Blog – jak zacząć? Pierwsze kroki.

jak zacząć blog

Pierwszy wpis w nowym roku – niech ten rok będzie dla Ciebie najlepszym z dotychczasowych. Masz jakieś szczególne plany na 2016?A może zaczniesz tworzyć własnego bloga? Decyzja – piszesz bloga. Masz pomysł. Coś kiełkuje. No tak, ale jak zacząć blog? Jakie pierwsze kroki wykonać, żeby w ogóle ruszyć z miejsca? W tym wpisie napiszę Ci o moich początkach. Popełniłem wiele błędów, których jestem teraz świadomy. Pewnie drugi blog czy następny pójdzie dużo szybciej i dużo łatwiej. To tak jak z budową domu. Zawsze popełnisz jakieś błędy, ale drugi dom zbudujesz prawdopodobnie szybciej i lepiej niż pierwszy.

Zupełnie pominę sprawę tematyki bloga jaki masz zamiar wybrać. Dlaczego? Dlatego, że to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Czy będziesz pisał wyłącznie dla przyjemności i w celu nawiązania ciekawych znajomości, czy też raczej będziesz traktował bloga jako źródło dodatkowych dochodów? Czy będziesz pisał o swoich pasjach, zainteresowaniach i dzielił się swoją wiedzą, czy też będziesz raczej poświęcisz się swoim refleksjom, przemyśleniom i blog stanie bardziej forum dyskusyjnym? 

Zajmę się tutaj wyłącznie stroną techniczną bloga, czyli przekażę Ci moje doświadczenia, które mam nadzieję pozwolą Ci wyruszyć w blogową podróż szybko, sprawnie i przyjemnie. 🙂 Sam zacząłem, moim zdaniem, niewłaściwie, ponieważ oczytałem się mocno o tym, jak zaczynali inni blogerzy i najczęściej spotykałem się z opisem typu ‚najlepiej kupić szablon w WordPressie, z szablonów najlepszy jest szablon X, skórkę to najlepiej weź Y, zamontowałem wtyczkę Z’ itd.

Wszystko super jeśli znasz się choć trochę na tych sprawach: co to WordPress, co to wtyczka, itp. Pewnie, w Google możesz sprawdzić wszystko z tym, że Ty chcesz pisać, zacząć w miarę szybko i sprawnie, a przede wszystkim nie zniechęcić się już na samym starcie. Jeżeli potrafisz zrobić wszystko sam, to fantastycznie i jesteś na uprzywilejowanej pozycji. Tylko ile osób wśród początkujących blogerów należy do takiej uprzywilejowanej grupy? Badań nie przeprowadzałem, ale domyślam się, że jedynie niewielki odsetek.

 

jak zacząć blog

 

Jak uruchomić blog? Krok po kroku.

1. Jak zacząć blog – skontaktuj się ze specjalistą.

Tak, moim zdaniem to powinien być pierwszy krok. U mnie to był dopiero krok nr 2 lub nawet 3 i dlatego radzę Ci szczerze: nie trać czasu i energii na rzeczy, o których niewiele wiesz. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć blog i ‚odpalenie’ własnego bloga weźmiesz wyłącznie na swoje barki, to możesz szybko się zniechęcić i nikt nigdy nie dowie się jakim wspaniałym blogerem mógłbyś się stać. 🙂 Nawet jeśli znajdziesz strony ze szczegółowymi radami jak zacząć blog, to pamiętaj, że sam przepis, nawet najlepszy,  nie gwarantuje sukcesu. Książki kucharskie są pełne doskonałych przepisów, ale tylko nieliczni kucharze potrafią wyczarować z nich naprawdę doskonałe specjały.

W moim przypadku pierwszym krokiem było niestety czytanie mądrości z niektórych blogów i po ich lekturze sam zakupiłem szablon WordPress. Dlaczego to był błąd? Dlatego, że wydałem blisko 200$ na coś, co nie było mi w zasadzie potrzebne w momencie w którym się znajdowałem. Mało tego, kupiłem coś, co tylko utrudniło mi start. Zacząłem sam czytać instrukcje, porady, itd., jak z szablonu stworzyć produkt finalny, czyli blog gotowy do użycia. Szybko uświadomiłem sobie, że uruchomienie bloga zajmie mi tygodnie, a może nawet miesiące. Ktoś powie, że przesadzam, bo przecież to wszystko jest proste. Odpowiem tak: jeśli coś już się umie, to wydaje się to proste. Właśnie, ‚wydaje się’ i to tylko tym, którzy już umieją.

W internecie wyszukałem kilka firm, które zajmują się tworzeniem stron w WordPressie. Tutaj nie miałem wątpliwości, że faktycznie to właśnie WordPress jest właściwą platformą do tworzenia bloga.

Wysłałem maile z zapytaniem i czekałem na odpowiedzi. Kilka firm w ogóle się nie odezwało. Jeden student skontaktował się ze mną szybko i od razu po sprawdzeniu jaki szablon kupiłem (był to Thesis) powiedział, że niepotrzebnie wydałem tyle pieniędzy. Tutaj abstrahuję od tego czy Thesis jest dobry czy nie. Specjaliści mówią, że jest najlepszy. Chodzi tylko o to, że musisz znaleźć specjalistę, który zna Thesisa. W dużych miastach typu Warszawa czy Kraków to pewnie nie stanowi wielkiego problemu, ale w mniejszych już niestety tak.

Ktoś powie, że takie zlecenie można złożyć zdalnie i nie przejmować się niczym. Ja wolę spotkać się osobiście, ustalić wszystkie szczegóły i mieć w razie problemów fachowca ‚pod ręką’. Ty możesz oczywiście wybrać zdalne rozwiązanie.

Jedna firma podjęła się wyzwania. Mieli doświadczenie ze stronami w WordPressie, pracowali co prawda na innych szablonach, ale postanowili zapoznać się z Thesisem. Oni również trochę narzekali na ten szablon, ale ja pozostałem nieugięty. Na pewno duży wpływ miało na to potwierdzenie zasadności zakupu. Chciałem sam sobie dowieść, że jednak nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto. Okazało się, że wygląd standardowy też nie jest do końca fajny, więc kolejny wydatek: skórka ThesisLove za kolejne ok. 50$. No, ale skoro powiedziało się ‚a’, to trzeba powiedzieć ‚b’. 🙂

 

jak zacząć blog

 

2. Jak zacząć blog – ustal szczegóły z wybranym specjalistą.

Tak więc mam szablon WordPress oraz skórkę i szczere chęci, żeby szybko uruchomić bloga. Niestety to zajmie nieco więcej czasu niż zapewne planowałeś. Tak jest prawie zawsze. Nie miałem wątpliwości, że chcę promować własną markę i dlatego wykupiłem swoją domenę. Wykupiłem, to może zbyt dużo powiedziane. W promocji mam ją za 0 PLN w pierwszym roku. 🙂 Pamiętaj, że nie musisz kupować domeny, szablonu czy skórki. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, często darmowych, w tym z darmowych szablonów WordPressa. Wybór należy do Ciebie jednak szczególnie w przypadku domeny sugeruję własną, a nie ‚podwieszanie’ się pod Onet czy inne platformy. Masz pracować na swój sukces, swoją markę i dlatego takie rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze. To tak jak ze stworzeniem własnego sklepu poza Allegro,  oczym pisałem tutaj.

Podczas ustaleń ze specjalistą w zakresie tworzenia stron w WordPressie ustal wszystkie szczegóły. Z pewnością osoba czy firma, która będzie Ci wykonywać stronę podpowie Ci to i owo. Zawsze myśl o tym czego Ty chcesz i co jest lub co ma być dobre dla Ciebie. Tym się kieruj w całym procesie tworzenia struktury bloga.

Tutaj istotna uwaga. Niekoniecznie musisz płacić za stworzenie strony. Może masz znajomego, który zna się na WordPressie i grzecznościowo pomoże? Może ktoś z rodziny? A może jakaś wymiana barterowa? Zastanów się, co Ty ewentualnie możesz zaoferować w zamian. Jeżeli jednak zdecydujesz się na odpłatną usługę, to koniecznie sprawdź oferty co najmniej kilku firm lub osób.

Sprawdź też ich referencje, opinie o nich, itd. Nieco wywiadu gospodarczego nigdy nie zaszkodzi, a możesz przez to ustrzec się kłopotów. Nie zawsze najtańsze rozwiązanie będzie tym najlepszym. Pomyśl o rozwiązaniu optymalnym: kto oferuje przyzwoitą cenę, dobry serwis, ma dobrą opinię na rynku i zapewni względnie krótki czas realizacji zamówienia. Już w trakcie pierwszych rozmów będziesz widział, kto jest profesjonalistą, a kto nie. Z kim warto będzie pracować, a kto jest niesłowny i mało wiarygodny. 

Wybór osoby lub firmy, która stworzy Twój wymarzony blog i otworzy szeroko drzwi do świata blogowego jest istotny jeszcze z co najmniej jednego względu. Ta sama osoba czy firma będzie w przyszłości dokonywać zmian, korekt, usprawnień, itd. Pewnie, że możesz zmienić wykonawcę, ale czy nie lepiej będzie dobrze wybrać od samego początku i nawiązać długofalową współpracę z kimś rzetelnym?

Co dalej? Jak zacząć blog kiedy szkielet strony jest już gotowy i domaga się treści? O tym napiszę w kolejnym poście. Teraz zapraszam Cię do dyskusji i komentowania oraz jak zawsze zachęcam do wpisania się na mój newsletter.

 

 

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail