Jak płacić ubezpieczenia w (11) ratach?

ubezpieczenia w ratach

Czy można płacić ubezpieczenia w ratach? Tak, można, ale nie każdy wie, że istnieje możliwość opłacania składek ubezpieczeniowych nie tylko w dwóch lub czterech ratach. Możesz opłacać wszystkie swoje ubezpieczenia w ratach, a tych rat może być aż 11!

Wszyscy coś ubezpieczamy. Nawet jeśli nie chcemy tego robić, to niektóre rodzaje ubezpieczeń są obowiązkowe. Przykładowo OC, które musi posiadać każdy właściciel samochodu. Obowiązkowe OC musza również posiadać osoby wykonujące zawody, wymagające posiadana polisy OC. Należą do nich adwokaci, lekarze, doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi, itp. Istnieje olbrzymia gama ubezpieczeń dobrowolnych, których podjęcie jest już tylko i wyłącznie naszą decyzją. Ogólnie rzecz ujmując, trudno znaleźć osoby lub firmy, które w ogóle nie korzystają z usług ubezpieczeniowych. Dotyczą one bowiem praktycznie wszystkich.

Kto z nas lubi płacić składki ubezpieczeniowe? Umówmy się – nikt. Jednak termin opłacenia składki zbliża się nieuchronnie i nie da się przed tym uciec. W jednym z wpisów dotyczących negocjacji opisałem jak należy postępować, kiedy kończy się nam umowa ubezpieczeniowa i zastanawiamy się czy ją przedłużyć w firmie, w której do tej pory opłacaliśmy składki, czy może raczej poszukać innej firmy. 

Jak płacić ubezpieczenia w ratach?

W tym wpisie chciałbym przedstawić Ci informacje na temat jak opłacać ubezpieczenia w ratach. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe oferują Ci jednorazową opłatę składki, dzięki czemu uzyskujesz zwykle jakieś dodatkowe zniżki. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to najlepsza forma zapłaty za polisę, ponieważ zawsze składka płatna w ratach, nawet tylko w dwóch, będzie kosztować Cię więcej niż ta płatna jednorazowo.

Co w takim razie zrobić jeśli nie za bardzo uśmiecha Ci się płacić całą składkę jednorazowo? Przede wszystkim na kilka tygodni przed zakończeniem aktualnej umowy sprawdź wszystkie dostępne oferty na rynku ubezpieczeń. Niewykluczone, że znajdziesz ofertę korzystniejszą od tej, z której korzystasz do tej pory i wówczas nawet przy płatności w ratach, suma jaką wydasz będzie porównywalna, a może nawet niższa od opłacanej jednorazowo aktualnie. Warto poświęcić trochę czasu na takie badania rynku, bo dzięki temu możesz zaoszczędzić znaczące kwoty.

Niezależnie od tego jak dobrą ofertę ubezpieczeniową otrzymasz, możesz podzielić swoją składkę na raty. I to nie tylko na dwie raty lub co oferują firmy ubezpieczeniowe znacznie rzadziej na 4 raty, ale nawet na … 11 rat. Tak, masz taką możliwość. Kto może skorzystać z takiej oferty? Każdy. W jakiej firmie powinieneś się ubezpieczyć, żeby skorzystać z takiego systemu ratalnego? Nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.

Na pewno myślisz, że składka płatna w 11 ratach musi dać kwotę do zapłaty wyższą niż składka opłacana jednorazowo. Dokładnie tak jest, więc masz rację. Jeżeli chcesz lub możesz opłacać składki jednorazowo, to tak jak już napisałem powyżej jest to najbardziej korzystna finansowo wersja. Pod jednym, istotnym warunkiem, że Twoja polisa jest najlepszą dostępną na rynku ofertą. Jeżeli wybierzesz ofertę droższą niż inne, oferujące taki sam zakres ubezpieczenia, to pomimo opłacania składki jednorazowo, możesz zapłacić więcej niż ktoś inny, korzystający z atrakcyjniejszej oferty ubezpieczeniowej i płacący w ratach.

Załóżmy, że możliwość opłacania składki w 11 ratach przemawia do Ciebie. Tak, chcesz płacić składkę aż w 11 ratach, zamiast jednorazowo lub tylko w dwóch ratach. Wiesz, że nic nie ma za darmo i suma jaką wydasz w danej firmie ubezpieczeniowej zawsze jest wyższa przy ratalnym opłacaniu, ale wolisz płacić mniejsze kwoty co miesiąc zamiast jednorazowo wydatkować całą kwotę. Tak jest dla Ciebie wygodniej i daje Ci większy komfort psychiczny. Jeżeli masz kilka składek do zapłaty w tym samym czasie i daje to poważną kwotę do uregulowania, to tym bardziej możliwość opłacania w 11 ratach może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

 

ubezpieczenia w ratach

 

Jeżeli masz ochotę skorzystać z takiej oferty, dowiedz się szczegółów tutaj.

Jakie korzyści ma system 11 rat składki ubezpieczeniowej?

 1. Nie musisz jednorazowo opłacać wysokiej składki za ubezpieczenie.
 2. Pierwszą ratę płacisz dopiero po 3 tygodniach.
 3. Możesz zawrzeć umowę na kilka rodzajów ubezpieczeń łącznie np. samochodu, mieszkania, NNW.
 4. Zawsze możesz spłacić raty wcześniej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
 5. Jeżeli prowadzisz firmę, to spłaty rat możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności. 

Jak wygląda procedura opłacania ubezpieczenia w ratach?

 1. Wybierasz ubezpieczenie – razem z Twoim agentem ubezpieczeniowym wybierasz najlepsze dla Ciebie ubezpieczenie. Agent oblicza składkę ubezpieczeniową, przedstawia Ci harmonogram spłat i wysokość rat. Raty te będą obowiązywać przez cały czas trwania umowy.
 2. Podpisujesz umowę, która jest krótka i prosta. Dodatkowo, na pierwszej stronie znajdziesz graficzne podsumowanie najważniejszych postanowień zawieranej umowy. 
 3. Firma oferująca system ratalny opłacania ubezpieczeń wpłaca za Ciebie całą składkę – jak tylko prześlesz skan umowy, wpłacana jest całość składki na konto ubezpieczyciela, którego sobie wybrałeś. Na Twój adres mailowy dostaniesz potwierdzenie dokonania takiej płatności. Ubezpieczenie masz opłacone za cały rok, ale Ty pierwszą ratę zapłacisz dopiero za 3 tygodnie.

W umowie otrzymujesz ponadto podane oprocentowanie, całkowity koszt jaki poniesiesz oraz wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę procentową. Pamiętaj, że jeśli nawet Twoja obecna firma ubezpieczeniowa oferuje Ci raty, np. dwie lub cztery, to koszt jaki ponosisz w rzeczywistości jest tam wyższy niż w przypadku opisywanego tutaj systemu 11 rat.

Finansowane są najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń, m.in.:

 1. Komunikacyjne – dotyczy to również samochodów finansowanych w kredycie lub leasingu.
 2. Majątkowe – np. mieszkania lub domu.
 3. OC.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość rozłożenia składki ubezpieczeniowej na raty. Niestety, taka możliwość często zależy od zakresu i rodzaju ubezpieczenia. Przykładowo składkę za ubezpieczenie OC można rozłożyć maksymalnie na 2 raty (za co dodatkowo zapłacisz średnio około 10%). Za rozłożenie AC na 4 raty zazwyczaj musisz zapłacić 15% lub więcej, a ubezpieczeń dodatkowych np. NNW lub Assistance nie można rozłożyć na raty.

Dzięki systemowi opłacania ubezpieczenia w 11 ratach nie ma znaczenia, jaki jest zakres ubezpieczenia. Dzięki rozłożeniu płatności  na raty możesz nabyć ubezpieczenie o bardziej odpowiadającej Ci ochronie, ponieważ nie ponosisz dużego wydatku jednorazowo z góry.

Rozłożenie płatności na 11 rat przysługuje Ci zawsze, bez względu na to w jakiej firmie wykupiłeś ubezpieczenie.

Tak jak wspomniałem już wcześniej opłacając składkę ubezpieczeniową jednorazowo za cały rok płacisz mniej. Wiele osób może jednak zadać sobie pytanie czy warto ponosić tak duży wydatek za usługę, z której w pełni skorzystasz dopiero za 365 dni? Płatność jednorazowa ponadto nadwyręża domowy budżet i ogranicza pozostałe wydatki. A czy czasem nie rezygnujesz z najlepszego dla siebie zakresu ubezpieczenia, ponieważ jest to dla Ciebie nadmierny jednorazowy wydatek?

System 11 rat zachęca do rozsądnego wydatkowania pieniędzy. Możesz wybrać dobre ubezpieczenie (o większej ochronie), a nie tylko to, które jest obowiązkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu gotówka zostaje u Ciebie, a regularne niskie raty pomogą Ci lepiej zarządzać budżetem domowym.

Proszę Was o sugestie i komentarze.

 

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail