Kindergeld – czyli jak otrzymać kilkanaście tysięcy euro za darmo i legalnie?

kindergeld

UPDATE: JUŻ DOSTĘPNY! 

PIERWSZY I JEDYNY W POLSCE PRAKTYCZNY PORADNIK JAK POSTĘPOWAĆ, KROK PO KROKU, ŻEBY UZYSKAĆ WYPŁATĘ KINDERGELD. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej!

Kindergeld to pojęcie znane praktycznie wszystkim osobom pracującym lub prowadzącym działalność gospodarczą w Niemczech.  Temat dla wielu osób nieistotny, ale biorąc pod uwagę jak blisko Niemiec jesteśmy położeni i jak stosunkowo łatwo można tam obecnie pracować, mam nadzieję, że ten wpis pomoże naszym rodakom przejść z sukcesem cały proces uzyskania często bardzo dużych kwot mierzonych w grubych tysiącach euro. 🙂

Komu przysługuje Kindergeld?

Wspomnę o rzeczy najciekawszej, a mianowicie Kindergeld otrzymuje się również na dzieci mieszkające w Polsce, aż do ukończenia przez nie 25-tego roku życia, pod warunkiem, że uczą się nadal lub studiują. Jeżeli dzieci nie uczą się wówczas Kindergeld przysługuje do 18-tego roku życia dzieci. Kindergeld można otrzymywać także na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka, pod warunkiem, że należą do gospodarstwa domowego osoby starającej się o pieniądze.

Kto może starać się o Kindergeld? Otóż każda osoba, która podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech, czyli osoba posiadająca miejsce zamieszkania w Niemczech, prowadząca działalność gospodarczą lub pracująca legalnie jako osoba zatrudniona, oraz gdy rozlicza się z podatków w Niemczech.

kindergeld

Jakie kwoty Kindergeld możesz otrzymać?

O jakich kwotach mówimy? Aktualnie to 188 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 194 euro na trzecie, zaś na czwarte i każde kolejne dziecko jest to 219 euro miesięcznie.

Wniosek o wypłatę Kindergeld rozpatruje niemiecka Familienkasse po przesłaniu wszystkich wymaganych dokumentów.

Co ciekawe, pieniądze są wypłacane wstecz od momentu zameldowania wnioskodawcy na terenie Niemiec do maksymalnie czterech lat, a potem co miesiąc, aż do momentu ustania prawa do Kindergeld.

W celu otrzymania wypłaty Kindergeld potrzebne jest również zaświadczenie z ROPS (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej), iż  w czasie za jaki się staramy o zasiłek w Niemczech nie pobieraliśmy świadczeń w Polsce.

Tyle tytułem wstępu. Temat-rzeka, któremu z powodzeniem można poświęcić kilka lub kilkanaście artykułów. Jakie konkretnie dokumenty należy wypełnić z łatwością znajdziesz za pomocą Google. Niezależnie od wykazu takich dokumentów pamiętaj, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie i praktycznie zawsze Familienkasse prosi o dodatkowe dokumenty przesyłając list z prośbą o uzupełnienie standardowej dokumentacji zaświadczeniami, które uzna za istotne dla konkretnego przypadku.

Cierpliwość mierzona w dziesiątkach tysięcy złotych

Jeżeli już sprawdziłeś czy należy Ci się Kindergeld i wysłałeś lub dostarczyłeś osobiście wypełniony wniosek wraz ze standardowym zestawem dokumentów, to pozostaje Ci … uzbroić się w cierpliwość. I to w cierpliwość przez wielkie C.

Niestety wniosków składanych przez obcokrajowców, nie tylko z Polski, jest tak dużo, że oczekiwanie na pierwszy jakikolwiek kontakt ze strony Familienkasse zajmuje wiele miesięcy lub nawet więcej niż rok, a otrzymanie finalnej decyzji po kilkunastu miesiącach lub nawet dłuższym nie powinno nikogo dziwić.

Pamiętaj jednak, że za cały okres oczekiwania i tak dostaniesz pieniądze. Przykładowo, masz dwoje dzieci, na które należy Ci się Kindergeld z Niemiec, złożyłeś wniosek w lipcu 2015r., pracujesz od stycznia 2015r., a ostateczną, pozytywną decyzję otrzymasz w lipcu 2016r. Wówczas należy Ci się kwota będąca równowartością 2 x 188 euro x 19 miesięcy, co daje 7,144 euroA potem co miesiąc 376 euro wpada na Twoje konto. 

Wyobraź sobie identyczny przypadek z tym, że ktoś ma czwórkę dzieci i otrzymuje Kindergeld za okres czterech lat wstecz: 2 x 188 euro x 48 miesięcy daje kwotę 18,048 euro plus 1 x 194 euro x 48 miesięcy daje kwotę 9,312 euro plus 1 x 219 euro x 48 miesięcy daje kwotę 10,512 euro. To w sumie 37,872 euro. A potem co miesiąc 791 euro wpływa na konto. Przed 1 stycznia 2015r. miesięczne kwoty przysługujące na każde dziecko były o 4 euro niższe.

kindergeld

Jak zakończyć operację pozyskiwania Kindergeld sukcesem?

Kolejne etapy procesu to:

1/ sprawdzenie czy Kindergeld Ci przysługuje

Jeżeli tak, to przystępujesz do działania mając na uwadze spore środki, które możesz pozyskać, ale jednocześnie mając świadomość przewlekłości procedur w niemieckim urzędzie. Jeśli nie masz cierpliwości, duuużo cierpliwości, to lepiej nie wystawiaj swoich nerwów na szwank. 🙂

2/ skompletowanie dokumentacji

Gromadzisz standardowo wymagane dokumenty, w tym przede wszystkim wniosek o Kindergeld, unijny akt małżeństwa, unijne akty urodzenia dzieci, zaświadczenie o wspólnym meldunku z dziećmi, kopie dowodów osobistych lub paszportów rodziców, zaświadczenie z ROPS o tym ,że nie pobierałeś zasiłku w Polsce.

Jeżeli dzieci uczą się powinieneś przesłać dodatkowo zaświadczenie ze szkoły lub uczelni. Takie zaświadczenie najlepiej przetłumaczyć, dla pewności u tłumacza przysięgłego, choć formalnie nie ma takiego wymogu, ale biorąc pod uwagę to, że procedura jest bardzo powolna lepiej czasem nieco ‘wyjść przed orkiestrę’ niż tracić czas i po kilku miesiącach przykładowo otrzymać pismo z Familienkasse infomujące, że musisz uzupełnić dokumenty o tłumaczenia przysięgłe, bo tak sobie życzy urzędnik rozpatrujący Twój wniosek. To istotne z punktu widzenia maksymalnego skrócenia czasu trwania całego procesu. W przypadku, gdy nie dysponujesz unijnymi odpisami aktów małżeństwa i urodzenia też przygotuj przysięgłe tłumaczenia tych dokumentów.

Tutaj pojawia się kwestia czy wszystkie działania prowadzić samodzielnie czy skorzystać z usług firm zajmujących się mniej lub bardziej profesjonalnie pozyskiwaniem środków. Każdy sam sobie musi odpowiedzieć na to pytanie. Osoby z dobrą znajomością języka niemieckiego nie powinny mieć większych problemów z przejściem całej procedury i mogą zająć się tym samodzielnie chyba, że nie przepadają za papierkową pracą lub najzwyczajniej w świecie nie mają czasu i/lub ochoty na zajmowaniem się tym i wolą za opłatą scedować to wyspecjalizowanej firmie.

Często pomocą może służyć ktoś z rodziny lub znajomych, kto chętnie i zazwyczaj bezinteresownie pomoże Ci przygotować dokumenty czy w późniejszej fazie np. zadzwoni na infolinię żeby sprawdzić status naszej sprawy.

W przypadku decyzji o przekazaniu sprawy do prowadzenia przez osobę lub firmę zajmującą się tym odpłatnie konieczne jest sprawdzenie i porównanie kosztów takiej usługi oraz zapoznanie się z sukcesami na tym polu osób lub firm, które rozpatrujemy w celu zwiększenia szans na pozytywne zakończenie sprawy. Praktycznie nikt nie jest nam w stanie obiecać, że zasiłek otrzymamy, a już z pewnością zagwarantować terminu zakończenia sprawy. Jeśli ktoś takie obietnice składa radzę dobrze się zastanowić i w przypadku podjęcia decyzji o współpracy dobrze umownie, na piśmie, zabezpieczyć swoje interesy oraz egzekwować złożone obietnice.

Na rynku działa wiele firmy zajmujących się Kindergeld, niektóre pobierają za to opłatę zryczałtowaną, inne procentową od wysokości wypłaconego zasiłku. Decyzja należy do Ciebie. Koniecznie należy sprawdzić jaki dokładnie zakres obejmuje usługa dla uniknięcia nieporozumień polegających na tym, że Tobie wydawało się, iż firma zajmie się wszystkimi detalami od A do Z ,a kiedy prosisz np. o telefon na infolinię w swoim imieniu czy wysłanie pisma z zapytaniem co z Twoją sprawą, to dowiadujesz się, że takie czynności wymagają opłat dodatkowych.

kindergeld

3/ wysłanie dokumentacji do właściwej Familienkasse

Wszystkie zgromadzone dokumenty wysyłamy do Familienkasse w Chemnitz. Ten urząd został wytypowany do obsługi wszystkich wniosków o zasiłek składanych przez obcokrajowców. Część wniosków jest rozpatrywana w Chemnitz, a pozostałe w miejscowości Bautzen. Nawet jeśli wniosek wyślesz do urzędu w innej miejscowości, np. pracujesz w okolicach Berlina, to i tak Twoje dokumenty zostaną przekazane do Chemnitz, tam będą sprawdzane, rozpatrywane i wszelka dalsza korespondencja będzie odbywać się z tamtejszym oddziałem. Na stronach internetowych odszukasz adres swojej Familienkasse.

4/ cierpliwe oczekiwanie na kontakt zwrotny z Familienkasse

Pierwszą informacją potwierdzającą, że jesteś na dobrej drodze i Twoja sprawa jest w toku będzie nadanie numeru Kindergeld, który jest Twoją sygnaturą w sprawie i podstawą wszelkiej dalszej komunikacji. Numer ten otrzymasz korespondencyjnie na podany przy wypełnianiu wniosku adres.

Jak długo będziesz czekać? Zazwyczaj trwa to kilka miesięcy. Znam przypadki kiedy ktoś otrzymał go bardzo szybko, po kilku tygodniach, ale są tacy, którzy czekają miesiącami i dalej cisza… Należy pamiętać, że samo nadanie numeru jakkolwiek istotne nie oznacza, że teraz szybko i sprawnie wypłacą nam zasiłek.

Zazwyczaj Familienkasse po przejrzeniu  dokumentów prosi o dodatkowe zaświadczenia, np. potwierdzenie numeru podatkowego w Niemczech lub zameldowania czy o umowę najmu mieszkania. Nie ma jednej reguły i dodatkowe dokumenty o jakie zostaniesz poproszony w różnych przypadkach są różne. Jeśli urząd poprosi Cię o dodatkowe dokumenty, to wyznacza termin w jakim powinieneś je dostarczyć, zazwyczaj 4-6 tygodni i oczywiście Twoim zadaniem jest dosłanie tych rzeczy. Potem znowu czekasz cierpliwie…

5/ sprawdzanie statusu sprawy w okresie oczekiwania

Zazwyczaj po wysłaniu dokumentów i kilku miesiącach oczekiwania chcesz sprawdzić, co tam słychać w Twojej sprawie. Praktycznie najprostszym sposobem jest skorzystanie z infolinii. Dzwonisz na numer 0800 4555530, który jest bezpłatny na terytorium Niemiec lub jeśli dzwonisz z Polski, niestety płatny numer 0049 911 12031010.

Osoba telefonująca jest weryfikowana przez podanie danych osobowych typu adres zamieszkania czy data urodzenia i może uzyskać informację na jakim etapie jest proces ubiegania się o zasiłek. Niestety nikt tutaj nie udzieli Ci szczegółowych danych. Co najwyżej potwierdzą Ci, że np. w dniu tym a tym wpłynęły Twoje dokumenty lub kiedy wysłano do Ciebie jakieś pismo, ale na próżno pytać kiedy otrzymasz wypłatę pieniążków. Niektórzy uważają, że w ogóle nie ma sensu tam telefonować. Według mnie warto co kilka tygodni zadzwonić, ponieważ dzięki temu otrzymujesz chociaż ogólne informacje, a bez kontaktu z infolinią nie masz nawet takich danych.

UPDATE: JUŻ DOSTĘPNY! 

PIERWSZY I JEDYNY W POLSCE PRAKTYCZNY PORADNIK JAK POSTĘPOWAĆ, KROK PO KROKU, ŻEBY UZYSKAĆ WYPŁATĘ KINDERGELD. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej!

6/ próby wywierania nacisku kiedy czekamy bardzo długo

Kiedy minie bardzo dużo czasu, np. kilkanaście miesięcy i nadal czekasz na decyzję, to możesz spróbować nieco niekonwencjonalnych kroków np. wysłać pismo listem poleconym lub faksem w którym krótko opiszesz swoją sytuację i poprosisz o przyśpieszenie podjęcia finalnej decyzji.

W Niemczech można wysłać zażalenie do Familienkasse, czyli Untätigkeitseinspruch. Następnym krokiem może być z kolei Untätigkeitsklage, czyli skarga na bezczynność urzędu przez okres 6 miesięcy, które można wysłać do Finanzgericht.  

Osobiście uważam, że wchodzenie na drogę sporów prawnych nie jest najlepszym rozwiązaniem i niewiele to pomoże. Może wiązać się z dodatkowymi kosztami i również trwać bardzo długo. To propozycja dla niecierpliwych lub osób, które czekają dramatycznie długo, np. kilka lat i nie widzą już żadnych innych sposobów na uzyskanie pozytywnej decyzji z Familienkasse.

Natomiast pismo z naszej strony, w którym możesz delikatnie zasugerować, że nosisz się z zamiarem wejścia na drogę prawną ze względu na bardzo długi okres oczekiwania,  może być dobrym rozwiązaniem. Czy to pomoże? Gwarancji żadnej nie ma, ale nic nie tracisz, podkreślasz swoje starania i w jakimś sensie wywierasz presję na urzędniku rozpatrującym Twój wniosek.

Inna opcja to wyznaczenie w piśmie terminu w którym oczekujesz odpowiedzi z podkreśleniem, że po jego upływie przekażesz sprawę do kancelarii prawnej. Traktuję to również jedynie jako próbę wywarcia presji na urzędniku, ponieważ faktyczne wystąpienie na drogę prawną wiąże się w wieloma dodatkowymi formalnościami i zazwyczaj kosztami, a wcale nie musi oznaczać sukcesu i skrócenia czasu oczekiwania.

kindergeld

7/ decyzja i wypłata zaległych pieniędzy

W końcu przychodzi ten piękny dzień w którym sprawdzasz stan konta bankowego i widzisz wpłatę na dużą kwotę pieniężną z niemieckiej Familienkasse. Zwykle to bardzo miłe zaskoczenie, ponieważ o dziwo pieniądze otrzymujesz szybciej niż pisemną decyzję o przyznaniu zasiłku, która przychodzi pocztą kilka lub kilkanaście dni później. Gratulacje dla wytrwałych i miłych rozmyślań o przeznaczeniu kwoty, która zasiliła właśnie Twoje konto. 🙂

Podsumowując: warto wystąpić z wnioskiem o Kindergeld i być cierpliwym. Do stracenia masz tylko trochę czasu, a do wygrania kwoty często przekraczające nawet kilkanaście tysięcy euro, które z powodzeniem możesz wykorzystać na zaspokojenie wydatków różnej natury lub wykorzystać jako kapitał inwestycyjny do projektów, które planowałeś, ale z braku środków finansowych odkładałeś na później.

Dziękuję za uwagę i proszę o Was o pytania na które chętnie odpowiem. 🙂

Zachęcam do wpisania się na mojego newslettera. Prześlę Ci wiele interesujących informacji, które spożytkujesz na swojej drodze rozwoju osobistego.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji. 🙂

 

UPDATE: JUŻ DOSTĘPNY! 

PIERWSZY I JEDYNY W POLSCE PRAKTYCZNY PORADNIK JAK POSTĘPOWAĆ, KROK PO KROKU, ŻEBY UZYSKAĆ WYPŁATĘ KINDERGELD. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej!

 

 

 

377 komentarzy… add one
 • Odpowiedz Basia77 10 grudnia 2015, 23:05

  Moje dzieci mieszkają w Polsce. Czy mogę mimo to starać się o wypłatę na nie?

  • Odpowiedz Artur Staśko 14 grudnia 2015, 09:27

   Witaj! Dokładnie tak, to nie ma znaczenia gdzie dzieci mieszkają, ważne żeby spełniały wymogi wiekowe tak jak opisałem. Najistotniejszą sprawą jest opłacanie podatków w Niemczech, czyli podleganie tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Nie jest nawet wymagane zameldowanie za granicą. Jeżeli choć jeden rodzic pracuje lub prowadzi firmę w Niemczech i płaci z tytułu tej pracy czy działalności podatki w Niemczech, to przysługuje mu prawo do wypłaty Kindergeld. I jeszcze jedno: to nie jest zasiłek socjalny, to pomoc Państwa dla wszystkich rodziców, bez względu na ich dochody.

   • Odpowiedz szymon 17 sierpnia 2016, 14:53

    Witam,mam pytanie odnosnie kindergeld,otrzymalismy pozytywna decyzje w sprawie splaty za poprzednie lata,ustalono kwote do wyplaty,nadmieniam ze przez 3 lata ,nie bylo odezwu,wysylalismy dokumenty,nawet Rops z poznania wysylal zapytania do Familienkasse sachsen o status naszej sprawy i tez cisza.w lipcu tego roku dostalismy decyzje pozytywna i kwote do wyplaty,oraz podanie konta do wyplaty,i do teraz cisza.na decyzji jest litera ktora okresla dzien wyplaty ktory juz dawno minal a konto nadal puste,czy familienkasse ma jakis termin do wyplaty zaleglych srodkow?pozdrawiam

    • Odpowiedz Artur Staśko 17 sierpnia 2016, 15:49

     Witaj.

     Zwykle wypłata następuje wraz z decyzją, czasem nawet szybciej niż dociera oficjalne pismo z decyzją.

     • szymon 18 sierpnia 2016, 13:11

      Dziekuje za info,te informacje juz wiem bo czytam co Pan pisze na stronie,mamy pozytywna decyzje ,a moja zona odchodzi od zmyslow,poniewaz przeszlismy pieklo biurokratyczne,
      mam dwa pytania,a odpowiedz od Pana moze uspokoi moja zone;
      -czy po wyslaniu formularza z numerem konta -brak w formularzu o kindergeld-maja jakis termin do przelewu,nadmieniam ze mamy decyzje oraz kwote jaka przeleja.
      -czy decyzja staje sie prawomocna,jesli nikt ze stron nie wnosi sprzeciwu

      pozdrawiam

     • Artur Staśko 18 sierpnia 2016, 18:37

      Z tego co wiem nie ma konkretnego terminu, ale w praktyce wypłacają wraz z pozytywną decyzją, która nie musi się uprawomocnić.

     • szymon 6 września 2016, 14:28

      Witam,nadal czekamy na wyplate zaleglych srodkow z Familienkasse,7 dni temu dostalismy pismo o podanie konta,,po raz drugi,,pisma zostaly przeslane za potwierdzeniem odbioru,nadal nic,podali numer faxu aby szybciej przeslac,natychmiast wyslalem,dzis przyszla zwrotka ze dotarlo pismo do fk z numerem konta.Juz sam nie wiem czy pisac ponownie,to wyglada jak gra na zwloke.czy spotkal sie Pan z takim przypadkiem?

     • Artur Staśko 6 września 2016, 21:15

      Witaj.

      Najważniejsza jest decyzja. Nie wiem czy samo pytanie o numer konta będzie jednoznaczne z szybką wypłatą. Mają kłopoty organizacyjne i trudno zinterpretować właściwie każdy ich ruch.

     • szymon 6 września 2016, 14:42

      Witam,kolejne problemy z koordynacja systemow,otrzymalem pismo w ktorym rops wstrzymuje nam wyplate swiadczen rodzinnych z powodu pobierania podwojnego rodzinnego za lata 2011/2012.
      w roku 2011 moja partnerka zlozyla wniosek o rodzinne w pl,ja wyjechalem w 12.2011 do de,w grudniu 2011 zlozylem w de o rodzinne,otrzymalem rodzinne z de w 08.2012 pomniejszone o rodzinne z pl,warunkiem wyplaty w de bylo dostarczenie zaswiadczenia o wysokosci pobieranego swiadczenia z pl.tak uczynilem.w tym roku zabrano nam rodzinne z pl =pobieranie nienaleznych swiadczen za tamten okres,w decyzji o wstrzymaniu jest napisane ze rodzinne z de jest pomniejszone o rodzinne z pl ,ja tu czegos nie rozumiem,pobieraja nam w pl za cos co nie mialo miejsca i pisza ze mamy ubiegac sie o wyplate tego swiadczenia z niemiec,Niemcy odpowiedzieli ze tamten okres jest juz zamkniety i nie podlega rewizji.co mozemy zrobic w takiej sytuacji,rops zamiast pomagac robi problemy,nasza dokumentacja to tomy akt,jak Pan mysli czy to moja winna czy po prostu rops nie dopatrzyl wszystkich formalnosci?

     • Artur Staśko 6 września 2016, 21:21

      W formacie komentarza nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie pytania. Zachęcam do zakupu Ebooka, co uprawnia do szerszej konsultacji.

      Otrzymuję mnóstwo maili, nawet telefony do pracy w których opowiadacie swoje przygody z FK i oczekujecie pomocy. Nie jestem w stanie poświęcić aż tyle czasu każdej zainteresowanej osobie. Wiem jakie to dla Was ważne, ale proszę zrozumieć mnie. Każda osoba, która kupi Ebook otrzyma w zamian konsultację. Myślę, że to uczciwe rozwiazanie.

   • Odpowiedz Iwona 7 grudnia 2016, 15:43

    WTAM CHCIALAM ZAPYTAĆ JAK WYGLADA SPRAWA KG A MIANOWUCIE .JESTEM JUZ 2 lata Po rozwodzie(oby dwoje władze rodzicielską )ale dziecko jest w Pl u ojca i ja place alimenty.Informuje ze ja mieszkam w De.Czy należy mi się Kg

  • Odpowiedz kasia 16 listopada 2016, 12:53

   Witam, mam pytanie, gdzyz ja nie oplacam podatkow w Niemczech i tam nie mieszkamy.Moja corka ma obywatelstwo niemieckie, jednak tylko ja jestem jej prawnym opiekunem. Obecnie ma 8 lat, a z Niemiec wyjechalysmy cztery lata temu i mieszkamy w Polsce. Bylabym naprawde wdzieczna za odpowiedz, czy nalezy sie nam ten Kindergeld czy nie.

 • Odpowiedz Marcin 20 stycznia 2016, 11:55

  Witam serdecznie.Na początku w skrocie przedstawię seoj opis sprawy zwoazany z KG.A wiec tak.W roku 2010 w lipcu urodzil nam sie synek.zlozylem po jego narodzinach wniosek do Familienkasse.Nadali nam nr.Kindergeld i wyplacili oraz wyrownali nam pieniazki a le w kwocie pomniejszonej poniewaz zona pobierala w owym czasie zasilek w Pl gdzie tez mieszkamy.Ja pracuje w Niemczech na umowe o prace na czas nieokreslony(ktora to zawarlem 30 maja 2011 roku).W roku 2013 jak dobrze pamietam na poczatku zaprzestano nam wyplacac zasilek KG.Szukalismy roznych informacji dlaczego i nic az ktos nam podpowiedzial ze nieprawnie pobieralismy zasilek W Pl.Teraz to pytam dlaczego skoro dostawalismy pomniejszony Kindergeld w kwocie 167 Euro a nie np.186.No trudno.Z żoną zdecydowalismy ze te pieniadze z polski zwrocimy Do Urzedu Marszalkowskiego(pani z ROPSu tak podpowiedziala)w kwocie około 12 tys.A my nic zadnej decyzji z Familienkasse.Dalej czekamy.I tu przyszedl na swiat nasz drugi synek w 2014 w kwietniu.na ktorego tez zlozylosmy klarowne dokumenty i dalej Cisza.Podkresle ze cala ta sprawa zajmuje sie Biuro i to Oni wysylaja mi a ja do Nich Konkretne dokumenty i Dalej Odsylaja do FAMILIENKASSE.Co mam robic dalej.P.S podkreslam decyzje o niepobieraniu czy tez o zwroceniu pieniazkow oraz druk od pracodawcy ze nadal pracuje zostaly przekazane Familoenkasse.Pomocy….

  • Odpowiedz Artur Staśko 21 stycznia 2016, 18:37

   Odnośnie zaprzestania wypłacania Kindergeld, to powinna zostać wysłana decyzja z FK. Familienkasse nie zaprzestaje wypłacania pieniędzy bez przyczyny. Czasem faktycznie zaprzestają wypłacać, ale wiąże się to np. z przekroczeniem przez dziecko 18 lat. Wówczas należy wysłać dokumenty potwierdzające, że dziecko nadal się uczy i powinni znowu zacząć wypłacać, oczywiście łącznie z całą zaległą, zatrzymaną kwotą. Niestety ze względu na nawał pracy takie procedury uzupełniania dokumentów, nawet jeśli wyśle się wszystko, o co proszą szybko, zajmują całe miesiące.

   Famielienkasse na koniec roku wysyła też ankietę w celu sprawdzenia czy dzieciom nadal przysługuje prawo do Kindergeld. Czy dotarła do Ciebie taka ankieta? Taką ankietę należy wypełnić i odesłać.

   Innym powodem zatrzymania wypłacania Kindergeld może być brak dosłania dokumentów. Np. FK prosi o jakieś dokumenty i wyznacza termin. Jeśli nie wyśle się dokumentów, to zatrzymują wypłacanie.

   Co do „nieprawnego pobierania” to kto to powiedział? Urząd, jakaś instytucja czy ktoś tylko zasugerował, że tak mogło być?

   W sprawie zatrzymania wypłacania Kindergeld sugeruję kontakt telefoniczny z infolinią. Tam rzadko można się coś dowiedzieć, ale mogą sprawdzić czy w systemie, do którego na infolinii też mają dostęp, jest jakaś adnotacja o przyczynie wstrzymania wypłacania Kindergeld. A może mają w systemie informację, że jakieś dokumenty np. ta ankieta, o której wspomniałem, nie zostały dosłane. Masz numer KG, więc taka rozmowa nie zaszkodzi.

   Moim zdaniem nie ma absolutnie sensu sugerować się tym, co mówią u nas w ROPS, ponieważ o wszystkim decydują Niemcy. Jeśli kwota była potrącana, to zarzut nieprawności pobierania jest absurdalny, ponieważ i tak Niemcy wypłacali różnicę, a więc tylko ROPS mógł mieć pretensje, a nie niemiecka FK, ponieważ Niemcy nic na tym nie tracili.

   Odnośnie wniosku na drugie dziecko z kwietnia 2014r. – czy macie chociaż numer KG dla tego wniosku? Czy otrzymaliście jakąś korespondencję przez te kilkanaście miesięcy z FK? Też warto w tej sprawie zadzwonić na infolinię, ale tutaj okres oczekiwania jest przybliżony do tego, jaki większość osób czeka. Naturalnie brak nadania KG byłby niepokojący.

   Nie wiem jakie biuro Ci pomaga, ale szczerze mówiąc żadne biuro nie przyśpieszy sprawy, co najwyżej pomogą przygotować dokumenty, wysłać pismo, itp. Na działanie FK wpływu nie mają.

 • Odpowiedz Katarzyna 3 lutego 2016, 23:00

  Witam serdecznie,
  w związku z bardzo dużą ilością informacji na temat zmian w przyznawaniu zasiłku Kindergeld, w których w większości przypadkach widnieją informacje, że od 01.01.2016 roku zasiłek ten otrzymają wyłącznie ci rodzice/wnioskodawcy(posiadający numer identyfikacji podatkowej – Steuer-ID), których dzieci także posiadają wcześniej wspomniany Steuer-ID. Jeśli dziecko nie jest zameldowane w Niemczech i takiego numeru nie posiada rodzic pracujący w Niemczech nie może starać się o przyznanie Kindergeldu. Czy jest to prawdą? Czy jednak nawet jeśli dziecko nie jest zameldowane w Niemczech, a np. w Polsce i nie posiada Steuer-ID, może otrzymywać zasiłek, z tym, że zamiast Steuer-ID dziecka wymagane są inne dokumenty wskazujące na to, iż na dane dziecko w Polsce żadne zasiłki nie są pobierane. Jeśli tak, to jakie to muszą być dokumenty? I jeszcze jedno pytanie, czy rodzic pracujący w Niemczech po tych zmianach w 2016 roku może starać się o „spłatę” zasiłku za lata poprzednie składając wniosek o przyznanie Kindergeld? Czy jest jakiś określony czas, po którym wniosku składać już nie można? Np. jeśli rodzic pracuje w Niemczech od 2014 roku, a wniosek o Kindergeld zamierza złożyć w roku 2016.
  Sporo pytań, ale w internecie ciężko o konkretną odpowiedź mam nadzieję, że Pan mi pomoże.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  Kasia

  • Odpowiedz Artur Staśko 4 lutego 2016, 21:22

   Witam.

   Moim zdaniem to nieprawda. Gdyby tak było, to Niemcy wyprzedziliby nawet Anglię w ograniczeniu praw obywateli innych krajów do korzystania z pomocy państwa. Z pewnością rodzic występujący o Kindergeld musi podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech, czyli krótko mówiąc płacić w DE podatki. Sam otrzymuję Kindergeld pomimo, że dzieci mieszkają w Polsce.

   Co do wymaganych dokumentów to potrzebne jest zaświadczenia z ROPS o niepobieraniu rodzinnego w Polsce. Nawet jeśli było pobierane rodzinne, to Niemcy wypłacają Kindergeld pomniejszone o kwoty wypłacone w Polsce.

   Kindergeld jest wypłacane nawet do 4 lat do tyłu. Sam składałem wniosek w 2013, po dwóch latach prowadzenia działalności w DE. Naturalnie przez cały okres za który staramy się o Kindergeld należy pracować i płacić podatki w DE. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby w 2016r. złożyć wniosek o Kindergeld za lata 2014-2015 i żadne zmiany przepisów tego nie mogą zmienić, ponieważ prawo nie działa wstecz. Pozdrawiam i życzę powodzenia w „walce”.

 • Odpowiedz Marta 6 lutego 2016, 22:00

  Witam, złożylismy dokumenty do Famillykasse w Niemczech.czy ja mogę caly czas w PL pobierać rodzinne? Jak to później wygląda w praktyce? Ja muszę ze swoich pieniędzy oddać w PL zasilki rodzinne czy Familly się”rozliczy” z Rops a mi wypłaci pozostalą część? P.S. Wolę teraz nie rezygnować z zasiłków w PL. Póki nie mam z Niemiec przyznanych.Dziękuję

  • Odpowiedz Artur Staśko 7 lutego 2016, 11:08

   Witaj.

   Naturalnie powinnaś pobierać zasiłek w Polsce. Wypełniając wniosek o Kindergeld załącza się dokumenty z ROPS, które potwierdzają czy zasiłek w PL był pobierany czy też nie. Jeśli nie był pobierany, to Niemcy powinni wypłacić całą kwotę Kindergeld. Jeśli był pobierany w PL, to zazwyczaj potrącają te kwoty od należnego Kindergeld. Tak czy inaczej w przypadku pozytywnej decyzji Familienkasse nic nie tracisz i otrzymasz pełne Kindergeld. Do czasu decyzji nie ma sensu podejmować żądnych zabiegów z zasiłkiem w Polsce.

   Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 • Odpowiedz Marta 7 lutego 2016, 18:42

  No tak.to ja nie zrezygnowałam z zasiłków z PL.Ale w sierpniu składamy nowe wnioski o rodzinne w Pl i dochody dajemy za 2015 r. Więc z Niemiecką wypłatą męża przekroczy mi dochód bo do rodzinnego d PL jest 504 zl na osobę.to i tak mi zabiorą zasiłki w PL a do sierpnia na pewno nie dostane Kinder. Wiec zostane bez zasiłków z PL i z Niemiec:(

  • Odpowiedz Artur Staśko 8 lutego 2016, 10:42

   Niestety tak, ale Kindergeld jest wypłacane do 4 lat wstecz, więc nic się nie straci. Oczywiście lepiej mieć pieniądze szybciej, ale z drugiej strony nagrodą za oczekiwanie będzie okrągła sumka po wypłacie zaległego Kindergeld. 🙂

 • Odpowiedz mirek 10 lutego 2016, 08:28

  Ja czekam na wstrzymane KG od lipca 2015,dzwoni się wypełnia się ankiety Ostatnia była wrzeseni 2015 ,po ostatniej skardze tel przyszło pismo że mają niby do końca lutego wyrównać ciekawe……..

  • Odpowiedz Artur Staśko 10 lutego 2016, 10:49

   Jeżeli przyszło oficjalne pismo potwierdzające wyrównanie, to można raczej być spokojnym, że tak się stanie. Telefony na infolinię wiele nie dadzą, ale z drugiej strony na pewno też nie zaszkodzą, więc co 2-3 tygodnie można ich trochę „pomęczyć”. 🙂

 • Odpowiedz mirek 10 lutego 2016, 11:05

  A pismo przysłali w grudniu, że w najbliższym czasie moje sprawdzenie ankiety zostanie zrobione. I tak ich męczę tel, powiedzieli że wszystko się zgadza i maja termin do końca lutego i że ma w tym miesiącu przyjść umowa z wyrównaniem ,czy miał ktoś tak…

  • Odpowiedz Artur Staśko 10 lutego 2016, 11:53

   Każdy przypadek jest inny, ale osób, którym wstrzymano wypłacanie Kindergeld i które wysłały wszystkie dokumenty, a mimo to nadal czekają na wypłatę jest mnóstwo.

 • Odpowiedz Kasia 11 lutego 2016, 00:08

  witam,mąż pracuje w niemczech 7lat ja od 5lat nie pobieram zasiłku w Polsce czy możemy otrzymać spłatę KG? Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o kindergeld. Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 11 lutego 2016, 13:11

   Witam.

   Możecie starać się o wypłatę Kindergeld za 4 lata wstecz. Szkoda, że wniosek nie został złożony kilka lat temu, ponieważ z tych 7 lat pracy za 3 pierwsze już nie otrzymacie niestety wypłaty.

   Podstawowe dokumenty to:

   – wniosek o Kindergeld (Antrag fur Kindergeld)
   – załącznik dotyczący informacji o dziecku lub dzieciach (Anlage Kind zum Antrag auf Kindergeld )
   – załącznik do wniosku o niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld (Anlage Ausland zum Antrag auf deutsches Kindergeld)
   – kopia aktu małżeństwa (unijna lub przetłumaczona najlepiej przez tłumacza przysięgłego)
   – kopia aktu urodzenia dziecka lub dzieci (unijna lub przetłumaczona najlepiej przez tłumacza przysięgłego)
   – decyzja o niepobieraniu zasiłku w Polsce – wniosek należy złożyć w ROPS, a następnie przetłumaczyć najlepiej u tłumacza przysięgłego
   – zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że dziecko lub dzieci uczą się – następnie przetłumaczyć najlepiej u tłumacza przysięgłego.

   Dokumentów jest cała masa i zazwyczaj po złożeniu podstawowych dokumentów Familienkasse zwraca się pisemnie o uzupełnienie wskazując jakie dodatkowe dokumenty należy dostarczyć.

   Podstawa to płacić w Niemczech podatki, wówczas nawet reszta rodziny może mieszkać w Polsce.

 • Odpowiedz Halina 11 lutego 2016, 23:31

  Witam Chcę złożyć wniosek na 2 dorosłych dzieci 26 lat i 24 lata kończących studia w Niemczech za 4 lata wstecz .W Polsce mamy wspolne zameldowanie dzieci i rodzice 4 osoby.W Niemczech dzieci maja zameldowanie z racji studiów.Ja mam zameldowanie i działalność w innym mieście niz dzieci.Drugi rodzic pracuje i mieszka w Polsce.Moje pytanie ponieważ zmieniam zameldowanie wraz z wykonywaną pracą i byłby bałagan z korespondencją Czy można podać adres dzieci w Niemczech czy ewentualnie upoważnić ich do załatwiania formalności ponieważ są dorośli?

  • Odpowiedz Artur Staśko 12 lutego 2016, 08:57

   Adres do korespondencji zawsze można zmienić. Proszę wysłać stosowne pismo do Familienkasse informując, że ze względu na charakter pracy i częste wyjazdy wnosi o zmianę adresu korespondencyjnego. Równie dobrze może to być adres polski, jeśli tak będzie wygodniej. Formalności praktycznie zawsze sprowadzają się do odpowiedzi na pisma z FK, więc upoważnianie dzieci raczej nie jest potrzebne. Listy przychodzą zwykłą pocztą, nie ma odbioru poleconych.

 • Odpowiedz Halina 12 lutego 2016, 11:12

  Dziękuję za odpowiedz.Mam jeszcze jedno pytanie działalność prowadziłam od 2010 do 10.2015 .Potem nastąpiło wymeldowanie z Niemiec i zamknięcie działalności ze względów zdrowotnych.W 01.2016.ponownie zameldowanie i założenie działalności.Przerwa ok 2.5 miesiąca ,ale startuje jako osoba przybyła z Polski czyli na nowo wszystkie formalności.Czy ta przerwa przerywa ciągłość.?Jak to się ma do złożenia wniosku pierwszy raz ,czy uznają mnie za rezydenta w Niemczech skoro wczesniej nim bylam.Czy mogą uznać, że zbyt krótko przebywam i nie nabyłam jeszcze praw jako osoba podlegajaca pod niemieckie opodatkowanie.Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 12 lutego 2016, 11:37

   Moim zdaniem Kindergeld należy się za taki okres, za jaki pracowało się lub prowadziło działalność w Niemczech oraz opłacało tam podatki. Wypłacą do 4 lat wstecz za cały okres prowadzenia tam firmy. Za przerwę nie zapłacą, jeśli w jej czasie firma została wyrejestrowana. Nowe zameldowanie otwiera nowe etap i spokojnie za ten nowy etap, liczony od dnia rejestracji, będzie można starać się o wypłatę Kindergeld po pół roku prowadzenia firmy i opłacania tam podatków.

 • Odpowiedz Halina 12 lutego 2016, 11:55

  Dziękuję za profesjonalizm. Nigdzie na forach nie znalazłam konkretnych odpowiedzi. Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 12 lutego 2016, 16:05

   Proszę uprzejmie i życzę powodzenia. 🙂

 • Odpowiedz Grazyna 16 lutego 2016, 10:28

  Dzien dobry. Moja sprawa wyglada nastepujaco- otrzymujemy kindergeld regularnie co miesiac, jednak pomniejszone o rzekomo pobierany w Polsce.Przy skladaniu dokumentow o KG z MOPSu wzielam zaswiadczenie o niepobieraniu zasilku. Nie bylo to zaswiadczenie wiarygodne dlatego nam pomniejszyli KG, totez zlozylam wniosek do mopsu ponownie na rok 2014/2015 aby otrzymac pismo,ze zasilek nam nie przysluguje. Sprawa trafila do DOPSu we wroclawiu trwalo to ok 8miesiecy zanim przyszla decyzja o tym, ze zasilek sie nie nalezy. Z wypowiedzi Pani, ktora sie tym zajmowala wiem, ze papiery z DOPSu zostaly wyslane do Familienkasse i minal juz prawie rok, a KG dalej przychodza nam pomniejszone. Stad moje zapytanie co dalej robic? dzwonic do nich? I czy jestem w stanie odzyskac ta roznice KG, ktorych nie pobieralam a Familienkasse mni nie wyplacila? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 lutego 2016, 13:06

   Witaj.

   Nie wiem na czym polegało to zaświadczenie z MOPS, które okazało się mało wiarygodne. Na pewno należy wysłać do Familienkasse przetłumaczone przysięgłe zaświadczenie z DOPS o tym, że nie przysługuje Wam zasiłek w Polsce.

   Moim zdaniem za cały okres (do 4 lat) kiedy pomniejszano Wam Kindergeld należy się wyrównanie, o ile w Polsce nie pobierano w tym czasie zasiłku. Na pewno nie zaszkodzi poprosić MOPS/DOPS o wydanie takiego zaświadczenia o niepobieraniu zasiłku, przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego i wysłać do FK listem poleconym.

   Czy macie jakieś potwierdzenie na to, że dokumenty z DOPS na pewno wyszły do FK? Zwykle mają tam porządek, ale lepiej się upewnić.

   Po wysłaniu dokumentów można po 2 tygodniach zadzwonić na infolinię i upewnić się czy korespondencja dotarła, a przy okazji zapytać czy coś w Waszej sprawie dzieje się. Tam jest trudno uzyskać informacje o tym kiedy dostanie się pieniądze, ale sprawdzić czy dotarł list można łatwo.

   • Odpowiedz Grazyna 16 lutego 2016, 21:56

    Dziekuje bardzo za odpowiedz i podpowiedz. DOPS niby wyslal papiery , ale napewno nieprzetlumaczone. Czy tam dotarly pewnosci nie mam.Nic mi nie pozostalo jak znowu sie udac do MOPSu i poprosic o takowe zaswiadczenie jeszcze raz. A z tym porzadkiem to roznie bywa. Ostatnio znajomi pofatygowali sie osobiscie do Bautzen i okazalo sie,ze nie bylo kompletu dokumentow. Skladali dokumenty rowno z nami u Pana, ktory sie trudni tymi sprawami i my pieniazki dostalismy po niecalym roku oczekiwania a bylo to w 2014, a znajomi do dzis nic. Jednak osobista wizyta troszke poskutkowala, bo przez telefon takowej informacji nie otrzymali. Jeszcze raz dziekuje. Pozdrawiam

 • Odpowiedz Grazyna 16 lutego 2016, 21:59

  A jeszcze jedno pytanko czy na tych infoliniach pracuja osoby, ktore wladaja naszym ojczystym jezykiem czy tylko niemieckim????

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 lutego 2016, 22:44

   Nie miałem potrzeby pytać o to i zawsze rozmawiałem po niemiecku. Nie wiem czy mają zatrudnione osoby znające nasz język. Nawet w celu spytania o to potrzebna będzie pomoc osoby znającej niemiecki.

 • Odpowiedz MARTA 16 lutego 2016, 22:02

  Witam. Ponad miesiąc temu otrzymaliśmy pozytywną decyzje KG. Mieliśmy tylko dostarczyć numer konta(mimo, ze był podawany wcześniej). Cały czas nie otrzymaliśmy przelewu… Czy obowiązują jakieś terminy od otrzymania decyzji do otrzymania przelewu? Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 lutego 2016, 22:46

   Co dziwne, ale w sumie dobre dla oczekujących na pieniądze, przelew zwykle dociera na konto szybciej niż sama pisemna decyzja pocztą.

 • Odpowiedz Roksana 18 lutego 2016, 20:35

  Witam
  Do grudnia 2015 roku, dostawałam na syna Kindergeld. W styczniu i lutym nie przyszedł przelew, nie wiem co się dzieje. Kontakt z Familienkasse jest utrudniony. Automatyczna Sekretarka mówi że nie będzie wstrzymany KG z powodu braku ID numer. To dlaczego nie ma przelewu, zastanawiam się czy przyczyną nie będzie brak jakiejś ankiety, bo nic mi nie przyszło, a wszędzie piszą że jakąś rozsyłali. Może mi Pan powiedzieć jaki tytuł dokładnie ma ta ankieta czy to jest fragebogen zur prufung des anspruchs auf Kindergeld?

  • Odpowiedz Artur Staśko 19 lutego 2016, 08:25

   Zwykle pod koniec roku otrzymuje się właśnie tę ankietę. Familienkasse może też jednak prosić o inne, dodatkowe dokumenty, np. aktualne zaświadczenie od pracodawcy.

   • Odpowiedz Roksana 19 lutego 2016, 08:37

    Dziękuję
    Właśnie chcę wypełnić sama od siebie tę ankietę a także wypełnione zaświadczenie od pracodawcy, przy okazji też ksero dowodu od syna ( ma 2 latka,ale wyrobilismy żeby móc podróżować za granicę) w ramach potwierdzenia nr pesel.
    Zastanawiam się jeszcze czy przesłać lohnsteurenbescheinigung za 2015, jako potwierdzenie że mąż ma tam odprowadzane podatki. Co Pan o tym sądzi?

    • Odpowiedz Artur Staśko 19 lutego 2016, 08:54

     Zawsze wszystkim podpowiadam, że lepiej jest wysłać więcej dokumentów niż mniej. To moim zdaniem lepsze rozwiązanie niż kolejne pismo z FK z prośbą o uzupełnienie dokumentacji i kolejna strata czasu.

 • Odpowiedz Dorota 21 lutego 2016, 21:52

  Witam. Czekamy na KG juz 11miesiecy poszły dwa ponaglenia do FK z firmy męża niby na dniach maja być papiery. Zastanawia mnie tylko jedno do października ub roku pobieralam w PL rodzinne na dzieci od listopada juz mi nie przyznali przez dochody. Czy od momentu kiedy ROPS odmówił mi wypłaty rodzinnego w Polsce Niemcy wypłaca nam pelna kwotę? I czy prawda jest aby pobierać KG dzieci musza byc zameldowane na terenie Niemiec? pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 21 lutego 2016, 22:37

   Witaj.

   Zacznę od tego, że według stanu na dziś dzieci nie muszą być zameldowane w Niemczech.

   Co do pobierania zasiłku rodzinnego w Polsce – Familienkasse powinna wypłacić pełną kwotę niemieckiego Kindergeld, ale należy ich poinformować od kiedy nie pobiera się już polskich świadczeń.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Urszula 23 lutego 2016, 18:56

  Mój mąż jest w niemczech, a ją z dziećmi w Polsce. Wcześniej pobierał Kindergeld a teraz twierdzi że nie pobiera. Z tego co wiem to ma zadłużenia z finansatem. Czy ja mogę składać papiery w Polsce do Familienkasse i czy mogę otrzymywać rodzinne na konto w Polsce?

  • Odpowiedz Artur Staśko 23 lutego 2016, 19:15

   Należy sprawdzić czy faktycznie mąż nie pobiera Kindergeld. Bez współpracy z mężem nie będzie łatwo, ponieważ to on tam pracuje i będą potrzebne do wniosku wszystkie dokumenty finansowe potwierdzające prawo do zasiłku, np. dot. zatrudnienia męża, opłacania przez niego podatków, itd.

 • Odpowiedz Kasia 28 lutego 2016, 11:37

  Witam! Mieszkam z dziećmi w Polsce, a ich ojciec czyli mój były maż w Niemczech. Nie płaci mi alimentów. Czy moim dzieciom należy się Kindergeld? Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Odpowiedz Artur Staśko 28 lutego 2016, 11:45

   Witaj. Jeżeli Twój były mąż mieszka i pracuje w Niemczech oraz płaci tam podatki, a dzieci nie są pełnoletnie lub jeśli są, ale nadal się uczą (maksymalnie do 25 roku życia), to Kindergeld przysługuje. Niestety potrzebna tutaj jest współpraca z byłym mężem i jego dobra wola, ponieważ należy zgromadzić sporo dokumentów, w tym ważne dokumenty finansowe ex męża. Bez tego trudno będzie uzyskać Kindergeld, a wejście na drogę prawną też zabiera sporo czasu i kosztuje, a niestety nie gwarantuje sukcesu.

 • Odpowiedz Kasia 29 lutego 2016, 11:28

  Dziękuję za odpowiedz. Mój były mąż jest obywatelem Niemiec, ale aktualnie jest na bezrobotnym. Czy orientuje się Pan od czego zacząć? Jakie dokumenty należy zgromadzić i gdzie ich szukać. Myślę, ze były mąż będzie współpracował, mam chociaż taka nadzieje.

  • Odpowiedz Artur Staśko 29 lutego 2016, 13:35

   Witaj.

   Opisałem to ogólnie na blogu. Dokładna procedura, wymagane dokumenty, itd. to temat bardzo obszerny i stąd na prośbę wielu osób kończę pracę nad ebookiem, który niedługo będzie można zakupić. W nim podane zostaną szczegóły, tzn. komu należy się Kindergeld, jakie dokumenty należy zgromadzić, jak postępować po złożeniu wniosku o Kindergeld oraz inne praktyczne porady.

 • Odpowiedz Iwona 1 marca 2016, 13:16

  Witam.
  Mój były mąż, który od 10 lat prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech zaproponował mi żebym za jego pośrednictwem złożyła wniosek do Familienkasse o Kindergeld na dwoje naszych dorosłych dzieci, które się uczą.Wypełniłam oświadczenie, które mi dostarczył wysłałam i otrzymałam zestaw dokumentów do wypełnienia. Dowiedziałam się, że można starać się o zwrot z 4 lat czy ten wniosek wystarczy czy muszę jeszcze coś innego wypełnić by otrzymać zwrot? Jakie dokumenty musi w takim razie złożyć mój były mąż by otrzymać zwrot?

  • Odpowiedz Artur Staśko 1 marca 2016, 16:28

   Witaj. Wszystko się zgadza, można starać się o Kindergeld za 4 lata wstecz. Ten przypadek jest podobny do mojego, ponieważ też prowadzę działalność w Niemczech. Zestaw dokumentów do wysłania przy prowadzeniu działalności różni się nieco od tego, jaki przedstawiają osoby zatrudnione na umowę o pracę. Sam wniosek to tylko niewielki ułamek całości dokumentów jakie należy zgromadzić. Proszę jednak się tym nie przejmować, ponieważ za 4 lata do pobrania będzie ok. 18 tys euro. 🙂 Całą procedurę, wymagane dokumenty (także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej), itd. opisałem w ebooku, który niedługo będzie można zakupić. Podane tam będą wszystkie istotne szczegóły, tzn. komu należy się Kindergeld, jakie dokumenty należy zgromadzić, jak postępować po złożeniu wniosku o Kindergeld i wiele innych praktycznych wskazówek. To bardzo obszerny temat, którego nie da się opisać w kilku czy nawet w kilkudziesięciu zdaniach. Ale warto powalczyć o te pieniadze. 🙂

 • Odpowiedz Kasia 1 marca 2016, 15:19

  🙂 Wiec czekam na e-booka mimo to dziękuje za poświęcony czas. Pozdrawiam serdecznie.

 • Odpowiedz asia 5 marca 2016, 20:19

  Witam mam pytanie czy juz wiadomo jakie zmiany wejda od kwietnia tego roku w wypłacie kindergeld? I czy Polacy pracujący w Niemczech którzy mają dzieci przebywające na terenie Polski stracą prawo do pobierania tego świadczenia?

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 marca 2016, 21:42

   Witaj. Nie ma żadnych zmian, przynajmniej na razie. W najgorszym wypadku kwoty pobierane mogą zostać potrącone z niemieckiego Kindergeld, ale nie ma jeszcze żadnych decyzji ostatecznych. Dzieci przebywające w Polsce nie tracą prawa do zasiłku. To stan na dzisiaj. Pojawia się wiele plotek i spekulacji, ale to przepisy decydują, nic więcej.

 • Odpowiedz natalia 12 marca 2016, 23:50

  witam kg skladalam z mezem w pazdzierniku 2015 a w styczniu 2016 dostalismy pismo z fk ze papiery nasze przeslali do fk w bautzen(na tym pismie mielismy nadany numer kg) moje pytanie brzmi czy wszystkim skladajacym wnioski nadawany jest ten numer czy tylko osoba ktorym sie to kg nalezy bo nie wiem czy miec jakas nadziej e dziekuje za odp

  • Odpowiedz Artur Staśko 13 marca 2016, 08:48

   Witaj. Numer Kindergeld nadawany jest wszystkim. To jest swojego rodzaju numer identyfikacyjny sprawy, chociaż ma też inne znaczenie, ponieważ jego ostatnia cyfra określa w jakim przedziale miesiąca będzie wypłacany zasiłek.

   Nadanie tego numeru nie oznacza jeszcze pozytywnego załatwienia sprawy i czas oczekiwania na decyzję nadal może być długi.

 • Odpowiedz natalia 16 marca 2016, 00:09

  Witam
  Meldunek w niemczech mamy od 1go stycznia 2016r .przyjechaliśmy z corka do mojego partnera. Ja nie podjęłam jeszcze pracy. nie odprowadzalam żadnych składek. Wniosek i potrzebne dokumenty złożyliśmy na początku lutego. I tak czytam na forach ze osoby ubiegające się o KG muszą odprowadzać składki??to jest szansa że dostaniemy KG czy nie bardzo??
  Pozdrawiamy

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 marca 2016, 16:12

   Witaj.

   Kto składał wniosek i czy ta osoba płaci w Niemczech podatki?

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz natalia 16 marca 2016, 16:59

  Ja skladalam wnioski. Nie płacę składek.

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 marca 2016, 23:38

   Osoba starająca się o Kindergeld musi mieć identyfikacyjny numer podatkowy. To podstawa. W tym przypadku lepiej będzie jeśli partner złoży wniosek jeśli pracuje i płaci podatki.

 • Odpowiedz Halina 17 marca 2016, 13:33

  Witam
  Jaka metoda składania wniosku po raz pierwszy daje szansę na szybsze rozpatrzenie tzn.jakąś pierwszą informację od urzędu?.Wysłanie wniosku pocztą,złożenie osobiste w siedzibie,wniosek online(wiadomo i tak trzeba doslac podpisane dokumenty) Czy nie ma to wpływu na czas oczekiwania.? Dziękuję za jakąś podpowiedz.

  • Odpowiedz Artur Staśko 17 marca 2016, 14:55

   Witaj.

   Metoda nie ma znaczenia i nie sądzę, żeby którakolwiek forma była lepsza, nawet osobiste złożenie dokumentów.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Sebastian 25 marca 2016, 13:30

  Dzień dobry starałem się w wypłatę zaległego kindergeld z 2013.- 2014 roku przez firmę euro tax kontaktowałem się z nimi a oni kazali wysłać kopie dokumentów więc wysłałem czy jest możliwość że oni już mają pieniądze a mi nie chcą wypłacić decyzja wydana 15.03.2016 a dokumenty doszły 23.03.2016

  • Odpowiedz Artur Staśko 25 marca 2016, 14:43

   Witaj.

   Jeżeli Familienkasse wydała pozytywną decyzję, to pieniądze powinny być już na koncie. Często przelew dochodzi nawet zanim otrzyma się listownie decyzję. Nie wiem jaki numer konta został podany we wniosku – na ten numer ma nastąpić wypłata. To zawsze ma być numer konta wnioskodawcy, a nie firmy, które pośredniczy w ubieganiu się o Kindergeld.
   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Dorota 29 marca 2016, 07:48

  Witam ponownie. Ok 3tyg temu dostaliśmy pismo z FK ze wszystkie nasze papiery sa ok. Kolega męża juz dostał KG i tyle samo czasu temu przyszly mu papiery a nam ani pieniędzy ani nic. Nie bardzo wiem o co chodzi

  • Odpowiedz Artur Staśko 29 marca 2016, 10:13

   Witaj.

   Czy otrzymaliście decyzję o przyznaniu Kindergeld? Nie wiem jak rozumieć pismo, że „wszystkie papiery są ok”. Jeżeli to była decyzja, to przelew zazwyczaj dochodzi nawet wcześniej niż sama decyzja, a więc należy zadzwonić na infolinię i zapytać co z wypłatą pieniędzy. W zależności od tego jaka zostanie udzielona informacja można wysłać pismo do FK z zapytaniem o przelew.

 • Odpowiedz Dorota 29 marca 2016, 20:11

  To bylo cos w rodzaju zawiadomienia że wszystkie nasze papiery sa w porządku i musimy czekać. Decyzji żadnej nie ma, szef męża dzwonil do FK i kazali czekać

  • Odpowiedz Artur Staśko 29 marca 2016, 21:18

   Tak naprawdę to najważniejsza jest ostateczna decyzja. Dopóki jej nie ma, to nic nie można powiedzieć na temat terminu wypłaty Kindergeld.

 • Odpowiedz Sebastian 30 marca 2016, 10:53

  No właśnie wczoraj dzwoniłem do nich i mówili że muszą przeanalizować dokumenty, co najlepsze skany decyzyji i całego rozliczenia wysłałem w piątek, Czy jest możliwość że jeżeli nie wyślą na konto pieniędzy to familienkasse może wysłać w inny sposób pieniądze?

  • Odpowiedz Artur Staśko 30 marca 2016, 13:01

   Witaj.

   FK wypłaca pieniądze na konto podane we wniosku. Wystarczy sprawdzić jaki numer konta został podany w dokumentach przesłanych do FK i sprawdzać to właśnie konto bankowe. FK zawsze wypłaca wnioskodawcy, a nie firmom pośredniczącym czy komukolwiek innemu. Jeżeli nie zostało podane żadne konto, to teoretycznie możliwy jest przekaz pocztowy, ale nie wiem czy w praktyce stosowane jest takie rozwiązanie. Odsyłam do wniosku i sprawdzenia podanych informacji do wypłacania Kindergeld.

   • Odpowiedz Sebastian 30 marca 2016, 13:09

    No właśnie jeżeli decyzja była wydana 15.03 2016 to moim zdaniem pieniądze powinny być na koncie ale nie wiem jak to jest w praktyce oni mówią że familienkasse ma miesiąc czasu.

    • Odpowiedz Artur Staśko 30 marca 2016, 13:24

     Na podstawie mojego przypadku i wielu innych, które znam, mogę powiedzieć, że pieniądze wpływały na konto szybciej niż dochodziła listownie decyzja, czyli wcześniej przelew niż decyzja z FK. Ale załóżmy, że FK może wypłacić z małym poślizgiem, to proszę spojrzeć sobie na ostatnią cyfrę numeru Kindergeld i sprawdzić w którym dniu kwietnia powinna nastąpić wypłata miesięczna. Niewykluczone, że tego samego dnia dojdzie zaległa kwota plus kwota miesięczna.

 • Odpowiedz Sebastian 30 marca 2016, 15:44

  Ostatnia cyfra numeru kindergeld to 2.

  • Odpowiedz Artur Staśko 30 marca 2016, 15:47

   To oznacza, że wypłata regularna powinna nastąpić 7-8 kwietnia.

 • Odpowiedz Sebastian 4 kwietnia 2016, 16:23

  Ta firma ma już moje pieniądze ponad tydz do tej pory mi nie wypłaciłg bo jakieś procedury, czy to możliwe?

  • Odpowiedz Artur Staśko 4 kwietnia 2016, 16:31

   FK wypłaca pieniądze na konto wnioskodawcy, a nie firmy zewnętrznej. Proszę sprawdzić jaki numer konta do wypłat został podany we wniosku o Kindergeld.

 • Odpowiedz Sebastian 5 kwietnia 2016, 08:08

  Familienkasse wypłaciła na numer firmy co najlepsze już wieciej jak tydz temu dzwoniłem do nich a oni nie mają wyliczenia i pieniądze będą dopiero 8.4.2016 dla mnie to jest chore żeby tyle pieniądze trzymać i nawet nie dać znać i nawet na e maile nie odpisuja.

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 kwietnia 2016, 09:11

   Szczerze, to pierwszy raz spotkałem się z takim rozwiązaniem. A co będzie z bieżącymi wypłatami co miesiąc? Też będą przychodzić na konto tej firmy?

   Nie wiem jaką podpisałeś umowę i jakie warunki zostały w niej zapisane, więc tam należy sprawdzić. Firmy pośredniczące są różne, ale w moim ebooku dokładnie opisuję w jaki sposób bezproblemowo radzić sobie bez nich, oszczędzając przy tym bardzo duże kwoty pieniężne.

 • Odpowiedz Sebastian 5 kwietnia 2016, 12:00

  Nie starałem się tylko w zwrot kindergeld za 8 miesięcy które pracowałem w Niemczech. Euro tax pieniądze otrzymał i tu pojawił się problem bo gdy 2 lata temu rozliczalen się z nimi to urząd skarbowy na poczet zaległych alimentów zajoł mi zwrot podatku, było to koło 5 tys. I zostało teraz 3.5tys i oni powołują się na procedury że z mojego zwrotu kindergeld muszą uregulować resztę plus ich prowizja czy kindergeld podlega zajęciu komorniczemu?

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 kwietnia 2016, 14:36

   Urząd skarbowy w DE czy w PL zajął za zaległe alimenty?

 • Odpowiedz Sebastian 6 kwietnia 2016, 09:32

  W pl.

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 kwietnia 2016, 10:27

   Nie za bardzo rozumiem w jaki sposób komornik może zająć te pieniądze na obcym koncie. Owszem, może, ale na koncie dłużnika, więc coś tutaj się nie zgadza. Proponuję skonsultować się z prawnikiem w tej sprawie.

 • Odpowiedz Justyna 11 kwietnia 2016, 13:29

  Witam, czy parter może starać się o zwrot Kindergeld za lata 2013-2015 jeżeli od 2016 roku pracuje w Polsce i tu pobieramy zasiłek rodzinny? Zaznaczę, że w czasie, gdy pracował w Niemczech nie pobieraliśmy w Polsce żadnych zasiłków.

  • Odpowiedz Artur Staśko 11 kwietnia 2016, 13:34

   Witaj.

   Jak najbardziej tak 🙂

 • Odpowiedz ANIA 14 kwietnia 2016, 16:53

  Witam prosze o poradę 11 miesięcy temu wysłałam wszystkie potrzebne dokumenty aby otrzymać rodzinne jak do tej pory nie otrzymałam żadnej odpwiedzi ani jednego listu. W grudni 2015 roku wysłałam pismo ponaglające i znowu nic nawet nie wiem jaki mam nadanu numer kindergeld. Mąż pracuje tam od czerwca 2014 roku na umowę o pracę na czas nieokreślony rozliczył sie z podatku za rok 2014 i teraz dopiero będzie rozliczał się za rok 2015. Co ja mogę jeszcze zrobić?

  • Odpowiedz Artur Staśko 14 kwietnia 2016, 18:41

   Witaj.

   Czy numer Kindergeld na pewno został już nadany? FK zawsze powiadamia o tym pisemnie.

   Warto zadzwonić na infolinię i zapytać czy dokumenty dotarły, zapytać o numer Kindergeld oraz sprawdzić aktualny status sprawy.

   11 miesięcy to sporo, ale często na wypłatę czeka się dłużej. Pytanie czy chociaż numer Kindergeld został już nadany.

 • Odpowiedz ANIA 15 kwietnia 2016, 14:35

  Dziękuje za odpowiedź :)) Muszę poszukać kogoś kto dobrze zna niemiecki i zadzwonić do nich.

  • Odpowiedz Artur Staśko 15 kwietnia 2016, 16:02

   Ważna uwaga – na infolinii weryfikują dane osobowe, adres, itd., więc należy być obecnym podczas rozmowy korzystając z czyjejś pomocy. Pozdrawiam 🙂

 • Odpowiedz Małgorzata 17 kwietnia 2016, 10:09

  Witam
  Mam pytanie czy kindergeld na dziecko w Polsce bardziej opłaca się odbierać na koncie złotówkowym czy walutowym? Pytałam się już w bankach, ale nikt nie chce udzielić konkretnej odpowiedzi.

  • Odpowiedz Artur Staśko 17 kwietnia 2016, 11:59

   Moim zdaniem zdecydowanie konto walutowe. Po pierwsze, przelicznik na złotówki zwykle jest bardzo niekorzystny dla odbiorcy wpłaty. Po drugie, zawsze można zaczekać na korzystniejszy kurs i wymienić kiedy nam to odpowiada.

 • Odpowiedz Monika 18 kwietnia 2016, 00:49

  Witam.Mam pytanie odnośnie pobierania KG,mój mąż pracuję zagranicą- Niemcy,umowę o pracę otrzymuje co 2lata z przedłużeniem o kolejne dwa,w momencie jeśli umowa się kończy,to czy wraz z nią konczy się wypłata KG i musimy od nowa składać dokumenty,czy wystarczy doslac do familinkase tylko przedłużenie umowy? Firma której dajemy zlecenie aby wysłała dokumenty,twierdzi,że po skończeniu umowy musimy składać wszystko od początku,tyle że my od złożenia dokumentów czekamy rok,potem pobieramy zasiłek rok,po czym mamy znów przerwe w wyplacaniu KG ok roku,ponieważ kompketujemy dokumenty +czekanie ze strony Familinkase.Zastanawiam się czy to skladanie dokumentów od początku jest konieczne,czy naciaganie nas na koszta za kazdym razem ze strony firmy która pomaga nam w uzyskaniu KG.Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie: czy jeśli mieliśmy nadany numer KG w roku 2014,to czy teraz po złożeniu ponownie dokumentów otrzymamy nowy? Czy raz nadany mamy ciągle ten sam? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  • Odpowiedz Artur Staśko 18 kwietnia 2016, 08:04

   Witaj.

   Jeżeli jest zachowana ciągłość zatrudnienia, to moim zdaniem nie ma potrzeby składania wniosku ponownie. Pozostaje ten sam numer Kindergeld.

   Nie ma nawet potrzeby informować FK jeżeli nie zmienia się pracodawca. W rocznej ankiecie o którą prosi FK podaje się i tak wszystkie ważne dla nich dane.

 • Odpowiedz Monika 18 kwietnia 2016, 11:28

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.Wierzymy innym i dlatego nie mamy wypłaconego KG w ciągłości tylko z przerwami i to długimi przez to,że karzą składać papiery od nowa ,mąż nie zmienia pracodawcy ,tylko jest zatrudniony w polskiej firmie,a oddelegowany w Niemczech,pracuje tam i płaci wszystkie wszystkie składki,podatek.Tylko,ze umowę przedłużają co dwa lata i myśleliśmy,że skoro kończy się umowa to wraz z nim KG,ponownie jeśli otrzymał umowę złożyliśmy o rodzinne.Bardzo dziękuję.Monika.

  • Odpowiedz Artur Staśko 18 kwietnia 2016, 14:26

   Liczy się ciągłość i fakt, że płaci się w Niemczech podatki. Są osoby, które zmieniają pracę, ale to wcale nie oznacza, że muszą ponownie składać wniosek. Wystarczy poinformować o zmianach Familienkasse, tak samo, jak np. zmienia się adres zamieszkania.

 • Odpowiedz Monika 20 kwietnia 2016, 18:10

  Witam ponownie.Po złożeniu dokumentów czekamy już pół roku na wypłatę KG.Chcielibyśmy Z mężem zadzwonić do FK,lecz nie znamy dokładnego numeru.Czy numer jest jeden,i jeden urząd czy też więcej? .Dziękuję za odpowiedź.

  • Odpowiedz Artur Staśko 20 kwietnia 2016, 22:20

   Dzwoni się na numer 0800 4555530, który jest bezpłatny na terytorium Niemiec lub jeśli dzwonimy z Polski, niestety płatny numer 0049 911 12031010.

 • Odpowiedz Monika 21 kwietnia 2016, 09:23

  Dziękuję.

 • Odpowiedz ANIA 22 kwietnia 2016, 08:28

  Witam ponownie dzwoniłam do FK i co się dowiedziałam że nie ma mioch dokumentów u nich nie mogą ich odnaleźc wysłałam je 11 miesięcy temu a 6 miesięcy temu ponaglenie. Jestem w szoku wysłałam to listem poleconym za potwierdzeniem odbioru zwrotka mi wróciła czyli ktoś odebrał ten list. Kazali dzwonić za 10 dni będą szukać sądze że będe musiła wysłać wszystko jeszcze raz ale teraz to już nie wiem jakim listem :)) masakra

  • Odpowiedz Artur Staśko 22 kwietnia 2016, 15:41

   Jeżeli zwrotka wróciła, to najlepiej wysłać im kopię faksem. Niemcy reagują na faksy podobnie jak na listy, czyli przeglądają je. Zgubienie dokumentów to afera. Nie ma lepszego sposobu niż polecony ze zwrotką chyba, że kurier. No ale jeśli mają bałagan, to sposób dostawy nie ma znaczenia, bo i tak mogą zgubić…

   Jeżeli możliwe jest wysłanie ponownie całego kompletu dokumentów, to jak najbardziej proszę wysłać.

 • Odpowiedz ANIA 22 kwietnia 2016, 08:33

  Panie Arturze jeszcze jedno pytanie ostatnio jak wysyłałam dokumenty miałam zaświadczenie z MOPS-u że nie pobierałam zasiłku rozinnego a teraz złożyłam do ROPSU żeby napisali że mi się nie należy resztę potrzebnych dokumentów mam więc jeśli zadzwonię i nie odnajdą tych dokumentów wysyłam je ponownie.

 • Odpowiedz Marta 24 kwietnia 2016, 14:18

  Witam mężowi przysługuje kg od września 2013 r wniosek został złożony w styczniu tego roku. Jeśli mąż zjedzie na stałe do pl przed wydaniem decyzji to czy ma szansę na uzyskanie zaległe go kg ?

  • Odpowiedz Artur Staśko 24 kwietnia 2016, 16:50

   Witaj.

   Tak, oczywiście. Do 4 lat wstecz można się ubiegać, nawet po powrocie do kraju, za okres przepracowany w Niemczech.

 • Odpowiedz Marzen 24 kwietnia 2016, 18:47

  witam
  mój mąż od lipca 2013 do marca 2014 pracował w DE, kindergeld otrzymaliśmy 3 mce temu ale zostało nam przelane za dużo pieniędzy dodatkowo co miesiąc za konto wpływa kindergeld, dzwoniłam wielokrotnie do firmy która za nas to wszystko załatwiała, żeby tych pieniędzy nam nie wysyłali, żeby wyjaśnić tą sprawe i nadal cisza. Jak inaczej można załatwić tą sprawe aby ktoś w końcu wszystko przeliczył i wstrzymał nam ten kindergeld bo przecież sie nam już nie należy, a z tego co sie dowiedziałam to przyznali nam aż do 2030 roku

  • Odpowiedz Artur Staśko 24 kwietnia 2016, 19:49

   Witaj.

   Najlepiej wysłać list polecony do Familienkasse i poinformować. Tekst przetłumaczyć na niemiecki i podać swoje dane oraz numer Kindergel.

 • Odpowiedz Ania 28 kwietnia 2016, 14:02

  Witam
  Córka skończyła 18 lat w lutym i wstrzymali mi Kindergeld. Jakie dokumenty należy dołączyć aby zasiłek był nadal wypłacany i gdzie należy wysłać dokumenty do jakiej Familienkasse

  • Odpowiedz Artur Staśko 28 kwietnia 2016, 16:05

   Witaj. Niestety praktycznie zawsze po ukończeniu 18-tego roku życia dziecka FK wstrzymuje wypłatę. To nic miłego i zwykle oznacza ponownie miesiące oczekiwania, ale wszystkie zaległe kwoty zostaną wypłacone.

   Przede wszystkim należy jak najszybciej przesłać do FK zaświadczenie ze szkoły/uczelni dziecka, że nadal się uczy – przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Teoretycznie to powinno wystarczyć, ale zdarza się, że przy okazji proszą jeszcze o inne, dodatkowe dokumenty, np. potwierdzenie, że nadal pracuje się i płaci podatki w Niemczech. Jeśli będą jeszcze coś potrzebować, to wyślą list z informacją jakie dodatkowe informacje należy im dostarczyć.

 • Odpowiedz Danka 30 kwietnia 2016, 19:32

  Witam panie Arturze.Od marca 2013 mąż pracuje w DE ,złożyliśmy dokumenty na rodzinne w 2014 .Dostaliśmy nr ,dosłaliśmy żądane dokumenty no i cisza.Moje pytanie czy pomimo złożonych dokumentów może przepaść zasiłek przez opieszałość FK?

  • Odpowiedz Artur Staśko 30 kwietnia 2016, 21:29

   Witaj.

   Pieniądze nie przepadną przez opieszałość urzędu. Czy macie już nadany nr Kindergeld? Czy FK odpisała cokolwiek do tej pory?

   Jeśli nie, to warto poprzez infolinię upewnić się czy Wasze dokumenty dotarły, tak dla spokoju sumienia

 • Odpowiedz Danka 1 maja 2016, 15:30

  Tak,numer FK mamy,ale to było ponad rok temu.Niestety nie znamy niemieckiego na tyle dobrze aby zadzwonić i dowiedzieć się o dokumenty.(Ktoś nam składał wniosek)Naprawdę tracę nadzieję ,że doczekamy się tego zasiłku.Gdzieś ,na necie wyczytałam, że oni celowo zwlekają,aby przepadły świadczenia chociażby za rok.A teraz jeszcze ten numer dziecka,nie wiem czy wysyłać pesel czy czekać aż przyślą jakiś wniosek do uzupełnienia? Masakra.

  • Odpowiedz Artur Staśko 1 maja 2016, 15:44

   Pieniądze nie przepadną, ale należy monitorować sytuację poprzez kontakt z infolinią i wysyłanie pism do FK. Opisałem to w ebooku i wiele osób już skorzystało z rozwiązań jakie tam proponuję.

 • Odpowiedz tomek 3 maja 2016, 23:22

  witam serdecznie ma pytanie jezeli otrzymalem decyzje z dnia 19.04.2016 o przyznaniu zasilku rodzinnego w niemczech a numer koncowy ma 4 kiedy powinna nastapic wyplata z góry dziekuje za odp.

  • Odpowiedz Artur Staśko 3 maja 2016, 23:36

   Witaj.

   Wypłata zaległości nie zależy od nadanego numeru, choć może się zdarzyć, że wpłynie na konto razem z bieżącą za dany miesiąc.

 • Odpowiedz Kasia 6 maja 2016, 13:16

  Witam. Pracuje w de od lutego 2015. Papiery złożyłam i dostalam odpowiedz ze nie przyznano mi iz jestem na beschränkt. Napisalam odwolanie i po tygodniu dostalam pieniadze na konto. Poczta przyszla mi decyzja o przyznaniu kd oraz druga decyzja mianowicie odpowiedz na moje odwolanie ze kd mi nie przysluguje bo jestem beschränkt i jesli chcę moge ich podac do sądu. O co chodzi ??

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 maja 2016, 14:21

   Jeżeli pieniądze przychodzą na konto, to najwyraźniej decyzja o przyznaniu była jednak pozytywna.

 • Odpowiedz Kasia 6 maja 2016, 14:37

  A czy moze byc taka sytuacja ze beda chcieli abym zwrocila im te pieniadze? I skad te sprzeczne informacje od nich ?

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 maja 2016, 14:50

   Nie sądzę. Jeżeli zaległość została wypłacona, to znaczy, że analiza dokumentów dała podstawę do pozytywnej decyzji. Nie słyszałem o przypadku w którym ktoś dostaje negatywną decyzję i jednocześnie wypłatę Kindergeld na konto.

   Dla pewności można do nich napisać w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

   • Odpowiedz Marcin 11 maja 2016, 10:17

    Witam. Mam pytanie. Został mi przyznany kg na dzieci które wraz z Zoną przebywają w PL,tam pobierają zasiłek z GOPS.Fk przyznało mi KG za cały zaległy rok i wypłaciło ale nie pomniejszony o kwote zasiłku z Polski, żona chciała zrezygnować w PL z rodzinnego ale powiedzieli jej że musi przedstawić decyzje o przyznaniu KG bo muszą zobaczyć czy nie pobieraliśmy dwóch zasiłków jednocześnie. A jeśli tak to w PL bede musiał zwrócić różnice. oki to rozumiem. pytanie dotyczy tego czy FK przegapiło moje zaświadczenia o pobieranym zasiłku w Pl? i jakie kroki dalej poczynić? dostarczyć decyzje z FK do Gops i zwrócić różnicę oraz zrezygnować ze świadczeń w Polsce?

    • Odpowiedz Artur Staśko 11 maja 2016, 11:48

     Witaj.

     Myślę, że najlepiej wyjaśnić to sobie w Polsce z GOPS i nie angażować na tym etapie FK. Po wyjaśnieniu będzie wiadomo co zrobić, tzn. czy zwrócić polski zasiłek.

     Pozdrawiam

 • Odpowiedz Kasia 6 maja 2016, 14:46

  A. I zaznaczam ze dopiero przyszedl zwrot cały.

  • Odpowiedz Marcin 11 maja 2016, 12:02

   dziękuję i pozdrawiam

 • Odpowiedz Kasia 6 maja 2016, 15:19

  Tyle ze ja dostalam dwie decyzję jedna ze kd jest mi przyznane oraz kolejna ze w odpowiedzi na moje wcześniejsze odwolanie kd mi nie przysluguje

 • Odpowiedz Danka 7 maja 2016, 17:28

  To tak wygląda ,jakby 2 osoby rozpatrywały pani wniosek? Na prawdę jakieś dziwne,ja bym proponowała nie drążyć tematu bo na pewno wstrzymają wpłaty zasiłku do wyjaśnienia.Ale to już pani decyzja

 • Odpowiedz Przemas 12 maja 2016, 00:22

  Witam!
  Po krótce: złożyłem wnniosek o kg 10 m-cy temu i nic. 3 tyg. temu urodziło mi się drugie dziecko. z doświadczenia wiem, że jeśli będę składał wniosek o KG na drugie dziecko, będę potrzebował decyzji z MOPS o przyznaniu bądź nie zasiłku na dziecko( taką decyzję załączałem we wniosku o KG na pierwsze dziecko). Pewnie decyzja bedzie pozytywna ponieważ 500+ na drugie dziecko będzie się należeć. Co robić w tej sytuacji? Czy pisać wniosek o zasiłek pomniejszony o 500+?

  • Odpowiedz Artur Staśko 12 maja 2016, 07:38

   Witaj.

   Prponuję złożyć wniosek o Kindergeld dla drugiego dziecka niezależnie od wszystkiego. MOPS wyda zaświadczenie o stanie faktycznym, bez względu na to jaki on jest, a FK podejmie decyzję i w zależności od niej potrąci lub nie polskie zasiłki, a wtedy będzie można na spokojnie wszystko wyjaśnić i uregulować po polskiej stronie z MOPS.

 • Odpowiedz Ewa 16 maja 2016, 20:29

  Witam,byly maz mieszka w niemczech od 10 lat i do okolo 3 lat wstecz dostawalismy kindergeld. Niestety maz przekazywal na dzieci tylko czesc zasilku ,nie placac przy tym alimentow. Familienkasse zdecydowala sie odebrac mu kindergeld i przekazywac bezposrednio na moje konto. Po kilku miesiacach wstrzymano calkowicie kindergeld ,a ja nie mowie po niemiecku i wszystkie papiery musze zalatwiac przez rops,pomimo skladania wszystkich dokumentow ( od pazdziernika 2014),pisania email, do tej pory nie dostalam zadnej odpowiedzi z familienkasse. Zasilku z mops takze nie dostaje bo sprawa zostala zawieszona do momentu wydania decyzjii familienkasse.Dodam jeszcze ze urzad niemiecki sciga bylego meza za nieplacone alimenty. Co powinnam zrobic zeby dostac decyzje??

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 maja 2016, 21:13

   Szczegółowy opis postępowania w celu skutecznego pozyskania Kindergeld opisałem w Ebooku i zachęcam do jego zakupu. Osoby, które to zrobiły mają już namacalne efekty skorzystania z moich wskazówek.

   Pierwszą rzeczą jaką proponuje zrobić jest telefon na infolinię oraz pismo do FK dla sprawdzenia statusu sprawy. Pomoc osoby ze znajomością niemieckiego będzie niezbędna, ale to nie powinno stanowić bariery.

 • Odpowiedz Ada 17 maja 2016, 14:00

  Dzień dobry,
  Czy, jeśli dzieci są już pełnoletnie i przysługyje im Kindergeld to czy istnieje obowiazek przesyłania Kindergeld( zaległego oraz tego „miesiac po miesiacu”) na ich osobiste konta? Bo jesli releacje miedzy rodzicem a dzieckiem nie opieraja sie na pełnym zaufaniu, to rodzic pracujacy w Niemczech moze pobierac Kindergeld, podczas gdy dziecku nie dostanie sie z tego zasiłku nic.
  Bardzo proszę o odpowiedź,
  pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 17 maja 2016, 14:55

   Witaj.

   Nie ma takiego obowiązku, ale można np. poinformować FK o zmianie konta i poprosić o przesyłanie pieniędzy na nowe konto.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Dorota 18 maja 2016, 17:50

  Witam, ojciec dziecka jest zameldowany w Niemczech i pracuje tam od czerwca 2014r. Ja z dzieckiem mieszkamy w Polsce. W grudniu 2015 złożyłam wniosek o kindergeld do Bautzen i ostatnio dostałam pismo o brakujących dokumentach:
  – zaświadczenie zapłaty podatku od wynagrodzeń za 2014 i 2015 (po niemiecku: Lohnsteuerbescheinigungen von 2014 und 2015 vom Kindesvater)
  – decyzje podatkowe 2014 i 2015 (Steuerbescheide 2014+2015)
  -decyzja przyznająca zasiłek dla bezrobotnych od 09.2016 dla ojca dziecka
  Dodatkowo mam podać informację czy pobierano już kindergeld na to dziecko lub inne zagraniczne świadczenia (twierdzę że chodzi o zasiłek w Polsce), jesli nie to muszę złozyć pisemne oświadczenie dlaczego nie złozono dotychczas żadnego wniosku.
  Sprawa ma się tak że z ojcem dziecka nie jestem w najlepszych stosunkach. Rozliczenia roczne za 2014 i 2015 mam, rozliczenie z zasiłku dla bezrobotnych za 2015 mam (jeśli to Entgeltbescheinigung). Nie wiem o co chodzi z tym zaświadczeniem zapłaty podatku od wynagrodzeń? Gdzie takie mozna uzyskać?
  Poza tym w Polsce nie składałam nigdy wniosku o zasiłek rodzinny na dziecko, gdyż przekraczam dochody. Czy powinnam uzyskać jakies zaświadczenie z Opieki? Czytała coś o zaświadczeniu z ROPSu? Bardzo prosze o pomoc. Dziekuję

  • Odpowiedz Artur Staśko 18 maja 2016, 18:56

   Witaj.

   Polecam zakup Ebooka, gdzie jest opisana cała procedura i wszystkie szczegóły. Nie jestem niestety w stanie odpowiadać każdej osobie tak szczegółowo na tyle pytań.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz mama 19 maja 2016, 04:13

  Witam.mam 4 letniego synka z ojcem rozstalismy sie ojciec jego pracuje w niemczech i otrzymuje kindergeld oczywiście pieniądze trafiają do mnie co miesiąc . Dostał również bardzo wysoki zwrot . Czy mogę też dysponować tymi pieniędzmi które są na jego koncie . Czy można ubiegać się o przekazanie całej kwoty na konto matki? Jakie warunki?

  • Odpowiedz Artur Staśko 19 maja 2016, 06:46

   Witaj. Pieniędzmi z konta ex możesz korzystać tylko jeśli masz pełnomocnictwo. Tutaj musicie dojść do porozumienia, o co chyba nie powinno być tak trudno, skoro co miesiąc przekazuje jednak pieniądze z bieżących wpłat od Familienkasse. W przypadku braku porozumienia zostaje konsultacja z prawnikiem lub kontakt z FK, ale współpraca z ex i tak będzie potrzebna do składania jakichkolwiek nowych dokumentów w przyszłości. Kompromis i porozumienie będą najlepszym rozwiązaniem.

 • Odpowiedz Daniel 29 maja 2016, 22:36

  Witam. Mam pytanie . pracowalem w niemczech legalnie od 2013 r do 2015 w lutym 2015 z powodu postoju w pracy i niewyplacalnosci firmy musielismy z zona wrocic do polski a w 2014 urodzila mi sie coreczka w niemczech. dostawalismy na nia kindergeld miesiecznie bez zadnych problemow lecz od lipca 2015 nie zostaly wiecej wyplacone . czy to cos z przerobkami z urzedami w niemczech czy poprostu mi nie przysluguje . mieszkam i pracuje narazie w polsce lecz nie pobieram zadnych zasilkow rodzinnych i innego typu srodkow na dziecko ? dziekuje za pomoc

  • Odpowiedz Artur Staśko 29 maja 2016, 23:58

   Kindergeld jest wypłacany od chwili zameldowania wnioskodawcy na terenie Niemiec do dnia wydania pozytywnej decyzji, a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do tego świadczenia. Zazwyczaj prawo to wygasa w momencie zakończenia pracy i pobytu w Niemczech. Należy pamiętać, żeby fakt ten zgłosić do Familienkasse. W innym przypadku urząd może zażądać zwrotu nieprawnie pobranych świadczeń.

 • Odpowiedz Magdalena 30 maja 2016, 11:46

  Witam,
  razem z mężem i dziećmi mieszkamy w Niemczech już prawie półtorej roku, mąż od 2014 roku pracuje tu legalnie, ale zaczęliśmy się starać o Kindergeld dopiero w kwietniu 2015 roku, dodam iż ja jestem cały czas na wychowawczym z Polski tylko nie mam z tego tytułu żadnych pieniędzy ciągnę do lat pracy (nie mam zamiaru wracać tylko tu pracować). Nasz problem polega na tym iż pomimo tego że całą rodziną mieszkamy w Niemczech nasz wniosek został przekazany do Familienkasse Sachsen. Wszystkie niezbędne dokumenty dostarczyliśmy. Dzwonienie nic nie daje,mówią że im przykro ale wszyscy czekają….Wysłałam list gdzie ich ponaglam daje termin na odpowiedz i pisze że będę zmuszona oddać sprawę w ręce prawników, dla pewności dziś dzwonie i pytam czy list dotarł Pani mówi tak, ale nicht arbeiten. Ręce mi opadają bo już nie wiem co robić dzwoniłam do prawników, ale otrzymałam wiadomość że wystarczy wystosować pismo adwokackie ponieważ w naszym przypadku decyzja musi być podjęta zgodnie z trzema prawami:polskim, niemieckim i unijnym. No ładnie wszystko ale wpierw trzeba zapłacić zaliczkę, podpisać umowę i 7% zgarniają od otrzymanych pieniędzy jakby tak doszło do sprawy w sądzie to jeszcze przydałoby się wykupić ubezpieczenie na wszelki wypadek. Żyjemy tylko z pensji męża. Mam bardzo zdolną córkę rozwijamy jej umiejętności i cały czas chcielibyśmy to robić, sama za parę miesięcy idę doszlifować mój niemiecki i nie wiem czy nie będziemy musieli wybierać pomiędzy moją nauką, a rozwojem własnych dzieci…. pomocy?

  • Odpowiedz Artur Staśko 30 maja 2016, 12:32

   Witaj.

   Polecam zakup mojego ebooka i postępowanie zgodnie ze wskazówkami w nim zawartymi. Cierpliwość niestety zawsze jest wymagana. Nie sugeruję drogi sądowej – dużo może kosztować czasu oraz pieniędzy, a nie gwarantuje wcale szybszego załatwienia sprawy.

 • Odpowiedz Maciej 2 czerwca 2016, 15:00

  Witam wysłałem wszystkie papiery na Kindergeld miesiąc temu, teraz przyszły mi papiery dwie strony do wypełnienia Fragebogen zur Prufung des Anspruchs auf Kindergeld. Mam to odesłać z terminem do 13.06.16. Nie wiem zbytnio czy to już ostatnia droga do zakończenia już i otrzymania Kindergeld. Czy po odeslaniu jeszcze będę czekał jak inni miesiącami? Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno czy ktoś ma może po polsku ten druk żeby wiedzieć jak wypełnić nie wszystko wiem. Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 2 czerwca 2016, 15:34

   Terminu należy dochować, ale czy to będzie oznaczać szybkie załatwienie wypłaty? Nie wiem. Z doświadczenia wiem, że wcale tak nie musi być niestety, ale może uśmiechnie się szczęście.

 • Odpowiedz Daria 4 czerwca 2016, 21:49

  Witam,
  od 2013 pracowałam legalnie w Niemczech, w 2015 roku urodziłam tam córkę,otrzymywałam Kindergeld, od marca 2016 wróciłyśmy na stałe do Pl. Obie miałyśmy nadany SteuerID. Wymeldowałysmy sie ze wszystkich urzedów, wiec nie otrzymuje wiecej Kindergeld. Ojciec dziecka nadal jest w Niemczech, pracuje, nie jesteśmy małżeństwem. Pani w Famillienkasse Baden- Wurtemmberg powiedziała, ze ojciec dziecka musi złożyć nowy wniosek, ponieważ ja nie podlegam juz obowiązkowi podatkowemu. Wniosek złożył, dziś dostaliśmy odpowiedz, ze nie moze otrzymywać Kindergeld, ponieważ dziecko mieszka ze mną w Pl. Nie pobieram żadnych świadczeń w Polsce. Moje pytanie czy moge wnioskować o kindergeld i jakie wnioski złożyć? Dziękuje i pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 4 czerwca 2016, 22:02

   Witaj. Kindergeld przysługuje nawet jeżeli dziecko mieszka w Polsce. Ojciec dziecka powinien się odwołać od decyzji.

 • Odpowiedz Michał 5 czerwca 2016, 18:43

  Witaj Arturze, czy w Twoim ebooku, jest zawarty wzór ponaglenia do FK? Słabo znam niemiecki, stąd to pytanie…

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 czerwca 2016, 22:53

   Witaj Michał.

   Nie ma wzoru, ponieważ napisanie sztampowego pisma nie jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem. Każdy przypadek jest inny i należy dobrze opisać historię swoich działań, czyli kiedy zostały złożone dokumenty, kiedy i jakie dokumenty zostały dosłane, kiedy dzwoniliśmy na infolinię i jakie dostaliśmy tam informacje, jak wygląda nasza sytuacja rodzinna, itd.

   Zdaję sobie sprawę z tego, że ktoś może nie znać języka i w ebooku opisuję jak sobie z tym radzić. Na pewno znajdziesz kogoś, kto Ci pomoże, a jeśli będziesz musiał zapłacić za tłumaczenie to nie powinno stanowić problemu, bo stawki są niskie, a w perspektywie zwykle tysiące euro Kindergeld.

   Nie zawsze da się wszystko zrobić bez wydatków 🙂

 • Odpowiedz Gosia 14 czerwca 2016, 13:52

  Witam.Przeczytałam dużo interesujących mnie rzeczy 🙂 Też z mężem złożyliśmy wszystkie dokumenty na Kindergeld na początku stycznia,jednak do tej pory nie otrzymalismy zadnego pisma.W między czasie mąż zmienił prace i numer konta bankowego.Moje pytanie brzmi czy mozna wysłać do tej Familienkasse list zeby poinformowac o zmianie nr konta ? W jakim języku musi byc? i na jaki adres powinnam wysłać? 🙂

  • Odpowiedz Artur Staśko 14 czerwca 2016, 14:46

   Witaj.

   Naturalnie musisz wysłać list z danymi nowego konta bankowego, w języku niemieckim. Gdzie składałaś/wysyłałaś wniosek?

   • Odpowiedz Gosia 14 czerwca 2016, 17:46

    NIE WIEM.Jesteśmy ze Szczecina mąz ma meldunek w Berlinie i tam znajoma księgowa złozyła nasze papiery 🙂

    • Odpowiedz Artur Staśko 14 czerwca 2016, 18:11

     To do tej samej FK lub bezpośrednio do Bautzen lub Chemnitz. Adresy łatwo wygooglować.

 • Odpowiedz Karol 19 czerwca 2016, 21:03

  Witam. Czekam na kindergeld od grudnia 2013 di dnia dzisiejszego. Syn wraz z dziewczyną przybywają w Polsce. Jakieś 2 miesiące temu dziewczyna dostała pismo czy wyraża zgodę by pieniądze były wypłacone na moje konto gdy to ona jest wnioskodawczynia ponieważ mały mieszka z nią. Wyraziła zgodę by pieniądze były wypłacone na moje konto. A w piątek dostałem ja pismo ze pieniądze należą się osobie z którą jest dziecko. Wysłaliśmy do familliekasse wszystko o co prosili. Nie wiemy już co robić.

 • Odpowiedz Karol 20 czerwca 2016, 16:48

  A ja dostałem pismo ze mój wniosek jest odrzucony bo dziecko z mama w polsce. A wniosek zmieniliśmy na dziewczynę w styczniu bo tak nam kazano. Pracuje nieprzerwanie od 2 lat i 7 miesięcy. Jestem rozliczony z podatku w DE za rok 2014 i 2015. Wysłaliśmy z mopsu ze nie są pobierane pieniądze w polsce na dziecko. Przez telefon mówią ze jest są wszystkie papiery a teraz pismo dostałem ze odrzucono mój wniosek. A co z tym wnioskiem dziewczyny ??? Przecież to strasznie nie logiczne co oni z nami robią !!!!

  • Odpowiedz Artur Staśko 20 czerwca 2016, 17:56

   Według mnie wniosek lepiej składać na osobę, która płaci podatki w DE. To, że dziecko mieszka w Polsce nie ma znaczenia. Koniecznie odwołać się z zachowaniem terminu, bo inaczej nowy wniosek i wszystko od początku.

 • Odpowiedz Sylwia 20 czerwca 2016, 19:10

  Witam, czy to, że w Polsce ja i córka mamy ten sam adres zameldowania a mąż który złożył wniosek o kindergeld ma inny adres zameldowania bedzie problemem dla familienkasse?

 • Odpowiedz mena14 20 czerwca 2016, 23:05

  Witam. ja czekam na kindergeldy już 2 lata. W Niemczech mieszkam i pracuję od ponad 2 lat. Przyjechałam z dziećmi 14.06.2014 (jestem samotną matką) które podjęły tu naukę w szk.pdstawowejj a ja mając legalną prace ,znalazłam mieszkanie i jestem zameldowana tu wraz z 3 dziećmi .Natomiast w Polsce została jeszcze moja najstarsza córka która mając 16 lat uczyła się w szkole zawodowej i miała praktyki. Wnioski na kindg..zostały złożone tylko na troje dzieci które są ze mną a na starsza còrkę nie składałam ponieważ tak mi poradzono żebym wpierw załatwiła na te dzieci które sa przy mnie i są z jednego ojca to szybciej uzyskam na nie kindg.Natomiast starsza już obecnie 18 letnia còrka jest z pierwszego związku i mogło by mi to pogmatwać i utrudnić i znacznie przedłożyć okres przyznania kindrg.Starsza còrka pod koniec czerwca tego roku kończy już naukę w szk.zawodowej a ja nie pobierałam przez ten okres 2 lat żadnych na nią świadczeń w Polsce ,ponieważ zrzekłam się ich z chwilą wyjazdu na rzecz kindergelďòw nie wiedząc wówczas ze tak trudno jest szybko uzyskać tu w Niemczech św.rodzinne co spowodowało że córka była pozbawiona św.rodzinnych i w Polsce i w Niemczech . I teraz moje pytanie ..czy mam szanse jeszcze na uzyskanie należących się prawnie na dziecko zaległych kindergeldòw ale na pełnoletnią już córkę (mam zaświadczenia ze szkoły i praktyk ) że córka uczyła się w okr.2014-2016)Ale dopiero wówczas jeśli wnioski złoże po uzyskaniu św.rodzinnych na te 3 dzieci ktòre przebywają ze mną? Proszę mi powiedzieć czy te pieniądze (kindergld) za te 2 lata na st. córkę już przepadły i nie ma co wkładać wysiłku by je wstecz odzyskać?

  • Odpowiedz Artur Staśko 20 czerwca 2016, 23:19

   Absolutnie nic nie przepadło. Można starać się o Kindergeld do 4 lat wstecz. Ta porada ze wstrzymaniem wniosku na najstarszą córkę nie była dobra, tak według mnie.

 • Odpowiedz mena14 21 czerwca 2016, 07:33

  Dziękuję bardzo Panie Arturze nie spodziewałam się tak błyskawicznej odpowiedzi co my wszyscy tu bez Pana byśmy zrobili…,jest Pan super!!! pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i samych sukcesòw w życiu osobistym jak i zawodowym

  • Odpowiedz Artur Staśko 21 czerwca 2016, 10:11

   Miło mi, dziękuję i wzajemnie

 • Odpowiedz Katarzyna 22 czerwca 2016, 11:47

  Witam Panie Arturze!!!
  Od prawe dwóch lat mieszkamy z mężem w Niemczech. Wcześniej mąż przebywał od 04.2013 do 07.2014 sam w DE. W czasie kiedy ja mieszkałam jeszcze z dziećmi w Polsce nie pobieraliśmy i nie staraliśmy się o Kindergeld. Dopiero po przyjeździe całej rodziny w lipcu 2014 roku. Został nam nadany numer KG i pieniądze przychodziły z miesiąca na miesiąc. Do teraz… W maju ubiegłego roku złożyliśmy dokumenty dotyczące zaległego KG (gdy mąż był sam w Niemczech) czekamy do teraz na jakąkolwiek decyzję. Pisaliśmy do nich pisma dzwoniliśmy, nic. Ostatnio wysłałam list, że jeśli nie odezwą się do miesiąca będziemy zmuszeni pójść do sądu. I zaraz gdy tylko nasze pismo doszło został wstrzymany Kindergeld -ten bieżący. Co my mamy w takiej sytuacji zrobić? Na zwrot zaległych pieniędzy czekamy już ponad rok. I jeszcze wstrzymany bieżący. Dodam jeszcze, że nie dostaliśmy żadnego wcześniej pisma, że KG zostanie zablokowany. Na infolinii nie znają konkretnego powodu dlaczego….

  • Odpowiedz Artur Staśko 22 czerwca 2016, 12:06

   Witaj.

   Jak radzić sobie w takich sytuacjach opisuję w ebooku i na blogu. Jeżeli przez ostatnie 6 miesięcy nie było ze strony FK żadnego oficjalnego pisma, to spokojnie można napisać skargę.

 • Odpowiedz bogdan 5 lipca 2016, 09:55

  podobno mozna starac sie o kg do siedmiu lat wstecz gdy niepobieralo sie rodzinnego w pl

 • Odpowiedz Agnieszka 5 lipca 2016, 22:12

  Dzień dobry ,mam takie pytanie czy mojej pełnoletniej córce ,która studiuje i posiada alimenty od ojca należy się KG,ja pracuję legalnie w Niemczech.

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 lipca 2016, 22:49

   Naturalnie

 • Odpowiedz Danuta 6 lipca 2016, 18:33

  Witam p.Arturze, pracuje w Niemczech od stycznia 2014 i do tej pory czekam na kindergeld.Syn dzwonił na infolinie, ja nie znam języka, ale niczego nie można się dowiedzieć.Co robić? Córka w maju skończyła 18 lat , nikt nie prosi o zaświadczenia, że sie uczy….co mam robić?

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 lipca 2016, 20:09

   Witam.

   Czy nadany został nr Kindergeld? Czy była jakaś odpowiedź z FK po złożeniu dokumentów? Po skończeniu 18 lat przez dziecko należy wysłać do FK potwierdzenie ze szkoły, że nadal się uczy.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Danuta 7 lipca 2016, 06:57

  Dziękujē za odp. Numer oczywiście został nadany 1,5 roku temu i cisza…chciałabym wysłać takie zaświadczenie , ale nie wiem gdzie do chemnitz czy do Bautzen.Nie mam pojęcia gdzie są moje papiery.Jam mam się dowiedzieć?

  • Odpowiedz Artur Staśko 7 lipca 2016, 08:46

   Warto napisać, bo to praktycznie nic nie kosztuje i w niczym nie zaszkodzi, a może pomóc. Proszę mimo wszystko próbować na infolinii, a pismo można wysłać do Chemnitz lub Bautzen – najlepiej sprawdzić nagłówek/adres z pisma nadającego numer Kindergeld i na ten adres wysłać zapytanie/ponaglenie. Kilkanaście miesięcy zupełnej ciszy to dziwna sprawa. Zazwyczaj proszą o uzupełnienie dokumentacji, itp. i jakaś korespondencja jednak się toczy.

 • Odpowiedz gosia 7 lipca 2016, 09:32

  Witam. Ja w koncu Po 10 miesiacach dostalam Kindergeld ale Familiekase wplacilo je na Konto bylego Partneory ktory rok temu wpisal swoje Konto a ja zapomnialam o tym. On nie chce mi zwrocic msci sie ze odeszlam. Napisalam list wyjasniajacy sytuacje i natychmiast wyslalam moje Konto. Zrobilam to 10 dni Po wyplaceniu kasy przez Familiekase a mozna odzyskac wplate w ciagu 14 dni.teraz nie wiem Co moge zrobic. Prosze o pomoc to duzo pieniedzy dla mojej corki. Byly Partner nie jest ojcem dziecka

  • Odpowiedz Artur Staśko 7 lipca 2016, 10:39

   Jeżeli będzie problem to radziłbym zasugerować swojemu ex, że zgłosisz to poprzez prawnika na policji.

 • Odpowiedz kinga 7 lipca 2016, 20:22

  WITAM PROWADZIŁAM DZIAŁALNOŚĆ W NIEMCZECH OD 01-11-2014 I OD TEJ DATY BYŁAM TAM ZAMELDOWANA . Z DNIEM 01-11-2015 WYREJSROWAŁAM DZIAŁALNOSC GOSPODARCZĄ W NIEMCZECH A ZDNIEM 27-11-2015 WYMELDOWAŁAM SIE Z MIESZKANIA W NIEMCZECH .WNIOSEK O KINDERGELD ZŁOZŁAM W STYCZNIU 2015 NA 2 DZIECI .
  ODPOWIEDZ Z URZEDU PRZYSZŁA 31-05 2016 O PRZYZNANIU KINDER GELD . BEDAC W NIEMCZECH POSZŁAM DO BANKU A NA MOIM KONTO WESZŁO UZNANIE KINDERGELD W KWOCIE 7144 EURO .
  -CZY MAM ODDAC PIENIĄDZE ZA OKRES PO WYMELDOWANIU FIRMY

  • Odpowiedz Artur Staśko 7 lipca 2016, 20:42

   Proszę poinformować FK o zakończeniu działalności, wysłać dowód wymeldowania firmy i zaczekać na ich instrukcje w sprawie ewentualnego zwrotu.

 • Odpowiedz Monika 9 lipca 2016, 19:35

  Witam serdecznie,mam do Pana ważne pytanie.Obecnie czekamy na wypłatę KG już prawie 10miesięcy,za każdym razem kiedy mąż dzwoni,aby dowiedzieć się co z naszym KG otrzymujemy zawsze inną odp.twierdzą iż otrzymany teraz w wakacje,czekamy cierpliwie.Od kwietnia br.weszło 500+.W maju zlozylam wniosek tłumacząc Pani w urzędzie miasta iz mój mąż pracuje zagranicą ale na zasadach takich że firma znajduje się w Polsce a oddelegowany został do Niemiec,więc kazali wypełnić druki dla osób pracujących w Niemczech i twierdzili że moje dokumenty będą rozpatrzone przez urząd zajmujący się tymi przypadkami.Po paru dniach wezwali mnie abym złożyła wniosek taki jak wszyscy czyli ten podstawowy,czyli taki jakby moj mąż nie pracował za granicą ponieważ jak Pani twierdziła mąż jest oddelegowany,nie rozumiałam tego kilka razy pytałam jaki wkońcu mam wypełnić wniosek aby było dobrze,na początku składania wniosku nie wtajemniczylam się w te zasady,i burmistrz miasta przyznał nam decyzję pozytywną i od kwietnia mamy te 500+,mamy 3 dzieci,otrzymuje na 2.Firma która załatwiala nam KG,twierdzi że otrzymaliśmy nie taką decyzję,co ja mam robić w tej sytuacji czy iść do urzędu i zgłosić że mamy źle wydaną decyzję? Bardzo ciąży nam ten problem,każdy mówi co innego,a my boimy się że teraz będziemy oddawać 500+.Trochę trudno opisać ten problem.Z góry bardzo dziękuję za odp.

  • Odpowiedz Artur Staśko 9 lipca 2016, 20:01

   Dopóki nie ma decyzji i wypłaty Kindergeld, to w zasadzie nie ma problemu. Po otrzymaniu decyzji napiszcie do FK, że otrzymujecie też zasiłek w Polsce. Możecie to napisać już teraz do FK, ale nie wiem czy warto komplikować sprawę. Myślę, że lepiej zaczekać, bo póki co nie pobieracie podwójnie.

 • Odpowiedz Monika 9 lipca 2016, 22:36

  SERDECZNIE dziękuję za odpowiedz,szczerze mówiąc Pana odpowiedz mnie uspokoiła.Bardzo dziękuję.Pozdrawiam.

 • Odpowiedz Patrycja 10 lipca 2016, 22:38

  Witam, dwa lata temu dostaliśmy wraz z mężem spłatę rodzinnego za 3 lata, potem była cisza, żadnych bieżących wypłat, nie otrzymaliśmy pod koniec roku żadnych ankiet (jak rozumiem każdy je dostaje?) składaliśmy wszystko przez kancelarię podatkową, spłata była na ich konto, po odjęciu 30% przelali nam resztę. Nie przekazali nam żadnych ankiet, nie znamy nawet swojego numeru Kindergeld. Musieliśmy dosłać zaświadczenie, że mąż dalej pracuje na koniec lipca mija pół roku czyli czas jaki urząd ma wypłatę zaleglości, co jeśli ich nie wypłaci? Czy może być tak że kancelaria spłatę dostala i teraz przetrzymują pieniądze? Juz szczerze mowiac nie wiemy co robic i myslec

  • Odpowiedz Artur Staśko 10 lipca 2016, 22:58

   Proszę sprawdzić w tej kancelarii. Za opłatę 30% powinni się wykazać. To niespotykanie wysoki koszt.

 • Odpowiedz Patrycja 11 lipca 2016, 09:20

  Teraz już to wiemy 🙁 wtedy gdy składaliśmy dokumenty nie wierzyliśmy że dostaniemy KG a u nich zawsze rozliczamy się z podatku….

 • Odpowiedz Ola 13 lipca 2016, 20:02

  Witam mam nie typowa sprawę składała papiery przez mojego byłego partnera na nasze dzieci wszystko było ok tylko teraz od 2 tygodni nie można się z nim skontaktować numeru sprawy nie mam i teraz nie wiem co myśleć nie ukrywam ze pilnie potrzebuję pieniędzy mam 2 dzieci i jestem bezrobotna zasiłek mam marny nie znam do tego niemieckiego i jestem w kropce.

  • Odpowiedz Artur Staśko 15 lipca 2016, 14:11

   Czy decyzja już zapadła? Kiedy były składane dokumenty?

 • Odpowiedz MagdaLena 15 lipca 2016, 12:27

  Witam,
  krótko opiszę sytuację..Jestem po rozwodzie. Mamy dwoje dzieci..Były mąż pracuje od 3 lat w Niemieckiej firmie.
  Złożył wniosek kiedy nie mieszkaliśmy już razem. Nie znam zatem ani numeru wniosku, ani jego adresu zameldowania ( pracuje w firmie budowlanej w związku z tym przemieszcza się dość często)
  Wiem że dostał decyzję pozytywną.Ale ja pieniędzy nigdy nie widziałam…
  W jaki sposób mogę ubiegać się o świadczenie? Czy mam jakieś szanse?

  • Odpowiedz Artur Staśko 15 lipca 2016, 14:07

   Najpierw porozmawiać z mężem, bo pieniądze należą się faktycznym opiekunom dzieci, a z opisu wynika, że dzieci nie mieszkają z nim i nic nie mają z zasiłku.

 • Odpowiedz Patrycja 15 lipca 2016, 15:23

  Witam mam numer kindergeld, jak już wspominalam wcześniej już raz spłatę otrzymaliśmy, otrzymałam od kancelarii ostatnia cyfra to 7, co znaczy ta ostatnia cyfra czy ona jest jakimś wyznacznikiem w jakim dniu miesiąca będzie wypłacane?

  • Odpowiedz Artur Staśko 15 lipca 2016, 16:21

   Tak. 7 oznacza, że np. w tym miesiącu wypłata powinna nastąpić 15.07, czyli dzisiaj.

 • Odpowiedz Patrycja 16 lipca 2016, 01:42

  dziękuję za odpowiedź 🙂 a czy jeśli już raz spłata była w okolicach 15, to czy jest jakaś szansa ze kolejna spłata nastąpi do konca miesiąca, jeśli na koniec lipca upływa to pół roku od wpłynięcia brakujących dokumentów?

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 lipca 2016, 08:44

   Trudno powiedzieć. Ostatnia cyfra decyduje o dacie miesięcznych wpłat, a zaległości mogą, ale nie muszą być wypłacone zgodnie z numerem Kindergeld.

 • Odpowiedz Ola 17 lipca 2016, 21:28

  DOKUMENTY JUZ DAWNO BYLY ZŁOŻONE I OJCIEC MOICH DZIECI POWIEDZIAŁ ŻE MUSI TYLKO COS UZUPELNIC I WSZYSTKO BĘDZIE OK. A teraz nie mam z nim kontaktu bo to juz ponad 2 tygodnie jak nie mogę się z nim skontaktować co mnie bardzo martwi. Nie wiem co robić dziękuję za jakiekolwiek pomoc.

 • Odpowiedz Piotr 24 lipca 2016, 19:23

  Witam serdecznie. A co mam zrobić jeśli wniosek o kindergelt złożyłem w maju 2015 i do tej pory nie nadano mi nawet numeru kindergelt.w Niemczech pracowałem od września 2014 do marca 2016. Wniosek wysłałem pocztą w maju 2015 . W czerwcu uzyskałem informację ze wniosek został przeslany do bsutzen. Kilka razy pytałem mailowo i raz listownie co z moim wnioskiem. W marcu 2016 wysłałem pismo ze zakończyłem pracę,wyjeżdżam do Polski, podałem nowy adres do korespondencji (w Polece ). przez ten czas nie uzyskałem żadnej informacji zwrotnej. Po niemiecku się nie dogadam. Co mam zrobić? Złożyć wniosek jeszcze raz korzystajac z pomocy jakiejś firmy? Pozdrawiam Piotr

  • Odpowiedz Artur Staśko 24 lipca 2016, 20:38

   Witaj.

   Zachęcam do zakupu Ebooka. Wszystko jest tam opisane.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz janek 28 lipca 2016, 16:04

  witam. Mam przyznane kindergeldy. W LIPCU NIE DOSTAŁEM PRZELEWU Z FAMILIENKASSE. CZY JEST MOŻLIWE ZE WSTRZYMALI Z TEGO POWODU ZE UMOWA O PRACE SIĘ SKOŃCZYŁA 31 CZERWCA? DOSTAŁEM NASTĘPNA UMOWĘ OD 1 LIPCA.CZY MUSZE DOSŁAĆ IM NOWA UMOWĘ?

  • Odpowiedz Artur Staśko 28 lipca 2016, 17:10

   Witaj.

   Trudno powiedzieć czy to jest przyczyną. Nie wiem czy mieli infornację o czasie trwania umowy. Warto się skontaktować z infolinią, a potem w zależności od odpowiedzi na infolinii można ewentualnie dosłać nową umowę.

 • Odpowiedz Agnieszka 28 lipca 2016, 19:05

  Witam, jestem na początku drogi o staranie się o przyznanie Kindergeld na studiującego syna. Mąż jest w Niemczech od maja tego roku. z jego firmy otrzymaliśmy dokumenty do Kindergeldu, które należy wypełnić i odesłać. Mam już zaświadczenie z Urzędu Miasta z którym udam się do ROPS w Krakowie o wydanie zaświadczenia, iż nie pobieramy zasiłku. Syn pobrał też zaświadczenie z Uczelni że jest studentem. Trafiłam jednak gdzieś na stwierdzenie, że syn musi być zameldowany pod tym samym adresem w Polsce gdzie ojciec, w innym przypadku wniosek będzie odrzucony? Czy jest to prawda? a jeśli tak to co w takim przypadku?

  • Odpowiedz Artur Staśko 28 lipca 2016, 20:05

   Witaj.

   Czy syn jest zameldowany na stałe pod innym adresem?

 • Odpowiedz Agnieszka 28 lipca 2016, 20:08

  tak jest zameldowany tu gdzie i ja, natomiast mąż ma meldunek inny, to samo miasto lecz inne osiedla

  • Odpowiedz Artur Staśko 28 lipca 2016, 20:14

   Moim zdaniem to nie ma znaczenia, ponieważ mąż i tak faktycznie przebywa za granicą. Dokumenty należy potwierdzić w zakresie meldunku w urzędzie miasta, więc i tak należy podać prawdziwe dane. Taka sytuacja nie może być powodem negatywnej decyzji. Wiele osób otrzymuje Kindergeld np. po rozwodzie rodziców, kiedy mieszkają w zupełnie innych miejscach.

 • Odpowiedz Agnieszka 28 lipca 2016, 20:21

  właśnie tak też myślę, jest wiele przypadków po rozwodach itp..ale czytam ostatnio wiele na ten temat i kilka razy natknęłam się właśnie na takie stwierdzenie, w każdym razie dziękuję za odpowiedź:)
  a czy prawdą jest, że dopiero po upływie pół roku przebywania w Niemczech można składać dokumenty?

  • Odpowiedz Artur Staśko 28 lipca 2016, 20:40

   Należy spełnić wszystkie wymogi i to jest decydujące. Można złożyć dokumenty wcześniej. Nie każdy pracuje minimum pół roku, są pracownicy sezonowi, oddelegowani, itp., a mimo tego przysługuje im Kindergeld.

 • Odpowiedz Agnieszka 29 lipca 2016, 08:18

  Dzień dobry,
  Uparcie drąże temat wspólnego meldunku, u Ciebie powyżej w informacjach w punkcie drugim o dokumentach tez jest to zaznaczone „Gromadzisz standardowo wymagane dokumenty…. zaświadczenie o wspólnym meldunku z dziećmi….”
  W informacji o wypełnieniu wniosków wyczytałam, ze wspólny meldunek to jednak podstawa aby Kindergeld został przynany, zastanawiam się, czy nie lepiej jako osobę wnioskującą wskazać siebie czyli matke (mam ten sma meldunke co syn) czy może przemeldowac syna pod adres ojca?. Dodam, że mieszkam w Polsce, tu pracuję, tu studiuje syn, tylko mąż jest zatrudniony na terenie Niemiec.
  Co radzisz? chcę tą cała papierologie przejść raz i konkretnie zalatwic wszystko

  • Odpowiedz Artur Staśko 29 lipca 2016, 10:06

   Spotkałem się z rożnymi interpretacjami i rożnymi decyzjami FK. Na pewno wspólny meldunek jest rozwiązaniem najlepszym i bezpiecznym. Jeżeli można ten warunek spełnić, to po problemie. Nie oznacza to jednak, że nie ma pozytywnych decyzji w przypadku rożnych meldunków.

 • Odpowiedz Kasia 31 lipca 2016, 23:21

  Witam serdecznie, mąż składał wniosek o KG w październiku 2015 (za 4lata wstecz)i co miesiąc przychodziły papiery do uzupełnienia a teraz od 2 miesięcy cisza.Co to może oznaczać?Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 1 sierpnia 2016, 00:37

   Witaj.

   Trudno powiedzieć. 2 miesiące to bardzo krótki okres jak na procedurę ubiegania się o Kindergeld.

 • Odpowiedz Weronika 6 sierpnia 2016, 18:37

  Witam pracuje w Niemczech od lipca 2015. Mąż z dziećmi był w Polsce. Od października 2015 nie pobieralam zasiłku rodzinnego w Polsce. W marcu 2016 przeprowadziliśmy się do Pasewalku. Przyznali nam decyzję o kindergeld od marca. Czy mogę starać się o zaległy kindergeld od lipca 2015?

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 sierpnia 2016, 19:05

   Witaj.

   Tak, oczywiście.

 • Odpowiedz Agnieszka 12 sierpnia 2016, 18:57

  Witam mam pewien problem a mianowicie ,mąż pracuje w niemczech od stycznia 2015 r ma tam meldunek i chcielibysmy sie starac o kg ale od stycznia tego roku czyli 2016 ,poniewaz w 2015pobieralam zasilek rodzinny w pl ,od listopada 2015 juz nie pobieram bo nie skladalam nowych wniosków poniewaz bylo to bez sensu bo przekraczal nam dochod,niechcemy nadplaty na 2015r ,tylko chcemy skladac od stycznia 2016 czy jest taka szansa ze bedzie nam sie nalezec ,maz rozliczal sie z podatku w niemczech.i druga sprawa ja z dziecmi wynajmuje mieszkanie w pl ale bez meldunku stalego i tymczasowego bo wlascicielka niechce zameldowac ,mamy tylko adres zamieszkania co mam zrobic w tym przypadku z wnioskiem z famillkase o potwierdzenie zam.Prosze o pomoc bo obawiam sie ze przez to kg nie bedzie nam sie nalezec

  • Odpowiedz Artur Staśko 12 sierpnia 2016, 19:51

   Kindergeld będzie się należał, a co do meldunku proszę sprawdzić u siebie w urzędzie. Brak jakiegokolwiek zameldowania to rzadki przypadek.

 • Odpowiedz Anna 15 sierpnia 2016, 19:59

  Ja otrzymałam decyzje o przyznaniu KG i wpłate na konto, ale za okres jednego roku,ponieważ w zimie mąż nie pracuje w Niemczech nastąpiła przerwa teraz znowu wysłałam do FK zaświadczenie że mąż pracuje.Czy mam odnowa sładać wniosek czy czekać na odpowiedz od FK.

 • Odpowiedz Gosia 22 sierpnia 2016, 23:47

  Witam! Mój syn w październiku rozpoczyna studia w Polsce i tu jest zameldowany. KG otrzymywaliśmy tylko do końca kwietnia (kiedy to maturzyści odbierają świadectwa ukończenia szkoły). Czy to oznacza, że powinniśmy składać nowy komplet dokumentów o dalszą wypłatę KG tzn. akt urodzenia, akt małżeństwa, zaświadczenie z ROPS itp.Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam 🙂

  • Odpowiedz Artur Staśko 23 sierpnia 2016, 09:02

   Witaj.

   Nie wiem dlaczego przestali wypłacać i czy przysłali jakieś pismo, ale normalnie należy jedynie dosłać zaświadczenie, że syn nadal się uczy i to powinno wystarczyć. Niestety każda przerwa w wypłacaniu powoduje, że wznowienie zabiera sporo czasu, liczonego w miesiącach.

 • Odpowiedz Gosia 23 sierpnia 2016, 09:49

  Witam! Pisma nie dostaliśmy. Przerwa w nauce po zakończeniu nauki w liceum to 5 miesięcy. Spróbujemy dowiedzieć się w FK. Bardzo dziękuję i pozdrawiam

 • Odpowiedz James 23 sierpnia 2016, 16:01

  Witam,

  prowadzę w Niemczech tzw. Gewerbe ze wspólnikiem. Płacimy wszystkie podatki jednak ubezpieczenie opłacamy w Polsce. Czy nie płacąc ubezpieczenia chorobowego w Niemczech mogę się starać o KG ?

  Dziękuję i pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 23 sierpnia 2016, 16:05

   Generalnie tak, ale warunki są nieco inne niż dla zatrudnionych. Polecam zakup Ebooka.

 • Odpowiedz Anna 25 sierpnia 2016, 11:37

  Witam
  Jestem po rozwodzie, mam dwoje małoletnich dzieci, były mąż obecnie pracuje w Niemczech i wiem, że dzieciom przysługuje zasiłek Kindergeld. Złożyłam wniosek sama, ale obecnie potrzebne jest uzupełnienie dokumentów (zaświadczenie z firmy byłego męża). Niestety on nie chce współpracować i nie dostarczył mi tych dokumentów. Czy orientuje się Pan czy można otrzymać potwierdzenie od pracodawcy o zatrudnieniu. Podobno potrzebna jest w tym miejscu pomoc prawna, ale nie wiem czy wystarczy kancelaria czy może sąd? Mój prawnik, który mnie reprezentuje nie bardzo się orientuje z jakim wnioskiem wystąpić do Sądu. Czy w Pańskim poradniku znajdę odpowiedzi na te pytania? Będę wdzięczna za każdą pomoc.

  • Odpowiedz Artur Staśko 25 sierpnia 2016, 13:37

   Witaj.

   W poradniku jest mnóstwo informacji, skutecznych wskazówek i porad. Pomógł w wypłacie dużych kwot naprawdę wielu osobom, a kosztuje tylko 12€. 🙂

   Bez współpracy sprawa się komplikuje, bo droga prawna jest kosztowna i długa.

   Może jednak odwołać się do uczuć ojca? W końcu chodzi o pieniądze dla Waszych dzieci. Trudno zrozumieć, że ktoś nie chce pomoc własnym dzieciom zwłaszcza, że sprawa dotyczy tylko pomocy w zgromadzeniu dokumentów.

   • Odpowiedz Anna 26 sierpnia 2016, 13:53

    Dziękuję za odpowiedź. Już od ponad roku próbuje się odwołać do uczuć ojca. Obawiam się, że pozostała mi jedynie droga prawna. Skoro ojciec nie chce pomóc dzieciom to nie znaczy, że ja miałabym się poddać. W końcu chodzi o pieniądze dla dzieci. Pozdrawiam

 • Odpowiedz BOND JAMESO 28 sierpnia 2016, 12:13

  witam mam pytanie odnosnie Kindergeld i co to oznacza…Kindergeld nach dem Einkommensteuergesetz(EStg) pismo z FK -noch Folgendes von ihnen zu erledigen ist: Bitte teilen Sie mit,wer bisher das Kindergeld bzw.dem Kindergeld vergleichbare Familienleistungen im Ausland für die Kinder XXXX und XXXX bezogen hat und von welcher Stelle (genaue Anschrift,Aktenzeichen)die Zahlung erfolgte.Sofern bisher kein Kindergeld bzw.eine ausländische Familienleistung gezahlt wurde ,legen Sie bitte eine schriftliche Begründung dafür vor,warum bisher keine Antragstellung erfolgte.bitee erledigen ie dieses schreiben bis zum. XXXX:Sollten Sie bis zu diesem Termin nicht antworten oder zumindest eventuelle Hinderungsgründe mitteilen,muss der Antrag auf Kindergeld abgelehnt werden.

  • Odpowiedz Artur Staśko 28 sierpnia 2016, 13:35

   Witam.

   Na szczegółowe pytania tego typu odpowiadam osobom, które dokonają zakupu Ebooka.

 • Odpowiedz Agnieszka 30 sierpnia 2016, 21:48

  Witam mam pytanie bo brakuje mi słów już i nie umie sobie sama poradzić .Ok 3 lata temu składałam w rops dokumenty odnośnie kindergeld gdyż mój były mąż(jesteśmy 8 lat po rozwodzie)mieszka i pracuje od kilku lat w Niemczech a ja z dziećmi w Polsce.Po ok.1.5-2 lat rops odesłał do Niemiec moje dokumenty i poinformował mnie o tym.W ubiegłym roku w listopadzie odsyłałam im kolejne dokumenty które chcieli.w tym roku w sierpniu znajoma dzwoniła mi tam bo ja nie znam niemieckiego i poinformowano ją żę na początku sierpnia otrzymam decyzje i pieniądze.dziś otrzymałam ale kolejne dokumenty do wypełnienia oraz te same które były wysłane rok temu.W Polsce nie dostaję również 500 plus na dwójkę dzieci (ze względu na trudną bardzo sytuacje)ponieważ muszą najpierw sprawdzić w ropsie potem w mopsie czy zachodzi koordynacja.czas oczekiwania jak mi powiedziano na odpowiedź do roku.Jesteśmy w trójkę mamy 1700 zł na wszystko rachunki życie szkołe leki itd nikt nam nie pomaga żadna placówka zalegamy z wszystkim a oni wszystko wstrzymują co robić bardzo proszę o pomoc

  • Odpowiedz Artur Staśko 30 sierpnia 2016, 22:45

   Witam.

   W ramach wpisu na blogu nie jestem w stanie rozwiązywać takich kompleksowych spraw.

 • Odpowiedz Agnieszka 30 sierpnia 2016, 22:13

  popełniłam błąd zdanie
  ponieważ muszą najpierw sprawdzić w ropsie potem w mopsie czy zachodzi koordynacja.czas oczekiwania jak mi powiedziano na odpowiedź do roku
  powinno być najpierw sprawdzić w ropsie rops ma znależć byłego męża adres poprzez urząd w niemczech i to ma potrwać ok.roku

  • Odpowiedz Artur Staśko 30 sierpnia 2016, 22:48

   Nie rozumiem w jaki sposób mogę pomóc. Proszę przeczytać dokładnie wpisy na blogu, zakupić eBook oraz sformułować konkretne pytanie.

 • Odpowiedz Agnieszka 31 sierpnia 2016, 06:14

  Chodziło mi o to czy mogę co rok dostawać dokumenty do wypełnienia zamiast świadczeń bo tak to wygląda nieznam niemieckiego nic a nic a pytanie powinnam zafac co zrobic jesli wszystkie dokumenty maja a niechca wypłacić nic bo ni y w terminie wyplaty znów cos chca np.znów akty urodzenia dzieci

  • Odpowiedz Artur Staśko 31 sierpnia 2016, 08:33

   Często proszą o aktualne dokumenty lub dosłanie dokumentów, których im brakuje. Stąd zapewne takie pisma z FK.

 • Odpowiedz Magda 2 września 2016, 12:23

  Dzień dobry.Panie Arturze jedno krótkie pytanie…
  Meldunek w de mam od 28.09.2015, KG złożyłam pod koniec lutego 2016.Czekam na decyzje.W sierpniu straciłam pracę i zastanawiam się nad powrotem do pl.Czy mój powrót nie zmieni wypłaty oczekiwanych pieniędzy? Pozdrawiam Magda

  • Odpowiedz Artur Staśko 2 września 2016, 15:50

   Witaj.

   Za okres pracy w Niemczech i tak się należy. Powrót niczego nie zmienia.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Monika 15 września 2016, 08:03

  Witam.W 2012 r ojciec dziecka złożył wniosek o KG. Po dłuższym czasie dostał pismo, że to matka dziecka powinna takowy wniosek złożyć. Kancelaria wysłała pismo w moim imieniu z zapytaniem na jakim etapie jest sprawa i do dzisiaj cisza. Co robić dalej? Córka ma już skończone 12 lat i coraz większe potrzeby.

  • Odpowiedz Artur Staśko 15 września 2016, 10:35

   Witaj.

   W Ebooku opisane są dokładnie metody postępowania w przypadku braku odpowiedzi ze strony FK.

 • Odpowiedz Magda 16 września 2016, 17:37

  Witam Panie Arturze! Dziękuję za rozmowę. Nie wiem czy Pan sobie przypomina – mama bliźniaków. Skorzystałam z kilku pomysłów, które opisał Pan w ebooku i po wielu miesiącach zupełnej ciszy Familienkasse przesłała mi decyzję pozytywną! Odchodziłam już od zmysłów i traciłam wiarę, a tu taka miła niespodzianka. To z pewnością najlepiej wydane 50 zł w moim życiu. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

  Magda

  • Odpowiedz Artur Staśko 18 września 2016, 14:38

   Gratuluję podjęcia wysiłku zwieńczonego sukcesem. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam. 🙂

 • Odpowiedz Wiola 19 września 2016, 14:44

  Mam pytanie chodzi o rodzinne moja mam złożyła wniosek w kwietniu 2015r. Złożyła ten wniosek na mnie i na moją młodsza siostrę. Tylko że ja mieszkam w Polsce we wrześniu tamtego roku skończyłam 18 lat a w tym roku skończyłam także edylukacje. I stąd pytanie dlaczego mi się nie należy te rodzinne. Dowiedziałam że niby przepisy nowe weszły od 2016 roku mianowicie o tym że już nie ma wyrównania za te 4 lata do tyłu.

  • Odpowiedz Artur Staśko 19 września 2016, 15:02

   Został złożony wniosek o Kindergeld i nadeszła negatywna decyzja?

 • Odpowiedz Gosia 20 września 2016, 13:55

  Witam cżycia babcia może się starać o kindergerd jak wnuki są zameldowane w domu dziadkow a babcia pratuje w niemczech legalnie

 • Odpowiedz Monika 22 września 2016, 13:16

  Witam serdecznie,czekamy na wypłatę kindergeld,otrzymaliśmy decyzję i pewnie niedługo otrzymamy pieniążki.Mąż pracuje legalnie za granicą,ja natomiast przebywam z dziećmi w Polsce.Kiedy złożyłam wniosek o 500+w Polsce otrzymałam pozytywną decyzję i pobieram 500+,gdy otrzymam kindergeld mam powiadomić urząd o tym? Familinkase nie pytał o taką decyzję,co w tej sytuacji mamy zrobić? Chcemy być uczciwi,dlatego też nie wiem czy wtedy będzie należało mi się to 500+(lub czy nie będę musiała zwracać? ).Bardzo proszę o odpowiedź.Z góry bardzo dziękuję.

 • Odpowiedz Andrzej 23 września 2016, 14:31

  Witam,
  mieszkam w Polsce i płacę na moje dziecko alimenty, które przebywa na stałe w Niemczech z matką. Matka mojego syna pobiera Kindergeld. Z tego co czytam Kindergeld należy mi się w połowie. Jak mogę tego dochodzić od matki mojego syna?

  • Odpowiedz Artur Staśko 23 września 2016, 18:56

   Kindergeld to pieniądze na dzieci wypłacane rodzicom, którzy faktycznie opiekują się pociechami.

 • Odpowiedz gregor 26 września 2016, 18:45

  witam
  familykase atakuje mnie o przedlozenie dokumentow,wspolnych rachonkow za prowadzenie wspolnego gospodarstwa w Polsce….
  corka mieszka w polsce wraz z matka..(brak slubu….była jest juz w innym zwiazku)
  nie prowadzimy juz wspolnego gospodarstwa
  ja osobiscie pracuje od 2 lat w niemczech..legalnie odprowadzam podatki..
  wniosek złozyłem ze wszystkimi wymaganymi dokumentami..
  nie mam problemu ze strony byłej w otrzymaniu kindergeld na corke…
  co moge zrobic w tej sytacji?
  dziekuje pozdrawiam
  gregor

  • Odpowiedz Artur Staśko 26 września 2016, 21:08

   Nie rozumiem na czym mają polegać „wspólne rachunki”. Rachunki przecież mogą być wystawiane na jedną osobę, a nie na małżeństwo.

 • Odpowiedz gregor 27 września 2016, 11:18

  witam ponownie
  dziekuje za odpowiedz.
  otrzymałem juz dwa podobne pisma,
  moge je przedłozyc tutaj na forum.
  prosze ew. o podanie znanej Panu osoby,
  która bedzie kompetentna przy pomocy otrzymania KD.
  oczywiscie nie zadarmo.
  I jeszcze jedno pytanie?
  czy w tej sytuacji, bo domniemam ze FK darzy do tego,
  starac moze sie tylko matka dziecka skoro ono jest przy niej?
  jeszcze raz dziekuje
  pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 27 września 2016, 11:41

   Witam.

   Na początek proponuję zakup ebooka. Lepiej wydać 50 pln niż zapłacić tysiące euro prowizji firmom, które i tak nic nie są w stanie pomóc. Proszę przesłać pismo z FK.

   Czy nadali już numer Kindergeld?

 • Odpowiedz gregor 27 września 2016, 22:10

  witam
  jak moge przesłac pismo?
  prosze o adres email
  prosze o podanie nr konta
  kupie eboka
  nr chyba nadali.. kundennummer:002fk668252
  pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 27 września 2016, 23:21

   Witam.

   Wysłałem maila z informacją.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Robert 3 października 2016, 15:17

  Dzień dobry,
  Pracowałem przez ostatnie 12 –cy i za ten okres Kindergeld został wypłacony. Dnia 3.09 z Famielenkasse otrzymałem druk aktualizacji (do wypełnienia przez pracodawcę). Kilka dni przed otrzymaniem tegoż druku zostałem zwolniony z pracy. Pracodawca wypełnił ten druk i podał w nim datę zakończenia stosunku pracy z dniem 31.08. Wypełniony druk odesłałem do Familenkasse. Z Familenkasse otrzymałem odpowiedź, że zawieszają mi wypłatę Kindergeld.
  Czy utrata pracy jest powodem do wstrzymania/zawieszenia wypłaty świadczenia Kindergeld ?
  Czy aby otrzymywać Kindergeld muszę mieć ciągłość pracy, tzn. czy nie mogę mieć przerwy (np. 3 m-ce) pomiędzy zmianą pracy ?
  Jak mogę się odwołać od decyzji Familenkasse ?
  Z góry dziękuję
  Pozdrawiam,
  Robert

 • Odpowiedz K 3 października 2016, 21:52

  Witam. Czy jeśli mój maż pracuje w Niemczech i ma gewerbe, rozlicza się z PIT ale niema zameldowania iż teraz mu się skończłlo bo miał tymczasowe to mogę się starać o kindergeld??? Ja z dziećmi mieszkam w Polsce a mąż w Niemczech.

  • Odpowiedz Artur Staśko 4 października 2016, 09:41

   W Ebooku zostało to opisane. Pozdrawiam

 • Odpowiedz Monika 4 października 2016, 00:50

  Witam serdecznie,mam pytanie w sprawie kindergeld,czekaliśmy na decyzję oraz wypłatę prawie 2lat,aż wkoncu udało się,otrzymaliśmy niedawno wypłatę,jednak pobieralismy od 1kwietnia 500+,ponieważ wydali nam pozytywną decyzję w Polsce.Gdzie muszę zgłosić taką sytuację aby nie pobierać z dwóch źródeł?.Co mamy w tym wypadku zrobić? Bardzo proszę o odpowiedz.Dodam również,że FK nie upomnialo się o żaden dokument z tego tytułu,mimo że są poinformowani,że w Polsce jest to 500+.Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz.

  • Odpowiedz Artur Staśko 4 października 2016, 09:43

   Najlepiej proszę skonsultować to w ROPS, bo przy wysłaniu informacji dla FK Niemcy mogą to potrącać z Kindergeld chyba, że zrezygnuje się z 500+.

 • Odpowiedz Barbara 5 października 2016, 13:42

  Witam mąż w 2014 roku złożył wniosek na 3 dzieci o KG najstarsza córka była wtedy panna w tym roku zawarla zwiazek malzenski przed wydaniem decyzji.Otrzymaliśmy pismo w między czasie uzupełnienie dokumentów sami poindormowalismi ich o zawarciu związku małżeńskiego przez córkę dostarczylismy akt małżeństwa. Szybko po tym otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu na najmłodszą zasiłku na 20 musimy jeszcze odesłać papiery ze studjuje a najstarsza decyzje odmowna .Moje pytanie jest czy na najstarsza córka nie należy nam się wyrównanie za okres do zawarcia związku małżeńskiego?

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 października 2016, 14:11

   Moim zdaniem należy się wyrównanie chyba, że córka ma więcej niż 25 lat.

 • Odpowiedz aga 5 października 2016, 18:37

  Witam,
  proszę o podpowiedź kto powinien wystąpić do ROPS o zaświadczenie o nie pobieraniu zasiłku…ja czy Urząd niemiecki?
  W Urzędzie Miasta w Krakowie dostałam zaświadczenie, że zasiłku nigdy nie pobierałam, ale pracodawca niemiecki, który załatwia za mnie wszystkie formalności związane z kindergeld wymaga ode mnie zaświadczenia z ROPS w Krakowie, jednak z Rops nie dostanę takiego zaświadczenia bo nie wydają nic takiego… kto ma rację i jak powinno to wyglądać??

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 października 2016, 11:55

   ROPS wydaje zaświadczenie o tym czy zasiłek był pobierany. Należy złożyć podanie i w ciągu 14 dni powinno być gotowe zaświadczenie.

 • Odpowiedz Marlena 6 października 2016, 23:09

  Witam, piszę z takim zapytaniem mój tato pracuje w Niemczech od kilku lat. Pobieramy KG. Moje rodzeństwo ukończyło już 18 r.z chcą podjąć naukę w szkołach policealnych. Na jakim trybie należy się KG mam na myśli tryb zaocznych, dzienny, i weekendowy.
  Z góry dziękuję
  Pozdrawiam
  Marlena

  • Odpowiedz Artur Staśko 7 października 2016, 09:35

   Witaj. To zbyt długi temat na precyzyjne opisanie w formie komentarza. Ebook opisuje wszystkie zasady. Pozdrawiam

 • Odpowiedz Magda 11 października 2016, 21:18

  Witam mam pytanie wrecz prosbe na ktora nikt nie potrafi udzielic odpowiedzi,Moj maz zostal oddelegowany do pracy w Dreznie .Pracuje tam od 1 lutego 2016.sKLADAJAC 1 KWIETNIA WNIOSK NA 500 plus dostalam odpowiedz ze nie dostane bo wystapila jakas koordynacja i papiery wysylaja do urzedu marszalkowskiego.Tam jak pytam za kazdym razem ta sama odpowiedz prosze czekac.W lipcu wstrzymali nam zasilek rodzinny na 5 dzieci .Z TEO JEDNO PELNOLETNIE KTORE SIE UCZY.3 tyg.TEMU DOSTALAM PISMO Z NUMEREM KINDERGELD INACZEJ WNIOSKI NA DZIECKO I ZASW Z SZKOLY ZE SIE UCZA ODESLALAM WYPELNIONE.jak dlugo sie czeka na decyzje .gdzie wogle pytac.Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 12 października 2016, 00:08

   Witam. Na wypłatę Kindergeld czeka się zwykle bardzo długo, nawet kilkanaście miesięcy.

 • Odpowiedz Monika 17 października 2016, 12:29

  Witam serdecznie i z góry chciałam Panu podziękować za poprzednią odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie.Dziś chciałam zapytać o jeszcze jedno.Jak już wcześniej wspomniałam po prawie 2 latach otrzymaliśmy decyzję oraz KG ,dokładnie we wrześniu,ale do czasu kiedy nie pobierałam KG,pobierałam 500+ od kwietnia tego roku,od chwili otrzymania decyzji z KG powiadomiłam nasz urząd który wydał nam decyzje przyznającą 500+ o obecnej sytuacji aby nie pobierać z dwóch źródeł,nasze dokumenty zostały odesłane tym razem do ROPS , oraz wstrzymałam wypłaty 500+,natomiast Pani powiadomiła iż na odpowiedź ze strony ROPS teraz i w tym wypadku możemy czekac nawet do pół roku,czy mimo to mogę spokojnie pobierać KG,czy powiadomić o tym osobiście FK,czy poczekać az sytuację rozwiąże ROPS,i czekać najpierw na ich decyzję,co dalej?Trudna sytuacja,a najgorsze jest to że nikt nie umie pomóc tak jak byśmy tego oczekiwali.Szczerze mówiąc jestem trochę tym poddenerwowana ponieważ chcemy z mężem być uczciwi i nie mieć z tego tytułu zadnych niepotrzebnych kłopotów.W dodatku to wszystko tak długo trwa.Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam.

  • Odpowiedz Artur Staśko 17 października 2016, 12:54

   Witam.

   Moim zdaniem lepiej zaczekać na rozwiązanie sprawy przez ROPS i nie informować FK do czasu uzyskania odpowiedzi, ponieważ Niemcy zapewne zatrzymają wypłatę lub będą potrącać. Ponowne uruchomienie wypłat może znowu zabrać dużo czasu. Zdecydowanie łatwiej będzie rozwiązać sprawę po polskiej stronie, a wszystkie nadwyżkowe pieniądze i tak Pani zwróci. Naturalnie decyzja należy do Pani.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Barbara 20 października 2016, 13:28

  Witam jeśli dostałam decyzje o przyznaniu kindergeld wraz z nią pismo aby odesłać ponownie numer konta co uczynilam mają to pismo od 25 września taka jest data ich odbioru jaka przyczyną może być ze nie mam dalej pieniędzy na koncie? Ostatnia cyfra to 6 czyli wyplaty były 17 października dziś jest 20

  • Odpowiedz Artur Staśko 20 października 2016, 16:34

   Witam. Proszę zapytać na infolinii. Być może wpłata przyjdzie wkrótce, to niekoniecznie musi być dzień przypadający na regularną wypłatę w danym miesiącu.

 • Odpowiedz Beata 20 października 2016, 15:58

  Witam serdecznie 🙂

  Mam pytanie odnośnie Kindergeld.Wczoraj otrzymałam pismo iż mamy podać Bankverbindung.Wcześniej nie podałam numeru konta i byłam świadoma ze to brakuje.Po długim oczekiwaniu końcu przyszedł list.Moje pytanie brzmi czy jeśli otrzymają dane bankowe mogę spodziewać się wpłaty pieniążków?
  Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie

  • Odpowiedz Artur Staśko 20 października 2016, 16:36

   Witam.

   Nie wiem czy wydana została już pozytywna decyzja i nie mają tylko numeru konta, czy po prostu proszą o uzupełnienie danych bankowych, ale decyzja nie została jeszcze wydana.

   Pozdrawiam 🙂

   • Odpowiedz Beata 20 października 2016, 21:55

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.Dostaliśmy pismo ze brakuje jeszcze tylko numeru konta więc zastanawiam się czy w końcu wpłyną pieniążki bo czekamy już rok.Żadnego innego pisma nie otrzymałam a rozumiem,że musi przyjść najpierw decyzja tak?

    Bardzo dziękuję i pozdrawiam

    • Odpowiedz Artur Staśko 20 października 2016, 22:17

     Musi zostać wydana decyzja. Czasami wpłata następuje kilka dni wcześniej niż nadejście listu z decyzją.

     • Beata 10 listopada 2016, 10:56

      Witam A więc doczekalismy się spłaty kindergeldmąż ma Gewerbe 10 lat A dokumenty złożyliśmy w tamtym roku w czerwcu.Niemcy zapłacili za 4 lata począwszy od 2011 do grudnia 2014.W tej sytuacji rozumiem,że 2015 i 2016 rok nie wchodzi w rachubę? Dziękuję raz jeszcze za odpowiedz i życzę wszystkiego dobrego.Pozdrawiam Beata

     • Artur Staśko 10 listopada 2016, 12:56

      Świetne wieści, gratuluję.

      Zasada jest taka, że wypłacają do 4 lat wstecz, a potem powinni wypłacać na bieżąco co miesiąc od momentu uzyskania pozytywnej decyzji.

      Pozdrawiam

    • Odpowiedz Beata 17 stycznia 2017, 11:38

     Witam Pana ponownie Pisałam wcześniej,że dostaliśmy w listopadzie 2016 spłatę za 4 lata wstecz,lecz do dnia dzisiejszego brak wypłat comiesięcznnych.
     Zastanawiam się co może być przyczyną? Myślę aby zadzwonić i zapytać lecz najpierw proszę o Pana podpowiedź Dziękuję.Pozdrawiam.
     Beata.

     • Artur Staśko 17 stycznia 2017, 13:57

      Witaj.

      Trudno powiedzieć, najlepiej zadzwonić i zapytać.

      Pozdrawiam

     • Beata 17 stycznia 2017, 22:04

      Dziękuję i również pozdrawiam.
      Zadzwonię i zapytam.

 • Odpowiedz Anna 21 października 2016, 14:11

  Witam
  zaczynajac za pelny 2011r i dalsza kontynuacja zasilku rodzinnego jest..
  czy kiedy teraz beda zlozone dokumenty przez kindergield24 dostane tez zwrot za 2011 rok? CZY JUZ JEST ZA POZNO?..domumenty ogolnie skladalam juz do kindergield24 w 2015 roku..
  tylko przeszkodzily mi problemy zdrowotne .

 • Odpowiedz Justyna 24 października 2016, 14:42

  Witam mam pytanie takie dostalam decyzje pozytywną odnośnie kindergeld 2tygodnie temu 21,10,016 dostalam na konto tylko miesieczny kindergeld a do dzis nie dostalam nadplaty i niewiem czemu za pazdziernik zaplacili a za reszte nie prosze o odp z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam

 • Odpowiedz Wiesława 3 listopada 2016, 23:13

  Witam mój były mąż mieszka w niemczech nie pracuje jest na socjalu ma płacić na 2 dzieci mieszkających ze mną w Polsce alimenty oczywiście nie robi tego poszłam mu na ręke aby złożył wniosek o kindergeld i żeby w ten sposób płacił alimenty złożył papiery w marcu 2014 i do dzisiaj cisza czy jeśli tam nie pracuje jest wogóle szansa na kindergeld czy jeśli jest na socjalu moge wystąpić o alimenty i z socjalnego będą mu ściągać

 • Odpowiedz Roksana 5 listopada 2016, 14:51

  Mam pytanie.Ojciec mojego syna ożenił sie i mieszka w Niemczech.Nigdy nie placił alimentów na dziecko,chociaż ma zasądzone przez sąd.Syn w tej chwili ma 19 lat i się uczy.czy mogłabym sie starać o kindergeld z Niemiec.

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 listopada 2016, 15:24

   Tak, można się starać.

 • Odpowiedz Roksana 5 listopada 2016, 16:54

  Dziękuję za odpowiedz,ale mógłby Pan podpowiedziec od czego mam zacząc ,bo sie naczytałam i juz zgupiałam .A jeszcze nie dodałam ,ze kontaktu z ojcem niemamy, a z tego co tu piszą to on musi coś podpisać.

  • Odpowiedz Artur Staśko 5 listopada 2016, 17:12

   Wszystkie informacje znajdują się w Ebooku, który można zakupić na blogu.

 • Odpowiedz Agnieszka 6 listopada 2016, 10:21

  Witam.Moja siostra rozwodzi się a jej mąż pobiera w De kindergeld.Ukrył ta informacje i na dziecko płaci tylko 500 zł alimentów. Czy można w jakiś sposób skontaktować się z urzędem w De żeby taka informacje uzyskać jak długo i ile szwagier pobiera kindergeld? Czy siostra może te pieniążki otrzymywać na swoje konto w Pl bo to ona wychowuje dziecko a szwagier jak to stwierdził, kindergeld ma na za tankowanie auta .

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 listopada 2016, 17:33

   Witam.

   Znając nr Kindergeld i będąc osobą uprawnioną, można sprawdzić na infolinii.

 • Odpowiedz Ewelina 7 listopada 2016, 10:09

  Witam wlasnie maz dostal decyzje odmowna o kindergeld A staramy sie od 2014 r Napisali ze powinlam pobierac rodzinne w polsce bo tu mieszkam z dzieciaki A maz pracuje w niemczech i tez jest tam zameldowny Co mamy robic

 • Odpowiedz Ewelina 7 listopada 2016, 10:12

  Witam slyszalam ze jest Nowe prawo od listopada ze kindergeld nie bedzie przyznawany dzieciom w polsce czy to prawda

 • Odpowiedz Anna R. 19 listopada 2016, 01:19

  Witam. Czekam na decyzje juz połtora roku. Miala byc odpow. w listopadzie , cisza to zadzwonilam i powiedzieli ze w styczniu.Dodam ze pol roku bylam na zasilku dla bezrobotnych w Niemczech a od wrzesnia do polowy grudnia bede pracowac. Czy musze poinform. Familienkasse ze pracuje i gdzie? I jaka moze byc przerwa w zatrudnieniu zeby nie stracic ciągłosci , gdyz chce pare tygodni w Polsce.posiedziec.

 • Odpowiedz Ola 7 grudnia 2016, 07:06

  Witam został przyznany moim dzieciom kindergeld wyrównanie dostałam ale co miesiąc nie dostaje wypłaty wiec mam pytanie czy jest to spowodowane tym ze ojciec moich dzieci nie pracuje tylko jest na zasiłku w Niemczech? Czy porostu mnie oszukuje? Dziękuje za szybka odpowiedź

  • Odpowiedz Artur Staśko 7 grudnia 2016, 09:00

   Witaj.

   Trudno powiedzieć co jest przyczyną. Najlepiej skontaktować się z infolinią i zapytać.

 • Odpowiedz Deka 8 grudnia 2016, 13:15

  Witam,
  czy w przypadku np. 3-miesięcznej przerwy w ciągłości zatrudnienia i zarazem ciągłości zameldowania (jeśli było się zameldowanym przez pracodawcę) pomiędzy zmianą pracy w DE należy ponownie składać wniosek o Kindergeld? Czy za te trzy miesiące przerwy Kindergeld będzie wypłacany czy nie?

 • Odpowiedz Basia 12 grudnia 2016, 13:29

  Witam, mam pytanie. Po kilku latach oczekiwania dostałam na konto wpłatę z Familienkasse wpłatę za 9 m-cy 2011r i 12 m-cy 2012r. I tyle, brak pisma (pewnie dojdzie) z wyjaśnieniem dlaczego tylko za ten okres. Czy mam się spodziewać kolejnych przelewów ? Czy to jest standardowa procedura – przelew zaległych kwot na raty ?

  • Odpowiedz Artur Staśko 13 grudnia 2016, 12:38

   Witaj.

   List z decyzją powinien wyjaśnić taki sposób wypłaty.

 • Odpowiedz Tomasz 13 grudnia 2016, 10:16

  Witam
  Od nowego roku każde dziecko musi posiadać nr identyfikacji podatkowej. Azeby taki posiadać musi być zameldowane w DE . W innym wypadku nie należy się Kindergeld .
  Wyjątkiem są osoby zameldowane w PL w terenie przygranicznym którzy codziennie dojeżdżają do pracy w DE (tzw. Grenzpendler ) .chciałem podać do ogólnej informacji .Przepisy te są od tego roku .
  Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 13 grudnia 2016, 12:41

   Witaj.

   Proszę o źródło tej informacji – co do numeru identyfikacji to wiadomo, ale chodzi o obowiązek zameldowania w DE. Jakiś link?

 • Odpowiedz Karolina 16 grudnia 2016, 21:15

  Witam, mam pytanie odnośnie nietypowej sytuacji, w przypadku posiadania 2 dzieci z 2 różnymi mężczyznami i obaj mieszkają w Polsce. To czy w tej chwili pracując i mieszkając z dziećmi w Niemczech muszę prosić ojców o ich podpisy na dokumentach i dowody osobiste. Wątpię czy podpiszą cokolwiek i dadzą dowody osobiste. Czy bez podpisów i dowodów osobistych nie ma po co starć się o zasiłek. Dzieci pochodzą ze związków nieformalnych.

  • Odpowiedz Artur Staśko 17 grudnia 2016, 10:19

   Witaj.

   Przy zakupie Ebooka mogę udzielić konsultacji. Mam mnóstwo zapytań i nie jestem w stanie wyczerpująco odpowiedzieć wszystkim.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Anastasia222 21 grudnia 2016, 10:42

  Super blog. Super ze wpadlem na te strone. Doceniam prace wlozona w tworzenie bloga i z niecierpliwoscia aktualizacje. Pozdrawiam!

 • Odpowiedz Magda 12 stycznia 2017, 13:14

  Dzień dobry,
  Mam pytanie, czy jeżeli moje dziecko rozpocznie staż to nadal będę dostawać na dziecko Kindergeld?
  Bardzo proszę o odpowiedz.
  pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 12 stycznia 2017, 14:24

   Witaj.

   Zachęcam do zakupu Ebooka, gdzie opisane zostały wszystkie szczegóły.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz beti 12 stycznia 2017, 16:30

  pobieralismy rodzinne w Polsce w miedzyczasie maz wyjechal do Niemiec i staralismy sie o rodzinne z Niemiec dostalismy potraone o sume pobranych świadczen w Polsce potem musieismy zwrocic nienaleznie pobrane świadczenia w Polsce czy jest szansa żę Niemiecki urząd zwróci nam sumę jaką pomniejszył nasz zasiłek

 • Odpowiedz Hubert 12 stycznia 2017, 21:27

  Witam. Pracuje w niemczech od czerwca 2014 od tego czasu do dnia dzisiejszego moja zona bierze rodzinne w Polsce, z tym ze od czerwca 2014 do sierpnia 2016 brała pieniądze z gminy gdzie była zameldowana w rodzinnym domu , od września 2016 jestem z zona i z dzieckiem zameldowana pod jednym adresem i od tej pory bierze świadczenia rodzinne z drugiej gminy . Dodam jeszcze ze ślub zawarliśmy w grudniu 2016 roku , czy Pana zdaniem są szanse na przyznanie niemieckiego rodzinnego?

  • Odpowiedz Artur Staśko 13 stycznia 2017, 11:14

   Witam.

   Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w Ebooku.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Basia 17 stycznia 2017, 19:42

  witam serdecznie,
  ponieważ nigdzie w internecie nie moge znaleźć żadnej informacji na temat, który mnie interesuje, to mam do Pana pytanie następującej treści:
  czy wyrównanie KG za lata 2014-2016, które otrzymał mąż na niemieckie konto w lipcu 2016 należy wykazać jako dochód w niemieckim zeznaniu podatkowym za rok 2016?
  Zaznaczę, że mąż i ja rozliczamy się razem , z tym, że ja jestem osoba bez dochodów, rozliczamy się na III grupie podatkowej i wspólne dochody nie przekraczają w 2016 kwoty 20.500.00 euro, mąż ma zerowa stawke podatkowa

  • Odpowiedz Artur Staśko 18 stycznia 2017, 11:19

   Witam.

   Podstawowym założeniem bloga jest wymiana informacji, dyskusja, komentowanie, itd. Nie jest nim udzielanie porad każdemu zainteresowanemu, ponieważ to jest niemożliwe i fizycznie niewykonalne.

   Zachęcam do zakupu Ebooka, co pozwoli uzyskać odpowiedź na zadawane pytania, a jednocześnie będzie wsparciem tego bloga.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz ania1988 18 stycznia 2017, 20:40

  Mąż miał umowę do 20 grudnia 2016 i do grudnia mieliśmy przyznane rodzinne w Niemczech. Od 9 stycznia mąż dostał nową umowę-ten sam pracodawca, w związku z tym moje pytanie brzmi – czy musimy składać od nowa cały wniosek czy wystarczy wysłać tłumaczenie nowej umowy?

 • Odpowiedz Grzegorz 22 stycznia 2017, 04:10

  Witam. Mam pytanie. Czy pracujac w latach 2011-2012 na gewerbie nalezy mi sie kindergeld na dziecjo urodzone w 2015?? Nadmienie iz gewerba byla zawieszona w 2012 a w 2016 odwieszona. Czy teraz musze czekac jakis okres czasu by moc zlozyc wniosek?? I czy moge liczyc na jakies wyrownanie ??

 • Odpowiedz mmartine 27 stycznia 2017, 06:39

  Ciekawa strona, jeszcze lepszy artykuł, no i ten ebook. Dzięki za wszystkie porady.

 • Odpowiedz mama1977 27 stycznia 2017, 14:34

  Nareszcie coś konkretnego w temacie Kindergeld.

 • Odpowiedz Zosia 2 lutego 2017, 08:37

  Witajcie,
  Zwracam się do Was z ogromną prośbą, ponieważ w tym temacie jestem „zielona” :/ i niestety nie znam niemieckiego.
  W zeszłym roku wzięłam ślub cywilny w Berlinie, urodziłam synka w Polsce, właśnie jestem w trakcie rozwodu :/ nie utrzymuje kontaktu z mężem, ponieważ nadzwyczajnie w świecie zerwał z Nami kontakt. Nie zna Maxa, wiem, że był w Polsce, po akt urodzenia syna. Od jego mamy wiem, że starał się o Kindergeld, oraz o inne świadczenia, które można pobierać na dziecko.
  Czy jest możliwość, że pobiera on jakieś pieniążki na dziecko, które nie przebywa na terenie Niemiec ? Czy jest szansa to sprawdzić ? Dodam, jeszcze , że nic od niego nie dostaje, nawet alimentów, bardzo możliwe, że jest na socjalu.
  Z góry dziękuje.

  • Odpowiedz Artur Staśko 10 lutego 2017, 13:38

   Witaj.

   W Ebooku wszystko dokładnie opisałem, ale to zbyt obszerny temat na odpowiedź w komentarzu.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Grażyna 7 lutego 2017, 11:25

  Witam serdecznie,
  czy jesli pobieram Kindergeld mam prawo do odliczenia ulgi na dzieci w US w Polsce?

 • Odpowiedz Marzena 9 lutego 2017, 23:04

  Przyłączam się do pytania
  U nas mąż pracuje w DE pobiera KG ja z córeczką siedzimy w domku w PL i też się zastanawiam czy mogę się z nią rozliczyć.

 • Odpowiedz Witam. Maz mial dzialalnosc w Niemczech, ktora zakonczyl 30.04.2016 roku. Czy pracujac juz w Polsce moze uniegac sie o kindergeld z tamtego okresu gdy tam pracowal? Ile czasu od zaprzestania dzialalnosci w Niemczechamy na to by zlozyc wniosek? 16 lutego 2017, 12:51

  Witam. Maz mial dzialalnosc w Niemczech, ktora zakonczyl 30.04.2016 roku. Czy pracujac juz w Polsce moze uniegac sie o kindergeld z tamtego okresu gdy tam pracowal? Ile czasu od zaprzestania dzialalnosci w Niemczechamy na to by zlozyc wniosek?

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 lutego 2017, 14:51

   Witaj.

   Tak, może się ubiegać. Zachęcam do zakupu Ebooka, gdzie opisane są wszystkie szczegóły jak sprawnie otrzymać wypłatę Kindergeld.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Beata 16 lutego 2017, 18:40

  To fajnie. A jest jakis zakres czasu po zakonczeniu dzialalnosci w Niemczech, po ktorym nie mozna juz sie ubiegac o KG? Poinformowano mnie ze od zakonczenia dzialalnosci nie moze minac pol roku. Informacje otrzymslam z biura ktore pomaga w uzyskaniu KG

  • Odpowiedz Artur Staśko 16 lutego 2017, 20:34

   Można starać się za 4 lata wstecz i nie słyszałem o ograniczeniu półrocznym po zamknięciu firmy.

 • Odpowiedz Beata 16 lutego 2017, 21:16

  Dziekuje za odpowiedz. Jest nadzieja:)

 • Odpowiedz Zosia 17 lutego 2017, 11:00

  Czy w internecie znajdę wnioski w sprawie Kindergeld ?

 • Odpowiedz Adriana 26 lutego 2017, 21:30

  Witam, mam pytanie.
  Jesteśmy z mężem po rozwodzie. Dzieci mieszkają ze mną w Polsce. Były mąż mieszka w Niemczech. Ma tam dwoje dzieci z inną kobietą. Staraliśmy się o kindergeld na nasze dzieci. Czy dzieci mieszkające ze mną powinny dostawać kindergeld, który otrzymał mój były mąż? Czy może on sobie zabierać ten zasiłek a mi wypłacać tylko alimenty? Co mówi na ten temat prawo?
  Pozdrawiam wszystkie matki w podobnej sytuacji.

  • Odpowiedz Artur Staśko 27 lutego 2017, 18:29

   Dzieci mieszkające w Polsce mogą otrzymywać Kindergeld.

 • Odpowiedz Ewelina 27 lutego 2017, 17:32

  Witam złożyłam dokumenty do familienkasse w listopadzie .dzisiaj zadzwoniła do mnie pani z banku ze zmienił się bic a ja wysłałam jak jeszcze był inny .czy mogę sama wysłać im list z Nowym bic? Do numeru konta ?

  • Odpowiedz Artur Staśko 27 lutego 2017, 18:31

   Witaj.

   Dla pewności najlepiej wysłać listem lub przesłać faksem aktualne dane konta bankowego.

 • Odpowiedz Adriana 27 lutego 2017, 19:03

  Witam,
  wiem, że dzieci, które mieszkają w Polsce mogą otrzymywać kindergeld. Mój były mąż go otrzymał. Czy ma coś wypłacić dzieciom czy może go sobie zatrzymać w całości, a mi tylko wypłacać alimenty? Co mówi prawo na ten temat?

 • Odpowiedz damian 1 marca 2017, 15:17

  witam ma może ktos adres e-mail do FK w Berlinie?

 • Odpowiedz Adriana 2 marca 2017, 20:53

  Witam raz jeszcze Panie Arturze,
  czy Pan odpowie mi na pytanie, które zadałam wcześniej czy nie ma Pan wiedzy na ten temat?
  Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 3 marca 2017, 10:31

   Kwestie tego typu zawsze można skonsultować z radcą prawnym. Indywidualną konsultację oferuję jedynie osobom, które dokonają zakupu ebooka.

 • Odpowiedz Marzena 6 marca 2017, 10:31

  Witam,
  mam pytanko, może Pan wie jak ustalić meldunek i miejsce pracy osoby, która pracuje w Niemczech, chodzi o ojca mojego dziecka. Chciałabym się starać o Kindergeld, ale jest potrzebne zaświadczenie od niemieckiego pracodawcy. Niestety od ojca dziecka nie uzyskam informacji o meldunku i miejscu pracy. Może Pan coś podpowiedzieć, jak uzyskać takie informacje?

 • Odpowiedz Ela 9 marca 2017, 16:27

  Witam
  Czy aby dostać zasiłek rodzinny w Niemczech muszę mieć dokument o braku prawa do rodzinnego w Polsce,czy wystarczy dokument stwierdzający ,że nie pobieram rodzinnego w Polsce?
  Pozdrawiam

 • Odpowiedz Joanna_1977 14 marca 2017, 12:38

  Znakomity artykuł. Przeczytałam go jednym tchem. Pozdrawiam

 • Odpowiedz OlKa 14 marca 2017, 23:25

  Witam, przeglądnęłam wszystkie pytania i odpowiedzi i nie znalazłam interesującego mnie tematu. Wypełniam wniosek i w załączniku „zagranica” nie wiem jak wypełnić – czy w punktach 4 i 5 chodzi o zatrudnienie tylko w Niemczech czy w Polsce też. Mąż od 1,5 roku w pracuje w Niemczech, wcześniej pracował w Polsce. Ja nigdy nie pracowałam w Niemczech, pracuję w Polsce. Proszę o pomoc jak to wypełnić. Dziękuję

 • Odpowiedz Edyta 15 marca 2017, 08:58

  Witam… Wczoraj dostalam pismo.. Z wlasnie tego urzedu z Niemiec.. O zasilek rodzinny.. Tylko ze ja nie skladalam tam nic.. A oni przysłali dokumenty do podpisaniai wypelnienia ..juz tlumacze rok temu wyjechalam do pracy sezonowej umowa na 5%ryczałt..gospodynia domowa.. Mam dziecko wiek 6lat.. W Polsce pobieram zasilek rodzine na czas wyjazdu do niemiec do pracy zawiesilam rodzinne.. Alimenty itd.. Nie rozumiem.. O co chodzi z tym rodzinnym poniewaz nie skladalam tam nic i prosze O odp.. Kompletnie nie rozumiem.. Dlaczego mi to przysłali ten wniosek z urzedu z niemiec o rodzinne.. Z gory dziekuje za odp..

 • Odpowiedz Agnieszka 21 marca 2017, 16:08

  Witam.Jestem w trakcie kompletowania dokumentów do kindergeld i brakuje mi tylko zaświadczenia,że nie pobieram świadczeń rodzinnych w PL.Panie z MOPSU stwierdziły,że oni nic takiego nie wydają i kazały mi wysłać jakiś wniosek do ROPS,nie potrafiły jednak powiedzieć jaki .Będę wdzięczna za pomoc w tej kwestii.Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 21 marca 2017, 16:43

   Witaj.

   W MOPS/ROPS mają gotowe druki, a jeśli nie, to wystarczy napisać coś w rodzaju zwykłego podania o wydanie takiego zaświadczenia.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Agnieszka 21 marca 2017, 17:10

  Bardzo dziękuję 🙂 Pozdrawiam

 • Odpowiedz Ewelina 21 marca 2017, 20:26

  Witam. Od stycznia tego roku jestem zameldowana i mieszkam w Niemczech z młodsza córka która tutaj chodzi do szkoły i na nią otrzymałam Kindergeld. W Polsce została starsza córka 13 lat. Czy na nią należy mi się Kindergeld? Otrzymałam numer identyfikacji podatkowej ale na chwilę obecną nie pracuje, jestem w trakcie szukania pracy.

  • Odpowiedz Artur Staśko 22 marca 2017, 13:07

   Jak najbardziej można starać się o Kindergeld dla drugiej córki.

 • Odpowiedz Karolina 27 marca 2017, 11:16

  Jak wygląda rezygnacja z zasiłku. Moje dziecko w kwietniu broni się na uczelni. Kiedy mam zgłosić rezygnację i jakie dokumenty sa do tego potrzebne ?

 • Odpowiedz ika 7 kwietnia 2017, 21:38

  WITAM.
  MAM PYTANIE ODNOSNIE MOJEJ SPRAWY,KTÓRA WYGLĄDA TAK.
  CHODZI O SPŁATE ZA 4 LATA WSTECZ KINDERGELD.PAPIERY BYŁY JUZ RAZ SKŁADANE, MĄŻ SKŁADAŁ W NIEMCZECH,PRZYSŁALI PONOWNIE JAKIES PAPIERY DO WYPEŁNIENIA,WYPEŁNILISY ODESŁALISMY I CZEKALISMY NA PONOWNE PISMO KTORE MIAŁO PRZYJSC,PRZYSZŁO TYLKO PAPIERY CHWILOWO GDZIES SIE ZAPODZIAŁY,JAK MĄŻ DO TEGO DOSZEDŁ I SIE KOPERTA ODNALAZŁA,TO BYŁO JUZ PO TERMINIE.ZEBY IM ODESŁAC. KSIEGOWA POWIEDZIAŁA ZE TO JUZ PRZEPADŁO,ZE NIE MA PO CO PONOWNIE SKŁADAC PAPIERÓW.I MOJE PYTANIE JEST TAKIE CZY MAMY SZANSE NA PONOWNE SKŁADANIE TYCH WSZYSTKICH DOKUMENTÓW?
  PROSZĘ O RADE.

  • Odpowiedz Artur Staśko 11 kwietnia 2017, 10:55

   Nie znam wszystkich szczegółów, ale ogólnie mogę powiedzieć, że można nadal starać się.

 • Odpowiedz Kasia 12 kwietnia 2017, 12:19

  Dziecko kończy jedną szkołę i zaczyna drugą, to znaczy kończy liceum i składa papiery na studja, powstaje przerwa w kontynuacji nauki.Jaki wniosek muszę złożyć do famillienkase, żeby nadal pobierać KG?

 • Odpowiedz Magdz 19 kwietnia 2017, 13:45

  Witam ile czeka się na kindergeld? wszystkie dokumenty złożylam 25 stycznia 2017r i nadal cisza

 • Odpowiedz Danuta 26 kwietnia 2017, 17:51

  Witam serdecznie. Ostatnio otrzymałam negatywną decyzję z FK. Jak mogłabym sformułować odwołanie w tej sprawie?? Moje dziecko wraz z ojcem jest zameldowane pod jednym adresem, a ja pod innym mimo wspólnie wychowujemy dziecko. Nie jesteśmy po ślubie. W marcu 2014r. wyjechałam do Niemiec i pracowałam tam do grudnia 2016r. Pieniążki na dziecko powinny się należeć, gdyż odprowadzałam podatek. Razem zajmujemy się dzieckiem, niestety jedyny problem to mój meldunek stały inny niż dziecka. Co mogę w tej kwestii zrobić. Ojciec dziecka pragnie się odwołać, ale nie wie jak skonstruować pismo.. Bylibyśmy wdzięczni za odpowiedź i jakiekolwiek wskazówki.

 • Odpowiedz Gosia 8 maja 2017, 00:08

  Witam,
  czy można otrzymać Kindergeld na dzieci z pierwszego małżeństwa, jeżeli nie są przysposobione? Mąż pracuje legalnie w Niemczech. Ja z dziećmi mieszkam w Polsce.

  • Odpowiedz Artur Staśko 8 maja 2017, 14:09

   Witaj.

   Tak, można.

 • Odpowiedz Agnieszka 11 maja 2017, 13:34

  Witam.Niedawno złożyliśmy dokumenty o kindergeld.Było wszystko co wymagane,wnioski,metryki tłumaczone,zaświadczenie ze szkoły.Po 3 tygodniach dostaliśmy pismo i wnioski do uzupełnienia ( te które już wysłaliśmy)i szkoła córki (to jest moja córka z pierwszego związku),nie chce wystawić zaświadczenia na mojego męża,bo nie jest opiekunem prawnym.Dodam,że ślub wzięliśmy jak córka była już pełnoletnia.Da się to jakoś obejść?Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 11 maja 2017, 14:03

   Witaj.

   Nie rozumiem co tu trzeba obchodzić?

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Agnieszka 11 maja 2017, 14:09

  Szkoła nie wyda zaświadczenia ,bo mąż nie jest opiekunem prawnym.Żądają aby uregulować to prawnie.Tylko jak?Córka ma 19 lat.Mogą wydać na mnie ,ale ja nie jestem wnioskodawcą

  • Odpowiedz Artur Staśko 11 maja 2017, 19:49

   To zaświadczenie potwierdzające naukę w szkole dziecka i nie wydaje się go „na rodzica”.

 • Odpowiedz Agnieszka 12 maja 2017, 12:26

  My właśnie wysłaliśmy normalne zaświadczenie ze szkoły,tłumaczone ale FK odesłało zaświadczenie do wypełnienia z wpisanym juz mężem i numerem kindergeld. Przez to całe zamieszanie

 • Odpowiedz Ewelina 23 maja 2017, 22:03

  Witam :)czy trzeba być małżeństwem żeby otrzymywać KG?ojciec dziecka pracuje w Niemczech w Polsce jesteśmy zameldowani pod tym samym adresem wiec juz sama nie wiem jak to jest ???i jak wygląda i lub jest oznaczony ten nr.KG?

  • Odpowiedz Artur Staśko 24 maja 2017, 15:32

   Witaj.

   Odsyłam do Ebooka.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Aleksandra 25 maja 2017, 20:42

  Witam serdecznie, mam pytanie nurtujace mnie od jakiegos czasu a niestety nie moge znalezc konkretnej odpowiedzi.
  A mianowicie najpierw krotko opisze sutuacje, jestem po rozwodzie byly maz ma zasadzobe alimenty i kontakty sadowe ale niestety ich nie realizuje praktycznie zaraz od roku bedzie zupelny brak kontaktu, doszly mnie sluchy ze chce pobierac kg wiem ze pracuje w Niemczech i nic poza tym, dziecko oczywiście mieszka ze mna i ze mna jest zameldowane w Polsce, czy on bez problemu moze sie ubiegac o kg w takiej sytuacji nie majac dziecka przy sobie? I nie będąc ze mna w zwiazku? Oraz czy nie musi ich wedlug prawa przekazywac matce która utrzymuje i wychowuje dzieci w Polsce??

  • Odpowiedz Artur Staśko 26 maja 2017, 21:24

   Witam.

   Teoretycznie można w taki sposób uzyskać Kindergeld.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Anna 31 maja 2017, 00:58

  Witam serdecznie . Może u Pana znajdę odpowiedź na moje pytanie 🙂 Otóż od 1-10-2016 r. Zaczęłam pracę w De , na umowę na czas nieokreślony, bez meldunku w Niemczech ponieważ mieszkam w Holandii przy samej granicy z De. Czy brak meldunku w Niemczech stanowi przeciwwskazania do złożenia wniosków na KG ? W Holandii KG nie pobieram od dnia zaczęcia pracy w Niemczech .
  Z góry dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam .

  • Odpowiedz Artur Staśko 31 maja 2017, 09:06

   Witaj.

   Meldunek nie jest konieczny. Najważniejsze czy płacisz podatki w Niemczech.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Anna 13 czerwca 2017, 19:52

  Witam. Otrzymuje kg od 2 lat. W kwietniu po raz pierwszy przyslali mi ankietę sprawdzająca. z terminem zwrotu do 8 tygodni. Zajęło mi to 3 tyg. W maju otrzymałam kg . Jednak na czerwiec już nie. Czy mogli wstrzymać wypłatę i na jak długo.

  • Odpowiedz Artur Staśko 14 czerwca 2017, 17:52

   Witaj.

   Czasem tak się zdarza, ale nie znam szczegółów, więc trudno określić przyczynę. Może dziecko skończyło szkołę lub ma 18 lat, albo nastąpiły jakieś inne istotne zdarzenia.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Maria 15 czerwca 2017, 20:26

  Dzień dobry, moje pytanie dotyczy kwestii kto ma złożyć wniosek o KG,mąż-zatrudniony na niemieckiej umowie, ale bez meldunku z dziećmi w jednym miejscu zamieszkania, czy ja- żona , mająca wspólny meldunek z dziecmi.dodam, ze adres zamieszkania męża wszędzie jest zgloszony taki jak mój i dzieci.Pozdrawiam Maria

  • Odpowiedz Artur Staśko 22 czerwca 2017, 12:06

   Zachęcam do zakupu ebooka.

 • Odpowiedz Grażyna 18 czerwca 2017, 23:48

  Dzien dobry,corka ukonczyła licencjat,wybierasie na studia mgr (ten sam kierunek).Czy w takim układzie nie moze pracowac dłuzej niz 20 godz.tygodniowo?Czy jesli uczeszczac bedzie na studia zaoczne maprawo do KG?

  • Odpowiedz Artur Staśko 22 czerwca 2017, 12:06

   Zachęcam do zakupu ebooka.

 • Odpowiedz Marzena 21 czerwca 2017, 12:39

  Mam taką sytuację.
  Byłam zameldowana i pracowałam w Niemczech od 2010 roku.
  Urodziłam pierwsze dziecko w Niemczech w 2011 roku przyznano mi Kindergeld bardzo szybko. W roku 2013 urodziłam drugie dziecko Kindergeld również otrzymałam szybko. W listopadzie 2014 roku wymeldowałam dzieci i siebie z Niemiec i przeprowadziłam się na stałe do Polski, mój mąż pozostał w Niemczech do 2017 roku. Kindergeld było wysyłane do stycznia 2017 roku, wysłałam pismo do Famillienkasse że już mieszkamy w Polsce i żeby nie przesyłali nam pieniędzy. A Familienkasse każe mi płacić zwrot 10 500 Euro !!! Ponieważ powinnam wypowiedzieć Kindergeld, a mąż w tym czasie nowy wniosek złożyć na niego bo został w DE. Taka sytuacja.

  • Odpowiedz Artur Staśko 22 czerwca 2017, 12:06

   Witam.

   Szczegółowych porad mogę udzielić osobom, które dokonają zakupu ebooka i w ten sposób pomagają w utrzymaniu tej strony.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Monika 21 czerwca 2017, 20:23

  Witam serdecznie.Jakiś czas temu pisałam do Pana w sprawie otrzymania KG.Przed otrzymaniem KG pobieralam 500plus,w momencie kiedy otrzymałam KG poinformowałam urząd,dostarczyłam też decyzję o przyznaniu KG na okres jednego roku ponieważ mój mąż jest oddelegowany do pracy w Niemczech,po czym pracuje rok następnie 3miesiące ma pauze,przejeżdżając do Polski,natomiast w momencie kiedy tam pracuje odprowadza tam podatki.jest zameldowany.Po poinformowaniu urzędu moje dokumenty wysłano do ROPS,czekałam 7miesięcy na odp.po czym przysłali informacje,że sprawę wypłat pozostawiają po stronie naszego urzędu.I urząd dalej wypłaca 500 plus,czy oddelegowani mają inne warunki?Teraz akurat mąż ma pauze jest w trakcie tych 3 miesięcy w domu,ale jeżeli dalej będziemy chcieli korzystać z KG,kiedy mąż znów i dalej będzie pracował w Niemczech,to co dalej mamy zrobić z tym 500plus: (.Trochę decyzja z Rops nas zdziwiła: (.Proszę o komentarz.Dziękuję uprzejmie.

  • Odpowiedz Artur Staśko 22 czerwca 2017, 12:05

   Witam.

   Szczegółowych porad mogę udzielić osobom, które dokonają zakupu ebooka i w ten sposób pomagają w utrzymaniu tej strony.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Monika 23 czerwca 2017, 13:47

  Witam,A jak mogę zakupić e-booka? :).Proszę o podpowiedz.Pozdrawiam.

 • Odpowiedz grazyna 29 czerwca 2017, 11:06

  WITAM. OTRZYMUJEMY KG JUZ OD JAKIEGOS CZASU. W MAJU PRZYSZLO PISMO Z FK ODNOSNIE SWIADCZENIA 500+, ZE ZOSTANIE ODJETE TE 500ZL(OCZYWISCIE W PRZELICZENIU NA EURO)ZE SWIADCZENIA KG NA DRUGIE DZIECKO. I TAK TEZ SIE STALO. STAD TEZ PYTANIE CZY W MOIM MIESCIE WNIOSEK O 500+ MA ZLOZYC MAZ JAKO WNIOSKODAWCA KG CZY MOGE TEZ JA? CHODZI MI O TO CZY JAK ZLOZY MAZ BYC MOZE OTRZYMA DECYZJE ODMOWNA GDYZ POBIERA SWIADCZENIA W NIEMCZECH I URZAD NIEMIECKI ZNOWU BEDZIE WYPLACAL CALOSC. I CZY JEZELI JA ZLOZE TAKOWY WNIOSEK W SWOIM MIESCIE MOGE OTRZYMAC DECYZJE ODMOWNA ROWNIEZ? Z GORY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ. POZDRAWIAM GRAZYNA

 • Odpowiedz Paulina 3 lipca 2017, 18:36

  Witam, przyszedł wniosek potwierdzający z kwotą nam należną. Mamy trójkę dzieci, przy pomocy 500+ przyznali różnice dla dwójki dzieci kg, co oznacza ze dla pierwszego dziecka które ma 17 lat i uczy się, należy sie pełna kwota kg gdyż 500+ jej nie obejmuje. Niestety nie wiedzieć czemu nie przyznano jej pieniędzy, jest wszystko wypisane że należy sie pełna kwota jednak podsumowanie wykazuje kwotę 0.00 euro. Dla dwójki pozostałych dzieci, różnicę przyznano i kwota jest podana. Czy wie Pan może czym moze byc to spowodowane?

 • Odpowiedz Monika 4 lipca 2017, 19:06

  Może to głupie ale chwytam się tego czego mogę. Jestem pierwszym dzieckiem które jest już pełnoletnie a nadal się uczy. Wiem że moja matka dostała pieniądze z KG. Tylko nie chce się dzielić dlatego że mieszkam razem z chłopakiem ale proszę się na tym nie skupiać bo nie uczę się najgorzej i chwytam się każdej możliwej pracy weekendowej jednak i tak ciężko pogodzić szkole z pracą. Pieniądze te dostaje się gdy dziecko się uczy, wiec podkreślam że się uczę a w moim starym domu jestem tylko zameldowana. Nic nie jem itd, wydaje mi się że te pieniądze w całości należą się mi. Co się stanie gdy zamelduje się u mojego chłopaka proszę z góry nie oceniać mnie jak moherowe berety tylko wyjaśnić mi to z prawnej strony.
  Czy jest coś co mogę zrobić żeby pieniądze były przelewane na moje konto bankowe czy muszę się pogodzić z tym wszystkim?

 • Odpowiedz Agnieszka 4 sierpnia 2017, 12:26

  Witam.Po 3 miesiącach oczekiwania dostalismy w lipcu pozytywną decyzję o przyznaniu kindergeld. Miało to być wyrównanie za 3 lata wstecz i bieżące .Dziś przyszedł przelew tylko za sierpień.Jak długo czeka się na wyrównanie za poprzednie lata?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedż

  • Odpowiedz Artur Staśko 10 sierpnia 2017, 15:26

   Witam.

   Powinno przyjść wszystko łącznie.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz lilla 4 sierpnia 2017, 14:08

  Witam.Ma Pan gotowa formę skargi do Bautzen w sprawie zawieszenia Kindergeld?

  • Odpowiedz Artur Staśko 10 sierpnia 2017, 15:26

   Witam.

   Tak, mam.

   Pozdrawiam

 • Odpowiedz Alicja 21 sierpnia 2017, 23:51

  Witam. 06 maja 2017 dostałam pismo o przyznaniu kindergeld za 2016 rok . Minęło 3 miesiące , a pieniedzy naa koncie dalej nie ma . Miał Pan może juz taki przypadek. Dlaczego tak sie stało i co z tym zrobić. Miesiac temu wysłalismy pismo , napisalismy prośbe zeby pieniazki przelac na konto i podalismy jeszcze raz nr konta. Zawsze pieniadze byly przed pismem o przyznaniu kindergeld. Zreszta w pismie pisze nawet ze pieniadze beda niedlugo na koncie. 3 miesiace czekania i troche sie martwie. Pozdrawiam .

  • Odpowiedz Artur Staśko 23 sierpnia 2017, 12:58

   Witam.

   Trudno powiedzieć. Zazwyczaj wpłata wyprzedza nawet dotarcie decyzji pocztą.

 • Odpowiedz Eliza 22 sierpnia 2017, 14:33

  Witam, czy studia podyplomowe na uczelni wyższej przed 25 rokiem życia również wliczają się jako studia czy jedynie studia pierwszego i drugiego stopnia? Pozdrawiam

 • Odpowiedz Marek 26 sierpnia 2017, 16:35

  Witam,
  zastanawiam się czy niemieccy obywatele otrzymują Kindergeld w przypadku braku pracy i bez rejestracji jako osoba bezrobotna?

 • Odpowiedz Anna 28 sierpnia 2017, 17:54

  Witam .W przypadku kiedy mój ojciec złożył na obniżkę alimentów i ma zamiar wysyłać mi mniej niż przez lata pobierał Kindergeld, i ma zamiar dalej pobierać do czego potrzebne mu były papiery że dalej się uczę . Czy mi cokolwiek przysługuje jako dziecku na które on będzie pobierać ?Ma on stałą pracę , w Niemchech pracuje już 9 lat.

  • Odpowiedz Alicja 31 sierpnia 2017, 21:04

   Ojciec powinien Ci placic alimenty normalnie . A kindergeld nalezy sie dodatkowo Tobie on nie ma prawa tego zabierac dla siebie. Jak on pracuje w niemczech , a Ty jestes pod opieka kogos innego to on nie ma prawa pobierac kindergeld Tylko Twoj opiekun. Mozna to zglosic i bedzie musial wszystko oddac do Familienkase, a Ty z opiekunem zlozycie wniosek i dostaniecie te pieniadze.

 • Odpowiedz Piotr_1979_ 30 sierpnia 2017, 18:21

  Nareszcie coś konkretnego w tym internecie.

 • Odpowiedz Grazyna 31 sierpnia 2017, 19:23

  Witam,jak uważacie czy studiując zaocznie mozna pobierac Kindergeld?

 • Odpowiedz marek1 4 września 2017, 21:37

  Witam pobieram zasiłek kindergeld od stycznia 2017 roku już na bieżąco .Do końca 2016 roku w uzyskaniu świadczenia rodzinnego w Niemczech pomagało mnie biuro rachunkowe oczywiście za nie małą sumke pieniędzy.Teraz chciałbym wziąć sprawy w swoje ręce .Czy mógłbym otrzymać informacje -jaki komplet dokumentów muszę wysłać do Chemitz celem potwierdzenia prawa do dalszego pobierania zasiłku kindergeld

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 września 2017, 14:01

   Witam.

   Nie rozumiem. Kindergeld wpływał na konto biura rachunkowego?

 • Odpowiedz Karolina 6 września 2017, 16:00

  witam.
  Mam nastepujace pytanie.
  Od czerwca 2016 roku pracuje w NIemieckiej firmie jednak pracodawca zatrudnil na takich warunkach ze nie odprowadza ode mnie podatku. przez caly okres az do dzisiaj pobieralam w Polsce 500+. teraz gdy chce wystapic o nowy wniosek to urzednicy twierdza,ze pierwszenstwo do wyplaty rodzinnego czyli Kindergeld mieli Niemcy. z tym ze ja sie tam nie moge ubiegac o to poniewaz nie mam nr ID,bo nie odprowadzam podatkow i nie nadano mi go. Malo tego panie z MOPSu twierdza,ze jesli pracowalam w Niemczech a pobieraam 500+ to bede musiala je zwrocic,bo pierwszenstwo bylo tam…. Absurd. co ja mam teraz zrobic?

 • Odpowiedz marek1 6 września 2017, 18:57

  Witam serdecznie. Za lata 2014-2016 dostałem wyrównanie kindergeld za pośrednictwem biura rachunkowego. Od stycznia 2017 roku dostaje kindergeld na bieżąco na moje konto.Chciałbym po prostu wysłać do Familienkasse komplet dokumentów potwierdzających moją dalszą prace na terenie Niemiec i prawo do dalszego pobierania zasiłku kindergeld nie angażując już w te sprawy biura rachunkowego.Stąd moje pytanie -jaki komplet dokumentów powinienem dosłać do familienkasse ? Pozdrawiam

  • Odpowiedz Artur Staśko 6 września 2017, 19:20

   Wciąż nie rozumiem po co cokolwiek robić skoro pieniądze wpływają bezpośrednio. Można sobie tylko skomplikować życie.

 • Odpowiedz marek1 6 września 2017, 20:38

  Mam kolegę w pracy który jak pan pisze postanowił sobie nie komplikować życia .Przez 4 lata dostawał kindergeld na bieżąco na jedno dziecko .Po tych czterech latach dostał pismo z Familienkasse -wzywające go, do udokumentowania pracy na terenie Niemiec i prawa do pobierania zasiłku kindergeld za ten okres. Ponieważ był zatrudniony w kilku firmach a niektóre zakończyły działalność stało się to niemal nimożliwe.W niedługim czasie otrzymał kolejne pismo z Familienkasse nakazujące zwrot wypłaconych świadczeń kindergeld za okres tych właśnie 4 lat.Dlatego ja chciałbym co roku na bieżąco wysyłać potrzebne dokumenty w celu uniknięcia komplikacji.

  • Odpowiedz Artur Staśko 7 września 2017, 09:27

   FK regularnie co mniej więcej rok wysyła ankiety mające na celu aktualizację danych. Problemy mają ci, którzy te ankiety ignorują.

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail