Jak kupić samochód taniej?

jak kupić samochód taniej

Jak kupić samochód taniej? Kto z nas nie zadaje sobie takiego pytania? Zakup samochodu na użytek prywatny nie jest zbyt dobrą inwestycją. Ba, to zwykła konsumpcja, z której jednak trudno zrezygnować. Musisz się czymś poruszać do pracy, na zakupy, zabrać dzieci do lub ze szkoły, itd.

Jeżeli dobrze zarabiasz i stać Cię na samochód to jeszcze pół biedy, ale zakup samochodu na prywatne potrzeby na kredyt jest jedną z gorszych inwestycji. Nie będziesz miał z tego dodatniej stopy zwrotu, nie ma szans. Oprócz samego zakupu dochodzi ubezpieczenie, opony zimowe, przeglądy i naprawy plus oczywiście paliwo napędowe. Czy to będzie gaz, czy tzw. ropa czy benzyna, to wszystko kosztuje i stanowi duży dodatek do niemałych i bez tego kosztów eksploatacji.

Co w takim razie zrobić, kiedy samochód kupić musisz? Jak kupić samochód taniej? Co wziąć pod uwagę i gdzie poszukać oszczędności? Rozważ możliwe opcje zakupu, no właśnie, a może to wcale nie musi być zakup?

Jak kupić samochód taniej – samochód używany zamiast nowego?

Samochody nowe tracą bardzo dużo na wartości. Strata wartości rzędu 40%-50% po 3-4 latach eksploatacji nikogo nie dziwi. Rocznik wpływa na cenę w największym stopniu. Możesz mieć faktycznie mały przebieg i tłumaczyć, że jeździłeś tylko do kościoła w niedzielę, ale mało kto w to uwierzy, a już prawie nikt nie będzie chciał za to zapłacić więcej niż cena obowiązująca dla konkretnego auta na rynku. Tak już jest i tyle.

Samochód uszkodzony, powypadkowy to kolejna duża strata wartości. Wszystkie marki tracą na wartości. Jedne szybciej, inne wolniej, ale straty są nieuchronne. Jaki wynika z tego wniosek? Warto kupić samochód używany.

Znam wielu właścicieli firm, których stać na nowe, piękne auta, ale kupują używane, ponieważ wolą inwestować i pomnażać pieniądze, a nie tracić je. O dziwo, znam właścicieli salonów samochodowych, którzy sprzedają nowe auta, ale sami użytkują auta używane. Czy oni wiedzą więcej niż przeciętny Kowalski? Wygląda na to, że tak.

Nie każdy samochód używany jest polecany. Samochody „po przejściach” typu powódź we wschodniej części Niemiec, składane z części niewiadomego pochodzenia, po ostrych „dzwonach” czy przecinane i następnie spawane, to nie są wymarzone auta do zakupu. Takich radzę unikać. 🙂

Najlepiej kupić samochód ze znaną historią i przed zakupem udać się do znajomego fachowca, doświadczonego serwisu, któremu ufasz lub autoryzowanej stacji danej marki, gdzie za opłatą mniejszą lub większą sprawdzą Twój potencjalny przedmiot zakupu. Jeżeli dane podawane przez sprzedającego potwierdzą się, samochód jest bezwypadkowy, zadbany i dobrze utrzymany, przebieg prawdziwy oraz na rozsądnym poziomie, to takie auto może Ci dobrze służyć przez wiele lat. Wydasz na nie tylko ok. 50% kwoty za nowy samochód, a wartość użytkowa będzie zbliżona jak przy nowym aucie.

Idealnie jeśli kupisz taki samochód od osoby, którą znasz i wiesz jak obchodziła się z autem. Zakup w komisie zawsze jest łatwiejszy do podjęcia, jeśli otrzymasz gwarancję np. na 6 miesięcy. Będzie to twardy dowód na to, że sprzedający jest pewny jakości oferowanego samochodu, a Ty przez pół roku nie musisz się martwić o koszty nieplanowanych napraw. Nawet jeśli auto ma jakieś wady, to przez 6 miesięcy powinny dać o sobie znać.

Moim zdaniem przy zakupie samochodu używanego nie powinieneś kierować się wyłącznie ceną. Lepiej zapłacić nieco więcej, ale mieć samochód z pewną historią, od rzetelnego sprzedawcy, które jednocześnie dbał o auto. Te najtańsze mają zwykle jakieś mankamenty chyba, że trafi Ci się wyjątkowa okazja, ponieważ właściciel np. ze względu na kłopoty finansowe jest zmuszony do szybkiej sprzedaży. Takie podejście może zaoszczędzić Ci wiele pieniędzy i potencjalnych kłopotów. Jeśli kupisz auta najtańsze, ale z wadami, to szybko dołożysz do niego znacznie więcej niż zaoszczędziłeś na cenie. Warto na spokojnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, żeby podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Jeśli zastanawiasz się jak kupić samochód taniej, to pamiętaj, że nie zawsze tanie znaczy dobre i nie zawsze najniższa cena, to najlepsza oferta. Przeszukuj oferty, targuj się, określ swoje priorytety i kupuj mądrze.

 

jak kupić samochód taniej

 

Jak kupić samochód taniej – samochód nowy

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, to masz przed sobą 2 istotne decyzje do podjęcia:

1/ gdzie kupić taki samochód?

2/ jak sfinansować zakup auta?

Samochody używane kupujemy albo od osób prywatnych lub firm, które nie zajmują się zawodowo sprzedażą, albo w komisach. Tutaj chciałbym się skoncentrować na zakupie aut nowych.

Często kupujący uznają, że jedynym miejscem do zakupu nowego samochodu jest tzw. autoryzowany dealer danej marki. Nie mam zamiaru znęcać się nad „autoryzowanymi”, bo są wśród nich również porządne firmy, ale jedno nie ulega wątpliwości – zakup u nich jest najdroższą możliwą opcją. Czyli jeśli lubisz wydawać więcej i uspokoić tym swoje ewentualne wewnętrzne rozterki, to Twoim miejscem do zakupu nowego auta będzie właśnie autoryzowany dealer.

Niektórzy ludzie wydają się nie rozumieć, że bez względu czy kupujesz np. nowego Opla w autoryzowanym salonie, czy od niezależnego dealer albo brokera samochodowego, to wszystkie te Ople zostały wyprodukowane w fabryce Opla. To nie jest tak, że Opel w salonie autoryzowanym jest lepszy i bardziej oryginalny od tych, które bezproblemowo możesz nabyć, zazwyczaj taniej, u innych sprzedawców, którzy „autoryzowani” nie są. To są te same auta, takie same samochody.

Nie ma też żadnych obaw o gwarancję, ponieważ udzielana jest ona przez producenta, a nie dealera. Tak więc każdy Opel ma określoną gwarancję i bez względu na to od kogo go kupisz, będziesz mógł z tej gwarancji korzystać na identycznych warunkach, jak Ci, którzy kupią w autoryzowanym salonie. Nawet jeśli głośno o tym się nie mówi lub wręcz przeinacza się fakty, to tak właśnie jest i nie masz się czego obawiać. Ba, z tej gwarancji możesz skorzystać również w autoryzowanym serwisie danej marki pomimo, że kupiłeś auto gdzieś indziej, poza autoryzowaną siecią sprzedaży.

Tak więc przy zakupie nowego auta masz do wyboru następujące źródła:

1/ autoryzowanych dealerów marki

2/ niezależnych dealerów

3/ brokerów samochodowych

4/ firmy wyspecjalizowane w imporcie aut

5/ firmy zajmujące się tzw. reimportem – wyszukują oni w których krajach dana marka ma najkorzystniejsze ceny, po to, żeby przy eksporcie uzyskać jak najniższą cenę netto, ponieważ jak wiadomo podatki lokalne nie są doliczane do ceny samochodu, jeżeli jest on przeznaczony na eksport. To bardzo obszerny i jednocześnie niesłychanie istotny temat, któremu poświęcę jeden z przyszłych wpisów w całości.

I jeśli kupisz Opla w którymkolwiek z wyżej wymienionych źródeł, to zawsze jest to Opel z fabryki Opla. Serio. 🙂

Druga sprawa to finansowanie, które dotyczy zarówno aut nowych, jak i używanych. Tutaj również masz kilka opcji do wyboru:

1/ kredyt samochodowy

2/ leasing operacyjny lub finansowy – jeśli kupujesz samochód „na firmę”

3/ leasing konsumencki – bardzo popularny od wielu lat na Zachodzie i w USA, a u nas dopiero rozpoczynający karierę.

O ile dwie pierwsze opcje są bardzo znane i powszechnie stosowane przy zakupie samochodów w Polsce, to leasing konsumencki, zwany też prywatnym, jest stosunkowo młodym produktem na naszym rynku. To oferta skierowana do klientów indywidualnych.

Jak kupić samochód taniej? Może po prostu nie kupowac go na własność, ale skorzystać z leasingu prywatnego.W USA czy krajach Europy Zachodniej branie samochodu w leasing przez osoby prywatne jest dużo bardziej popularne niż w Polsce. Wynika to z jednej strony z atrakcyjnych warunków finansowych usług leasingowych, ale z drugiej strony również z trochę innego nastawienia do własności. Samochód jest traktowany jako narzędzie, które  można wypożyczyć właśnie w formie leasingu, szczególnie jeśli jest tańszy i wygodniejszy niż kredyt bankowy. Niekoniecznie musisz być właścicielem auta.

To właśnie klasyczna forma leasingu, czyli wynajmu. U nas jak na razie leasing jest generalnie raczej pewną formą zakupu auta na raty. W USA mnóstwo osób korzysta z leasingu konsumenckiego i nie wykupuje aut na własność. W takiej opcji raty są niższe, wypożyczasz auto na kilka lat, zwykle na taki okres, na jaki ma ono gwarancję i potem oddajesz firmie leasingowej. Nie wykupujesz na własność i nie martwisz się o utratę wartości, a potem bierzesz w leasing kolejne auto, nie musząc się zajmować sprzedażą poprzedniego.

Leasing konsumencki to bardzo elastyczne i wygodne narzędzie. Wymaga zmiany mentalności, ale w przyszłości prawdopodobnie zacznie odgrywać coraz większą rolę w Polsce. Poświęcę mu osobny artykuł, ponieważ opisanie jego cech i zalet wymaga dłuższego opisu. 🙂

 

 

 

 

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail