Negocjacje – jak prowadzić je skutecznie?

Jak skutecznie prowadzić negocjacje?

Negocjować powinieneś umieć i stosować tę umiejętność tak często, jak to tylko możliwe. Skuteczne prowadzenie negocjacji to sztuka, która bywa niezwykle pomocna w życiu codziennym i w biznesie. Kiedy negocjacje staną się Twoim nawykiem, zobaczysz, że potrafisz dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy i poprawić korzyści czerpane z zawieranych umów.

Często odnoszę wrażenie, że system edukacji i nasze wychowanie koduje w nas gdzieś głęboko niechęć do negocjacji. Uważamy je za niepotrzebne, czasem boimy się lub uznajemy, że ich prowadzenie jest poniżej naszego poziomu. Dlaczego tak jest? Nie wiem. Napiszcie co Wy o tym sądzicie i jaka jest Wasza opinia o tym.

W jednym z wcześniejszych wpisów poruszyłem już tematykę negocjacji. Dzisiaj nieco szerzej o technikach negocjacyjnych.

Czy chcesz negocjować czy jednak nie, to pozostawiam Twojej indywidualnej ocenie i decyzji. Jeżeli zdecydujesz się negocjować, a może nawet polubisz to robić, to zachęcam do wypróbowania kilku sposobów, które powinny okazać się pomocne.

 

negocjacje

 Negocjacje – kilka sprawdzonych zasad:

1/ przygotuj się do negocjacji

Przede wszystkim sprawdź, ile czasu masz na podjęcie decyzji, czy możesz uzyskać tę samą usługę lub ten sam produkt u konkurencji, jaki zakres cenowy obowiązuje na rynku, itp.

2/ unikaj przedstawienia oferty cenowej jako pierwszy, a jeżeli nie będzie to możliwe, przedstaw pierwszą ofertę niewiarygodnie korzystną dla siebie. Krótko mówiąc rozpoczynaj  negocjacje z jak najkorzystniejszego dla siebie poziomu.

3/ ustal dopuszczalny zakres ustępstw i cenę maksymalną jaką możesz zapłacić

4/ im mniej mówisz, tym lepiej 

Unikaj wylewności i nie daj drugiej stronie odczuć swoich emocji. Pokerowa twarz mile widziana. 🙂

5/ spróbuj uzyskać dodatkowe korzyści z umowy

Może nie uda Ci się wynegocjować lepszej ceny, ale chociaż spróbuj otrzymać dodatkowe usługi czy inne korzyści. Np. zawierając umowę terminową z siecią telefonii komórkowej negocjuj krótszy czas jej obowiązywania, obniżkę ceny aparatu telefonicznego czy darmowe usługi towarzyszące

6/ bądź przygotowany na opuszczenie negocjacjiw szczególności kiedy możesz kupić to samo u konkurencji i masz tego pełną świadomość

7/ nie czekaj z negocjacjami do końca okresu czasu w którym musisz podjąć decyzję; presja limitu czasowego może działać na Twoją niekorzyść i dlatego działaj z wyprzedzeniem.

Jeszcze jedna uwaga końcowa – dobre negocjacje to takie, kiedy obie strony są zadowolone z osiągniętych rezultatów i mają poczucie ‚wygranej’. Jeżeli potrafisz negocjować kulturalnie, stosować niewielkie ustępstwa i dać drugiej stronie odczucie osiągnięcia sukcesu negocjacyjnego podczas, gdy Ty sam osiągasz własne, wcześniej założone cele, to jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia perfekcji. 🙂

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci negocjować przy zakupach, podpisywaniu umów i w innych sytuacjach wymagających negocjacji. Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu negocjacji polecam ten przewodnik.

Zapraszam Cię do dyskusji, komentowania oraz jak zwykle zachęcam do wpisania się ma mój newsletter.

1 komentarz… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail