Jak uruchomić blog? Dalsze kroki.

jak uruchomic blog

W poprzednim poście opisałem swoje doświadczenia jak uruchomić blog oraz przekazałem porady, które mam nadzieję pozwolą Ci na wystartowanie z własnym blogiem sprawniej niż to miało miejsce u mnie. Dzisiaj kontynuacja tematu ‚Jak uruchomić blog’. Dalsze wskazówki i porady od czego zacząć stworzenie własnego bloga.

Podjąłeś decyzję, że realizujesz program ‚uruchomienie własnego bloga‚, wyszukałeś osobę lub firmę, która zajmie się opracowaniem bloga od strony technicznej, skonsultowałeś i omówiłeś konstrukcję bloga, czyli jakie strony i elementy ma zawierać, przynajmniej w wersji początkowej, ponieważ z czasem z pewnością będziesz dokonywał zmian i korekt.

Z wykonawcą ustaliłeś zasady rozliczenia się za usługę i termin wykonania. Warto też zawrzeć pisemną umowę, która obejmie wszystkie istotne ustalenia. Tak jak napisałem, przygotowanie techniczne bloga zajmie sporo czasu, który Ty powinieneś wykorzystać. Nie czekaj bezczynnie, ale przygotuj kolejne kroki, dzięki czemu w momencie otrzymania gotowego szkieletu bloga będziesz mógł szybko i sprawnie wystartować z jego faktycznym uruchomieniem.

Jak zacząć blogowanie – następne kroki

1. Jak uruchomić blog – przygotowanie treści

Czas potrzebny na stworzenie szkieletu bloga postaraj się wykorzystać na stworzenie treści pierwszych wpisów. Te wpisy podzieliłbym na 2 części:

  • treści stałe – czyli to, co na stałe ‚zawiesisz’ na swoim blogu, np. strona O autorze, strona Kontakt, itp. Poświęć im naprawdę dużo czasu i uwagi, ponieważ to kluczowe strony Twojego przyszłego bloga. Bardzo wiele osób zaczyna przeglądanie bloga od strony informacyjnej o autorze. Należy ona do najczęściej odwiedzanych stron i właśnie dlatego tak ważne jest dobre jej opracowanie. W sieci znajdziesz mnóstwo artykułów o tym, jak dobrze napisać te kluczowe, stałe strony bloga. Nie chcę niczego sugerować. Osobiście korzystałem z takich stron jak The Nectar Collective lub porad Dereka Halperna. Możesz też zapoznać się z konkretnymi przykładami stron o autorach blogów . Możesz też zawsze spytać mnie. 🙂 Nie jestem żadnym specjalistą, ale tyle, ile potrafię, podpowiem.
  • treści pierwszych postów – czyli to o czym napiszesz w swoich pierwszych artykułach. Zawsze napisanie pierwszych postów, a już szczególnie tego pierwszego jest sporym wyzwaniem dla blogerów. Dopiero zaczynamy, nie mamy pewności czy robimy dobrze czy też źle, brakuje nam doświadczenia. Czy to stanowi problem? Absolutnie nie. Tak mają wszyscy, więc nie przejmuj się. Pamiętaj o takiej regule: pierwszym krokiem do rozpoczęcia czegokolwiek jest pokonanie swojego perfekcjonizmu. Najważniejsze, to podjąć decyzję, a potem podjąć działania w kierunku jej realizacji. Nie zamartwiaj się tym, że nie wszystko będzie perfekcyjne. Nic nie jest i nikt nie jest, więc do dzieła. 🙂 Tutaj małą dygresja na temat perfekcjonizmu na przykładzie nauki języków obcych. Znam osoby, które bardzo dobrze opanowały język obcy, ale panicznie boją się go używać, zwłaszcza podczas konwersacji. Dlaczego? Obawiają się, że popełnią błędy, wystawią się na krytykę czy wręcz pośmiewisko, chociaż tak naprawdę nic takiego im nie grozi.  Z drugiej strony są osoby, które delikatnie mówiąc nie są poliglotami, ale .. no właśnie, ale nie boją się używać języka, ponieważ wiedzą, że celem głównym znajomości języków obcych jest porozumiewanie się. Tak, to komunikacja jest najważniejsza, a nie gramatyka. O dziwo, właśnie takie osoby świetnie radzą sobie w praktyce, nie przejmują się krytyką i idą przed siebie. Wnioski proste do wyciągnięcia.

 

jak uruchomic blog

 

2. Jak uruchomić blog – ten pierwszy wpis

Czy pierwszy wpis jest najważniejszy? Moim zdaniem nie jest. Z pewnością jest ważny, bardzo ważny, ale pamiętaj, że tylko część czytelników Twojego bloga rozpocznie przygodę z nim od pierwszego wpisu. Jedni dotrą do Twojego bloga poprzez linki do różnych artykułów, inni poprzez wyszukiwanie w Google, gdzie niekoniecznie trafią akurat na Twój pierwszy wpis. Jeszcze inni zainteresują się blogiem poprzez informacje w mediach społecznościowych. Reasumując: przyłóż się do pierwszego wpisu bardzo rzetelnie, poświęć mu dużo czasu, dopracuj jak najlepiej, ale nie przesadzaj, pamiętając o tym, że pierwszym krokiem do ruszenia z jakimkolwiek nowym projektem jest pokonanie własnego perfekcjonizmu.

O czym będzie pierwszy wpis to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Generalnie zakłada się, że to wprowadzenie do tematyki bloga. Dajesz światu znać, że jesteś i o czym będziesz pisał na łamach bloga. Reszta to już Twoja inwencja. W internecie znajdziesz mnóstwo porad na temat napisania pierwszego artykułu na blogu. Poczytaj i sprawdź, co dla Ciebie będzie dobre. Mnie spodobał się bardzo ten wpis. Bardzo krótko i bardzo na temat. Możesz wykorzystać te porady do napisania pierwszej części swojego debiutanckiego wpisu, a w dalszej części napisać coś o planowanej tematyce bloga, opowiedzieć ciekawą historię czy cokolwiek, co uznasz za właściwe dla treści artykułu nr 1. Ja zrobiłem to tak. 🙂

Co sugeruje autor wspomnianego powyżej wpisu:

  • napisz kim jesteś – przedstaw się, opisz swój biznes, wrzuć zdjęcia, postaraj się zdobyć zaufanie czytelnika
  • napisz dlaczego blogujesz – opisz co zainspirowało Cię do stworzenia bloga i najważniejsze – pokaż jakie korzyści czytelnicy odniosą dzięki Twojemu blogowi
  • napisz jaka będzie tematyka bloga – napisz czego czytelnicy mogą się spodziewać odwiedzając blog i o czym będziesz pisał w swoich postach
  • napisz jak w czynny sposób współuczestniczyć w tworzeniu bloga – zachęć do komentowania, nawet jeśli komentarze będą miały zawierać uwagi krytyczne; poproś o udział czytelników w dyskusjach na stronach bloga, napisz w jaki sposób można się z Tobą skontaktować.

3. Jak uruchomić blog – dalsze wpisy

Kiedy otrzymasz już w pełni wyposażone stanowisko pracy, czyli szkielet bloga, który jest już gotowy do przyjęcia treści, zarówno tych stałych, jak i pierwszych artykułów, to mając przygotowane wcześniej treści startowe, nic już nie stoi na przeszkodzie żeby ruszyć pełną parą. Etap ‚jak uruchomić blog’ masz już za sobą. 

Osoba czy firma, która przygotuje Ci blog od strony technicznej powinna też przeszkolić Cię w zakresie obsługi bloga z pozycji administratora strony. Dowiesz się jak dokonywać wpisów, jak korygować treść stron, jak dodawać zdjęcia do artykułów, jak wprowadzać linki do stron zewnętrznych czy też odnośniki do Twoich artykułów, itp. Jeśli będą wyjątkowo mili i profesjonalni, to przekażą Ci również podstawowe wskazówki co do pozycjonowania bloga i poszczególnych artykułów, a to pomoże Ci w lepszej promocji bloga.

Masz narzędzia do pracy, wiesz jak korzystać z tych narzędzi, przygotowałeś treści wstępne i pierwszy wpis. Teraz wrzucasz to wszystko do systemu i możesz być z siebie dumny. 🙂 Nie popadaj w samozachwyt, bo to zgubne. Jesteś dopiero na początku drogi. Przed Tobą mnóstwo pracy i wyzwań, ale ZROBIŁEŚ TO! Przeszedłeś z fazy rozmyślań i planów do fazy działań i konkretów. Wszystko w Twoich rękach i Twojej głowie. Świat czeka. 🙂

Na takiej samej zasadzie jak przygotowywałeś pierwsze treści, popracuj teraz nad kolejnymi wpisami. Przygotuj sobie wpisy ‚na brudno’, rób notatki ze szkicami przyszłych wpisów. Notuj tematy przyszłych postów, zaznacz sobie artykuły czy blogi, których czytanie Cię zaciekawiło i zainspirowało do stworzenia wpisu na własnym już blogu.

Zawsze dobrze mieć kilka wpisów lub chociaż ich ogólne plany w rezerwie. Dlaczego? Na pewno będziesz miał chwile dużej weny twórczej, ale też chwile przestojów, kiedy pomysły nie będą tak łatwo wpadać do głowy. Na te ‚cięższe czasy’ przygotuj się właśnie w ten sposób, że trzymaj coś w zapasie i wykorzystaj kiedy przyjdzie na to czas.

Zachęcam do komentarzy i dyskusji. Jak zwykle proszę też o wpisywanie się na mój newsletter. Pozdrawiam. 🙂

 

 

 

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail