Kategorie
Bez kategorii

Jak zarobić na blogu?

Bądźmy ze sobą szczerzy. Większość osob nie będzie zarabiała na blogu. Myślę, że można odważnie stwierdzić, że większość z tej grupy śmiałków nie zarobi ani złotówki. Serio, zarobki wyniosą okrągłe zero. Nieliczna grupa będzie zarabiać na blogu. Znaczące kwoty z bloga będzie widziała tylko garstka, a wszyscy kojarzymy tych kilkunastu, może kilkuset, którzy robią na blogach znaczne kwoty.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile osób usiłuje zarobić na blogu albo nosi się z takim zamiarem. Setki tysięcy? Kiedyś spróbuję określić tą liczbę.

Metod na zarabianie na blogu jest wiele. Można je uporządkować w pewne kategorie metod

Reklamy Adsense i podobne

W modelu chodzi to, że umieszczamy na stronie skrypt reklamowy, który może być wyświetlany w dowolnym miejscu. Reklamy, które się wyświetlają też mogą być dowolne, wszystko zależy od tematyki bloga oraz osoby, która odwiedza stronę. Reklamy są dopasowywane zarówno do tematyki bloga, jak i do użytkownika. Ma tutaj miejsce tak zwana personalizacja użytkownika – znaczenie ma to jakimi rzeczami interesował się wcześniej, jakie strony przeglądał itp. Rozliczenie jest tutaj różne, czasami Adsense płaci za kliknięcie użytkownika, czasami za wyświetlenia. Stawka wynosi od od kilku groszy, do kilku złotych jeżeli wyświetli się najwyżej płatna reklama.

Tak jak widać na blogach oraz na stronach internetowych tej formy reklamy nie ma zbyt wiele. Zwyczajnie nie ma z niej zbyt dużych zarobków.

Wpisy afiliacyjne próbujące sprzedać czyjś produkt

Tutaj mamy ogromne pole możliwości. Praktycznie można sprzedawać wszystko. Często się zdarza, że nawet najbardziej niszowe produkty mają programy partnerskie. Przykłady co można umieścić na stronie:

Program partnerski Ceneo

W tym programie polecamy dowolny produkt z oferty Ceneo. Generujemy link partnerski do produktu i zarabiamy za każde kliknięcie oraz za wszystkie zakupy, które zostaną wykonane z naszego linku polegającego (precyzyjnie rzecz biorąc prowizja jest naliczana, jeżeli ktoś kupi bezpośrednio na Ceneo bez przejścia do sklepu internetowego).

Program partnerski MyLead

Tutaj to mamy właściwie kopalnie programów do polecania. Bardzo zróżnicowane produkty, niezwykle zróżnicowana tematyka. Dodatkowo dostępnych jest bardzo wiele programów, które możemy kierować na inne rynki niż Polski.

Finansowe programy partnerskie

Finansowe programy partnerskie płacą najwięcej ale jednocześnie konkurencja w tej branży jest największa. W ofercie finansowej możemy promować produkty takie jak:

 • kredyty
 • pożyczki
 • kredyty hipoteczne
 • pożyczki hipoteczne
 • pożyczki pozabankowe
 • pożyczki pod zastaw
 • karty kredytowe
 • konta bankowe – dla dzieci, studentów, młodzieży, dorosłych
 • konta firmowe
 • lokaty
 • konta walutowe
 • kantory walut online
 • płatności online
 • ubezpieczenia – tutaj już nie będę wymiał, gdyż praktycznie wszystko można ubezpieczyć

Publikacja wpisów sponsorowanych

Publikacja wpisów sponsorowanych, to po prostu publikacja na swojej stronie tekstu, który podeśle reklamodawca lub napisanie tekstu zgodnie z wytycznymi wydawcy. Tutaj stawki za publikacje są różne i zależą głównie od ruchu i rozpoznawalności strony. W przypadku trudnego, ale niszowego tematu stawki mogą być wyższe. W tym modelu nie rywalizujemy o zlecenia tylko z innymi blogami, ale także z największymi wydawcami. Stawki zaczynają się od jakiś 20 – 50 złotych za publikację a kończą na około 12 000 – 15 000. W przypadku naprawdę rozpoznawalnego blogera można wziąć więcej, jednak to sporadyczne przypadki. Dobrym wynikiem jest sprzedawanie publikacji tak w przedziale 500 złotych za publikację.

Tutaj taki pro tip. Nie trzeba mieć nie wiadomo jak dużego ruchu na stronie, strona musi przede wszystkich bardzo dobrze wyglądać, musi być poprawna technicznie, musi mieć dobry wynik Google Page Speed oraz dobrą widoczność SEO oraz dobre inne parametry SEO. Ważne, żeby na blogu było życie, czyli regularne wpisy, komentarze, wtedy potencjalni reklamodawcy chętniej zdecydują się na publikację u was. Jako bonus można dodać logo, które fajnie brzmi i ładnie wygląda. Jest to ważne gdyż agencje i domy mediowe lubią w prezentacjach dodawać loga firm, z którymi współpracują lub u których kupią powierzchnię reklamową. Jeżeli blog dobrze się prezentuje, można aspirować o bycie „wschodząca gwiazdą blogosfery”

Sprzedaż linków

Agencje i firmy SEO chętnie kupują linki we wpisach blogowych. W zależności od parametrów SEO strony można liczyć na kilkadziesiąt złotych zysku. Opcjonalnie można swoją stronę na taką, która tylko i wyłącznie emituje linki reklamowe, jednak w długim horyzoncie czasowym nie jest to polecane rozwiązanie.

Sprzedaż własnych produktów

Jest to chyba najbardziej zaawansowana metoda. Gdy mamy już jakiś ruch i dodatkowo poznaliśmy swoich odbiorców, to możemy zdecydować się na przygotowanie specjalnego produktu dla naszej grupy wiernych czytelników. Z tego co kojarzę to najpopularniejsze są:

 • książki – książki z tematyki, w której specjalizuje się bloger lub wyższy level biografia blogera 🙂
 • kursy – analogicznie jak wyżej, tylko w innej formie. Tworzymy kurs w tematyce, na której zjedliśmy zęby
 • spotkania z blogerami i indywidualne konsultacje – zdarza się, że gwiazdy blogosfery oferują płatne spotkania

Jak zacząć zarabiać na blogu?

Już na początku trzeba wybrać sobie ciekawą i atrakcyjną nazwę dla bloga. Od razu odpuszczamy sobie wszystko co jest darmowe, czyli nie wybieramy:

 • darmowej domeny o jakieś dziwnej końcówce
 • taniej domeny regionalnej np. mojblog.warszawa.pl
 • domeny i bloga na blogspocie, czy innym wordpress.com, wix itp. Nie wygląda to profesjonalnie i nikt nie będzie traktował was profesjonalnie
 • odpuszczamy sobie bloga działającego w jakiejś większej domenie – kiedyś popularny był onet ale jakiś czas temu zlikwidowali te blogi
 • nie wybieramy darmowych hostingów, w szczególności takich, które wyświetlają reklamy na stronie. Hosting strony kosztuje w najtańszej wersji kilkanaście złotych rocznie. Bardzo dobry jest LH, który z kodem rabatowym LH-20-36394 kosztuje 30 złotych za pierwszy rok. Na hostingu lh.pl możecie spokojnie mieć stronę, która będzie miała 40 000 – 50 000 tyś ruchu miesięcznie i nie będzie problemów z obsłużeniem takiego ruchu przez hosting
 • szablonu nie wybieramy pierwszego lepszego, tylko taki, który można jakoś spersonalizować. Nie chcemy być setną stroną na tym samym szablonie
 • Unikamy darmowych zdjęć w różnych kluczowych miejscach. Uwierzcie wszyscy znają darmowe stocki i jeżeli na stronie o nas dacie stockowe zdjęcie, to wiele osób od razu zorientuje się, że to nie wy i nici z zarobku.

Gdy już wiemy czego unikać, możemy pomyśleć czym się zająć. Tutaj najlepiej jest mieć jakąś pasję, jakąś specjalizację, którą możemy zainteresować innych. Pod tą tematykę powinniśmy dobrać nazwę domeny.

Jaką tematykę bloga wybrać?

Wybranie tematyki bloga, to ciężki orzech do zgryzienia. Można wejść w branżę finansową i liczyć na ogromne zyski, jednak nawet blogi prowadzone przez banki, czy firmy ubezpieczeniowe wielokrotnie nie odniosły jakiegoś szczególnego sukcesu. Można wybrać branżę modową, jednak konkurencja jest niezwykle liczna. Można wybrać niszową tematykę, jednak ryzykujemy, że w całym kraju jest może kilkuset pasjonatów.

Myślę, że na początek warto wybrać tematykę, która jest bliska, taka w której mamy coś ciekawego do powiedzenia.

Reasumując, wybieramy domenę internetową, najlepiej .pl, która kosztuje 9 złotych netto. Domena ma ciekawą i chwytliwą nazwę. Do tego wybieramy jakiś normalny hosting, który będzie kosztował około 50 złotych za pierwszy rok. Za 60 złotych możemy już sobie postawić bloga i przychodzi czas na jego wypełnienie.

Co trzeba zrobić, żeby zarabiać na blogu?

Trzeba mieć wizję tego co chce się robić. Trzeba mieć jasny plan i konsekwentnie go realizować. Z uwagi na konkurencję nic nie przyjdzie z dnia na dzień, a uczciwie mówiąc, w większości przypadków się nie uda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *