Własny biznes – jak optymalizować dochody firmy

Własny biznes czy etat? Własna firma czy więcej czasu dla siebie i pozycja pracownika?

Dla tych wszystkich, którzy prowadzą biznes na własną rękę na początek moje gratulacje. Serio, to nie żart, naprawdę gratuluję odwagi i wytrwałości, ponieważ prowadzenie własnej firmy w naszym kraju niestety nie należy do łatwych, a wręcz wiele osób określa tę sferę działalności jako sport ekstremalny. Własny biznes to poważne wyzwanie.

Nie mam zamiaru nikogo zniechęcać, wprost przeciwnie – zachęcam do spróbowania sił. Prowadzisz już biznes i widzisz, że nie do końca jest tak jak jest, nie wychodzi to dokładnie tak, jak sobie zaplanowałeś. Nie martw się. Tak jest zawsze i tak ma być. Dzięki temu widzisz co działa, a co nie działa, co funkcjonuje dobrze, a co wymaga poprawy.

Spostrzegasz rzeczy, których potrzebujesz w firmie, a do tej pory ich nie uaktywniłeś, ponieważ nie przewidziałeś, że będą Ci potrzebne. Następuje naturalny proces ewolucji Twojej firmy. Każdy przedsiębiorca, a w szczególności dopiero rozpoczynający działalność, zastanawia się w takich przypadkach jak doprowadzić do tego, żeby wszystkie zaobserwowane niedogodności wykluczyć i usprawnić proces funkcjonowania firmy.

 

własny biznes

 

Pamiętam jak zaczynałem działalność jako pośrednik eksportowy i podczas targów Ambiente we Frankfurcie, jednych z największych na świecie targów wyposażenia dla domu i ogrodu, spotkałem znajomego z Niemiec, znacznie ode mnie starszego, właściwie mógłby być moim ojcem. Człowiek ten prowadził firmę pośrednictwa eksportowego od wielu lat, miał bardzo rozległe kontakty na całym świecie i uznawany był za jednego z najlepszych w swoim fachu.

Dla mnie był swojego rodzaju mentorem i dlatego jego doświadczenie oraz opinia miały duże znaczenie. Tak więc spytał mnie co słychać i kiedy odpowiedziałem, że rozpoczynam pracę na własny rachunek powiedział tylko, że podstawowym krokiem powinno być zdobycie pierwszego klienta, dzięki któremu będę mógł pokryć koszty działania swojej firmy, a później dbając o tego klienta, najlepiej jak mogę, powinienem szukać drugiego klienta, trzeciego, itd. Ta rada jest bardzo uniwersalna i polecam ją wszystkim tym, którzy prowadząc działalność i widząc, że potrzebne są zmiany oraz usprawnienia, nie za bardzo wiedzą od czego zacząć.

Własny biznes założony, działalność uruchomiona, przynosi już dochody, ale nie są one takie jakich sobie życzysz. To typowe i nie ma w tym nic szczególnego. Co zrobić? Sugeruję zastanowić się nad tym, co już przynosi nam pieniądze i jest bazą przychodów firmy. Gdy to ustalisz, zastanów się czy i co można jeszcze zrobić, żeby te dochody, które firma już otrzymuje z konkretnego źródła podnieść i zoptymalizować. W jaki sposób możesz to swoje podstawowe źródło dochodu powiększyć? Np. jeżeli masz jednego, kluczowego klienta, to powinieneś się zastanowić, co jeszcze możesz mu zaoferować. Będzie to łatwiejsze niż szukanie kolejnego klienta, ponieważ istniejący partner już Ci ufa, już Cię zna i to otwiera drzwi do poszerzenia współpracy.

 

Po zoptymalizowaniu podstawowego źródła dochodu swojego biznesu, kiedy już masz pewność, że wyciskasz z niego cały sok jak z cytryny, możesz przejść do kolejnych działań. Masz bazę, która opłaca koszty Twojej firmy, usprawniłeś ją jeszcze do maksimum, a więc teraz możesz spokojniej zastanowić się nad kolejnym krokiem. Czy to będzie nowy produkt lub usługa, czy produkt już istniejący, ale zaoferowany nowym klientom, nie ma to większego znaczenia. Zapewniłeś sobie komfort utrzymania firmy i możesz skoncentrować się na kolejnych etapach rozwoju firmy.

Najlepiej przygotować sobie plan w postaci punków do zrealizowania i krok po kroku, punkt po punkcie, poprawiać jakość oferowanych przez siebie usług czy produktów. Po zakończeniu całego procesu powinieneś sobie ponownie zadać pytanie, co Twoim zdaniem nadal wymaga poprawy, jakie nowe wyzwania i potrzeby pojawiły się w trakcie dokonywania usprawnień, itd. Proces ten jest ciągły i nigdy nie powinien zostać zarzucony. Tylko dzięki temu Twoja firma cały czas ewoluuje we właściwym kierunku i odpowiada na wyzwania klientów.

 

własny biznes

 

Przeprowadzenie procesu usprawnienia firmy po raz pierwszy, coś na zasadzie pierwszego przeglądu gwarancyjnego nowego samochodu, a potem kolejne cykle, tak jak kolejne przeglądy, przyczynią się do optymalizacji dochodów Twojej firmy. Jeżeli odpowiednio odczytasz sygnały z rynku, komentarze klientów i wprowadzisz właściwe zmiany w życie, to Twój własny biznes będzie się ciągle dostosowywać do wymagań bieżących rynku, co zapewni Ci stałe dochody i racjonalne ich powiększanie, wskutek polityki ciągłych zmian na lepsze.

Proszę o Twoje uwagi i propozycje w tej kwestii i ponownie zapraszam do wpisania się na mój newsletter. 🙂

1 komentarz… add one
  • Odpowiedz Basia 27 listopada 2016, 13:54

    Bardzo ciekawy artykuł. W dzisiejszych czasach sam pomysł na biznes nie wystarczy. Przy rozkręcaniu biznesu przyda się porada doradcy biznesowego, takiego jak to np. wycena wartości przedsiębiorstwa Zawsze to lepiej niż działać na ślepo w pojedynkę. Pozdrawiam!

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail