Firma w Niemczech – to już ponad 4 lata doświadczeń na rynku niemieckim

firma w Niemczech

Własna firma w Niemczech jak się okazuje to ciekawy temat dla wielu z Was. W nawiązaniu do moich wcześniejszych wpisów na blogu, otrzymałem wiele listów z prośbą o podzielenie się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z prowadzenia firmy w Niemczech. Tym razem zainteresowanym nie chodziło o informacje, dzięki którym będą wiedzieć jak bezproblemowo założyć firmę w Niemczech, jakie dokumenty zgromadzić, żeby firmę zarejestrować, itp. Pytania dotyczyły głównie tego, na co zwrócić uwagę, a o czym nikt lub prawie nikt nie powie Ci z góry, nie uprzedzi, nie ostrzeże, a co pozwoli osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z firmą w Niemczech zaoszczędzić kłopotów, czasu i naturalnie sporo pieniędzy. Nie chcę żeby brzmiało to jak ostrzeżenie przed zakładaniem firm w Niemczech przez Polaków. Zupełnie nie o to mi chodzi, wprost przeciwnie – wszystkich zachęcam do tej przygody, powiększenia rynków zbytu i zwiększenia obrotów firmy, co dzięki wejściu na największy rynek UE może stać się faktem.

 

Firma w Niemczech została zarejestrowana, wszystko gotowe do startu i działamy. Cała logistyka rozpracowana, biuro wynajęte, sprzęt zainstalowany, jedziemy z koksem. Generalnie wszystko tak jak w Polsce, ale na co zwrócić uwagę, żeby zajmować się wyłącznie rozwojem firmy, a nie innymi rzeczami, których nie potrafiliśmy przewidzieć, a które mogą zabrać nam dużo energii? Wszystko to będą wyłącznie moje przemyślenia i doświadczenia, niekoniecznie musisz się ze mną zgodzić i z pewnością jest wiele innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, a których tutaj nie opisuję.

 

Firma w Niemczech – pułapki, których z łatwością możesz uniknąć

1. Prawnik (prawie) niezbędny.

W Polsce jesteś u siebie i wiele firm radzi sobie bez jakiejkolwiek zewnętrznej pomocy prawnej. Owszem, od czasu do czasu trafi się coś, co będzie wymagać konsultacji z prawnikiem, ale rzadko kiedy jest to pierwsza rzecz, którą robisz zaraz po założeniu firmy. Działasz, a w momencie, kiedy pojawia się problem szukasz pomocy prawnej. Myślę, że tak funkcjonuje znakomita większość firm w Polsce.

Jeśli interesuje Cię własna firma w Niemczech, to szczerze radzę zacząć od prawnika. Dlaczego? Wyjaśni Ci reguły gry obowiązujące w Twojej branży i będziesz miał pełną świadomość tego, co Cię czeka zanim jeszcze firmę założysz. To bardzo istotne. Prawnik może Cię poinformować, że praktycznie nie ma żadnych barier, nieciekawych niespodzianek czy wręcz pułapek. Dzięki temu możesz spokojnie przystąpić do pracy i nie obawiać się, że prawo niemieckie lub konkurencja przysporzą Ci kłopotów. Jeżeli zaś konsultacja prawna otworzy Ci oczy na sprawy o których zwyczajnie nie wiedziałeś lub ich sobie nie uświadamiałeś, to chyba lepiej wiedzieć o nim przed otwarciem firmy w Niemczech niż po jej założeniu.

Ewentualne koszty przystosowania do wymogów rynku niemieckiego poniesiesz na początku, uwzględnisz je w swoim biznes planie i będziesz działał w pełnym komforcie psychicznym. Może też stać się tak, że te koszty będą zbyt duże i podejmiesz decyzję, że nie jesteś gotowy na ich poniesienie. Czy mimo tego, a może nawet właśnie z tego powodu nie będzie warto spotkać się z prawnikiem przed założeniem firmy? Unikniesz wielu rozczarowań zanim wydasz pieniądze na uruchomienie firmy w Niemczech.

Czy nawiążesz z danym prawnikiem lub kancelarią stałą współpracę, czy możesz poszukasz innej, czy podpiszesz umowę na obsługę swojej firmy w zamian za ryczałt wypłacany kancelarii co miesiąc czy jednak wolisz płacić od konkretnej sprawy, to już pytania na przyszłość i na początku swojej drogi nie musisz o tym decydować. Natomiast wizyta u prawnika przed założeniem firmy to moim zdaniem konieczność. Własna firma w Niemczech tylko z pomocą prawną.

 

firma w Niemczech

 

2. Księgowy niezbędny.

Księgowy lub biuro rachunkowe, które będzie rozliczać Twoją firmę w Niemczech to konieczność. Wiadoma sprawa, więc w czym problem i na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, wrażenie ogólne.

Już po krótkiej rozmowie przekonasz się czy trafiłeś do właściwego miejsca. Na początku, jeszcze przed podjęciem decyzji o rejestracji firmy, masz mnóstwo pytań. Jeżeli Twój przyszły księgowy potrafi na nie odpowiedzieć szybko i sprawnie, najlepiej „na gorąco”, to możesz mieć przekonanie, że zna się na rzeczy. To bardzo ważne, bo ta osoba będzie Cię reprezentować przed niemieckim fiskusem i musisz liczyć na jej profesjonalizm oraz wiedzę oraz doświadczenie w zakresie niemieckich finansów.

Jeśli od początku Twoje odczucia są takie, że nie za bardzo przekonuje Cię poziom prezentowany przez księgowego, to lepiej poszukaj od razu kogoś innego. Zarówno w przypadku księgowego, jak i prawnika dobrą metodą będzie przeprowadzenie wstępnego rozeznania, wybór 3-4 kandydatów i spotkanie z każdym, po to, żeby wybrać najlepiej jak to tylko możliwe. Wymaga to poświęcenia czasu, ale to swojego rodzaju inwestycja w przyszłość i podjęcie właściwej decyzji może bardzo pomóc, natomiast zła decyzja niepotrzebnie skomplikuje Ci życie, ponieważ i tak będzie musiał rozpocząć poszukiwania ponownie.

Po drugie, dostępność i dyspozycyjność.

Mój pierwszy księgowy sprawiał pozytywne wrażenie ogólne i posiadał sporą wiedzę, ale był często niedostępny. Obrał sobie bardzo fajny, z jego punktu widzenia, styl życia, polegający na tym, że tydzień pracował, a potem miał tydzień wolnego. Często, gdy potrzebowałem pilnie się z nim skonsultować, okazywało się, że leży sobie na plaży w Egipcie albo w Chorwacji, a jego sekretarka poza podniesieniem telefonu niewiele więcej potrafiła. 🙂

Księgowy (ten właściwy) powie Ci o tym jakie podatki będziesz płacił, doradzi jaką formę własności firmy obrać pod kątem zobowiązań podatkowych, przedstawi Ci ulgi podatkowe z jakich możesz skorzystać, itp. Poda Ci też jaką stawkę będziesz mu płacił co miesiąc. Tutaj warto zwrócić uwagę na bardzo istotną rzecz – biura rachunkowe za rozliczenia roczne podatków pobierają dodatkową, jednorazową opłatę. Dlaczego to takie istotne? W Polsce zazwyczaj nie płaci się za rozliczenie roczne dodatkowo, albo nawet jeśli się płaci, to zwykle są to małe kwoty. W Niemczech rozliczenie roczne może Cię kosztować równowartość wynagrodzenia biura rachunkowego za 3-4 miesiące. To naprawdę dużo, a na początku współpracy księgowi raczej o tym nie informują, ponieważ uważają, że to oczywiste, no i po co straszyć potencjalnego klienta, który i tak będzie musiał zapłacić, bo innego wyjścia mieć nie będzie. 🙂 Pamiętaj o tym i koniecznie zapytaj na początku. Najlepiej po prostu zapytaj o wszystkie opłaty jakie będziesz musiał ponosić z racji prowadzenia księgowości, nie tylko te regularne, płacone co miesiąc.

 

firma w Niemczech

 

3. Plan wyjścia wskazany.

Zakładasz firmę w Niemczech nie po to, żeby zastanawiać się co zrobisz, jeśli Ci nie wyjdzie. Jasne. Biznes się kręci, obroty rosną, zyski miejmy nadzieję też, więc koncentrujesz się na rozwoju firmy i postępujesz prawidłowo. Należysz do tej grupy, której się udało: podjęli decyzję, właściwie skalkulowali ryzyko, założyli firmę, przetrwali okres początkowy i rozwijają skrzydła. Gratulacje.

Co jednak zrobić, kiedy biznes nie wypalił, konkurencja okazała się zbyt mocna albo zwyczajnie zmieniły się Twoje plany życiowe i jesteś zmuszony zrezygnować z dalszego prowadzenia firmy w Niemczech? Polecam wszystkim zdobyć od prawnika i księgowego wszystkie informacje na ten temat … najlepiej przed założeniem firmy.

O ile wejście na rynek niemiecki wymaga sporo zabiegów i formalności, to wyjście z niego wymaga jeszcze więcej zabiegów i formalności, no i niestety więcej pieniędzy niż samo założenie firmy. To bardzo obszerny temat, któremu należy poświęcić osobny wpis na blogu. Tutaj krótko napiszę dlaczego proces wyjścia powinien być zaplanowany: firma w Niemczech to podpisana umowa najmu lokalu, umowa na korzystanie z internetu, telefonu, itp. Każda umowa ma okres wypowiedzenie, niektóre mogą mieć długie okresy wypowiedzenia, inne można wypowiedzieć tylko w określonym terminie, po którym automatycznie się przedłużają, itd. Możesz chcieć wyjść natychmiast lub bardzo szybko, ale tego nie zrobisz lub zrobisz, ale zapłacisz za to duże pieniądze, właśnie z powodu zawartych wcześniej umów. I dlatego ponownie potwierdzam jak bardzo warto współpracować z prawnikiem, który pomoże Ci zawrzeć takie umowy, które nie będą dla Ciebie niczym bomba zegarowa w momencie likwidacji firmy.

Interesuje Cię własna firma w Niemczech? Podyskutujmy. 🙂

 

 

 

2 komentarzy… add one
 • Odpowiedz Piotr 17 lutego 2017, 00:54

  Witam. Jestem zainteresowany prowadzeniem działalności na terenie niemiec.
  Interesuje mnie handel głównie meblami (jestem producentem) przez portal amazon.
  Dodatkowo chciałem sprzedawać swoje produkty sklepom meblowym.
  Co myślisz o moim pomyśle? Chciałbym przeprowadzić pełną kalkulację kosztów i zobaczyć czy to się opłaca. Niestety nie mam partnera w takich dywagacjach i nie wiem od czego dokładnie zacząć.
  Możesz mi polecić fachowca?

  • Odpowiedz Artur Staśko 17 lutego 2017, 10:41

   Witaj.

   Ogólnie rzecz biorąc pomysł dobry tym bardziej, że producenci mebli zlokalizowani w Polsce (celowo nie piszę „polscy producenci”) eksportują większość produkcji właśnie do Niemiec.

   O jakiego fachowca chodzi?

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail