Motywacja do pracy – wszyscy pracujemy w sprzedaży?

motywacja

Dzisiaj będzie zdecydowanie krócej i bardziej motywująco. 🙂 „Bez pracy nie ma kołaczy”. Właśnie motywacja i praca to słowa kluczowe.

Sprzedaż ma w sobie jakąś negatywną konotację. Wielu z nas zwyczajnie nie lubi i nie chce sprzedawać. Jeżeli twierdzisz, że nie interesuje Cię praca w sprzedaży, to mam złe wieści. Czy podoba Ci się to czy nie, każdy z nas pracuje w sprzedaży. Dokładnie tak. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej. Tak już skonstruowany jest nasz świat.

Spotykam się często z takim podejściem do spraw finansowych, że nie wypada rozmawiać o kasie. To jest poniżej pewnego poziomu, o tym nie mówimy, a już nietaktem będzie rozmawianie o finansach z dziećmi. Odnoszę wrażenie, że czyni się z tego temat tabu. Czy wynika to z naszej polskiej tradycji czy z wychowania jakie odbieramy w domu i w szkole? Nie wiem, daj mi znać co Ty o tym myślisz. Nie wszędzie jest tak jak u nas w Polsce.

Zostajesz nauczycielem albo lekarzem, a więc pozornie nie pracujesz w sprzedaży, ale jeśli zastanowisz się głębiej to … no właśnie. Pracujesz w sprzedaży. Najpierw sprzedajesz swoją wiedzę czy doświadczenie ubiegając się o pracę i to też jest sprzedaż. Potem cały czas sprzedajesz swoje usługi. Może udzielasz korepetycji albo prowadzisz prywatną praktykę i wtedy sprzedajesz. Osoby wykonujące tę samą pracę mogą osiągać zupełnie różne wyniki w zależności od tego czy znają techniki sprzedaży, czy nie.

 

motywacja

 

Motywacja – podobnie jak w świecie sportu

Duża grupa ludzi zna świetnie techniki sprzedaży i nawet nie mają świadomości tego, że coś sprzedają. Ale sprzedają. Jeżeli masz ten dar, to wspaniale, ale jeżeli nie masz tego we krwi, to nie przejmuj się, ponieważ możesz z powodzeniem nauczyć się tego. To tak jak w sporcie. Swego czasu wszystkich fanów tenisa zachwycała postawa Pete’a Samprasa. Facet był niesamowity, wygrał wszystkie turnieje Wielkiego Szlema, w tym aż siedmiokrotnie najbardziej prestiżowy turniej na trawiastych kortach Wimbledonu. Sampras był numerem 1 rankingu tenisistów przez całe lata. Jego rywale, często harujący całym godzinami na treningach opowiadali, że do kompletnej frustracji doprowadzało ich to, że Sampras potrafił spać do południa, trenować zdecydowanie krócej niż oni, wyjść na kort i pokonać każdego. Wrodzony talent poparty oczywiście pracą, ale dar dzięki któremu mógł pracować mniej od innych tenisistów. 

Inny przykład: Cristiano Ronaldo znany jest z tego, że pojawia się na treningu pierwszy i opuszcza go ostatni, Pracuje całymi godzinami i dąży do perfekcji. Leo Messi lubi pospać, owszem trenuje dużo, jak każdy profesjonalny piłkarz grający w najlepszych drużynach, ale nie poświęca aż tyle wysiłku, co jego rywal z Madrytu. Wrodzony talent. Mimo tego obaj osiągają nieprawdopodobne rezultaty. Podobny efekt, inna droga do sukcesu. Liczy się motywacja do pracy.

Dlaczego wszyscy pracujemy w sprzedaży? Wchodzisz do gabinetu lekarskiego i wita Cię gburowaty jegomość, traktuje oschle, masz ochotę wyjść z gabinetu. Słabo sprzedaje. Wchodzisz do gabinetu i wita Cię miłe spojrzenie, od razu odczuwasz uprzejmość i pozytywne nastawienie. Dobrze sprzedaje. Do pierwszego lekarza pójdziesz ponownie tylko jeśli będziesz musiał, do drugiego – z przyjemnością i jeszcze polecisz innej osobie w rodzinie czy wśród znajomych.

Dobrze jest jak najszybciej zrozumieć, że żyjemy w świecie sprzedaży. To wcale nie oznacza nic złego. Jeżeli masz negatywne podejście do sprzedawania czy zakodowaną niechęć, bez wnikania w szczegóły skąd ona się bierze, to powinieneś zacząć pracować nad sobą. Pomoże Ci to zawsze i wszędzie, bez względu na to kim jesteś i co robisz. Planuję napisać o ciekawych i bardzo skutecznych technikach sprzedaży opartych, dlatego zachęcam Cię do wpisania się na mojego newslettera.

 

motywacja

Motywacja do pracy – pierwszy dzień Twojego nowego życia

Jedna z teorii mówi o ”sprzedaży bez sprzedaży”, kiedy staramy się na kogoś wpłynąć czy do czegoś przekonać. To też jest rodzaj specyficznej co prawda, ale jednak transakcji, takiej w której nie bierze udziału pieniądz.  Posiadanie odpowiednich umiejętności pozwala Ci sprawniej przeprowadzać zarówno transakcje w których pojawia się pieniądz, jak i te niepieniężne. Dlatego tak ważna jest zdolność do przeprowadzania sprzedaży. Tej w znaczeniu tradycyjnym, jak i tej w znaczeniu bardziej ogólnym.

Osoby nieśmiałe mają szczególną trudność, ponieważ główną barierę stanowi dla nich pokonanie strachu. Bardzo często takie osoby mają wspaniałe umiejętności i potrafią wiele, ale proza życia to nie historyjka opowiedziana w filmie z Hollywood. Nie licz na to, że ktoś zapuka nagle do Twoich drzwi i grzecznie zapyta czy zechciałbyś pracować dla wielkiej firmy za wielkie pieniądze. To zwyczajnie się nie zdarzy, nawet jeśli jesteś geniuszem, ponieważ świat o tym nie wie. Stąd Twoim zadaniem jest wyjść na zewnątrz i oznajmić światu, że jesteś i naprawdę dużo potrafisz, zakomunikować  to w taki czy inny sposób. Bez wysiłku i działania z Twojej strony nie osiągniesz tego, co z pewnością jest w Twoim zasięgu. Możesz więcej niż Ci się wydaje. Dzisiaj jest pierwszy dzień Twojego nowego życia. a więc do dzieła. 🙂 Jeden z moich znajomych często używa stwierdzenia: „gdyby tylko mi się chciało tak, jak mi się nie chce”. Cel wytyczony. 

 

sukces

 

Zachęcam do dyskusji i komentowania. Jakie jest Twoje zdanie? Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że wszyscy sprzedajemy? Jeżeli uważasz, że tak nie jest, to też proszę o wyrażenie opinii. Dzięki. 🙂

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail