Emigracja zarobkowa? Niekoniecznie.

Jak mieszkać w Polsce, pracować za granicą i może jeszcze być sobie samemu szefem? To możliwe i nie takie skomplikowane do osiągnięcia jak mogłoby się wydawać. Emigracja zarobkowa to zjawisko w Polsce powszechnie znane. Niektórzy, jak była Pierwsza Dama twierdzą, iż to szansa, inni uważają, że konieczność w sytuacji, kiedy nie mogą znaleźć pracy w Polsce lub zarabiają zbyt mało. Zachęcam Cię do dyskusji i komentarzy jak Ty zapatrujesz się na wyjazdy rodaków za granicę, a w niniejszym wpisie wskażę Ci ciekawe rozwiązanie pozwalające zjeść ciastko … i nadal mieć ciastko. 🙂

Emigracja zarobkowa? A może tak firma za granicą?

Jak to zrobić? Zapraszam do lektury. Spójrz na mapę Polski i zadaj sobie pytanie który kierunek obrać, gdzie będzie najbliżej i bogato. 🙂 Wybór wydaje się oczywisty: Niemcy. Nie twierdzę, że w krajach sąsiadujących z nami, takich jak Czechy czy Słowacja, nie da się zarabiać więcej niż w Polsce, ale nasi zachodni sąsiedzi z pewnością wygrywają tę rywalizację i chyba nawet nie musimy przeprowadzać tutaj specjalnej sondy.

Tak więc emigracja zarobkowa i kierunek Niemcy. Zdecydowana większość emigrujących do Niemiec w celach zarobkowych udaje się tam w poszukiwaniu pracy najemnej. Zjawisko stare i znane praktycznie każdemu, ale szczególną uwagę chciałbym poświęcić zjawisku zakładania firm w Niemczech przez Polaków. Skala tego zjawiska rośnie, zwłaszcza od 2011r., kiedy otwarto niemiecki rynek pracy m.in. dla obywateli polskich, dzięki czemu polski pracodawca zupełnie legalnie może zatrudnić polskiego pracownika stosując się do wymogów niemieckiego prawa pracy.

 

emigracja zarobkowa

 

Opcją szczególnie interesującą jest posiadanie firmy w Niemczech, czyli emigracja zarobkowa bez potrzeby emigracji. Wyobraź sobie, że ktoś mieszka blisko zachodniej granicy, rano wyjeżdża z domu … do Niemiec, a po pracy wraca do domu w Polsce. Wszyscy mieszkańcy tzw. ściany zachodniej mają tę przewagę nad resztą, że takie rozwiązanie może być i bardzo często jest stosowane w praktyce. Nie chodzi tylko o miasta przygraniczne, takie jak Zgorzelec czy Gubin, ale szeroko pojętą strefę przygraniczną, ponieważ dojeżdżanie do pracy nawet ok. 100 km nie stanowi dzisiaj żadnej bariery.

Z pewnością sceptycy stwierdzą, że praca w tzw. DDR to żadne luksusy i nie tak łatwo ją tam znaleźć, zwłaszcza tę lepiej płatną.  Zgodzam się z tym. Niemniej jednak firmę możemy założyć i zyskujemy dostęp do rynku niemieckiego … jako firma niemiecka. Dlaczego na to zwracam uwagę? Otóż opinia o Polakach w Niemczech z pewnością ewoluuje na plus i coraz rzadziej słyszy się hasło dla turysty niemieckiego ‘jedź do Polski, Twoje auto już tam jest’. Niemniej jednak umówmy się – zaufanie do firmy zarejestrowanej na terenie Niemiec i podlegającej niemieckim przepisom jeszcze długo będzie zdecydowanie większe niż do firmy polskiej.

Jeśli uważasz, że jest inaczej, to proszę o Twój komentarz.

 

firma w Niemczech

 

Co daje Ci założenie firmy w Niemczech:

1/ dostęp do największego rynku zbytu w Europie na prawach firmy niemieckiej

2/ duża kwota wolna od podatku – ponad 8,000 euro

3/ brak obowiązku ZUS dla właścicieli firm prowadzonych na zasadzie wpisu do ewidencji, czyli odpowiednika polskiej działalności jednoosobowej

4/ dostęp do tańszego kredytu – stopy procentowe są znacznie niższe niż w Polsce, co przekłada się na niższe koszty kredytu. Ponadto usługi bankowe są znacznie tańsze niż w Polsce, zwłaszcza opłaty za utrzymanie konta firmowego czy przelewy zagraniczne

5/ możliwość otrzymania Kindergeld

Założenie firmy w Niemczech może być szczególnie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy potrafią znaleźć nabywców swoich produktów czy usług we wschodniej części Niemiec, zwłaszcza w pasie przygranicznym, bo to właśnie umożliwi im mieszkanie w Polsce i pracę za granicą.

Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie firmy niemieckiej dla tych, którzy będą działać w biznesie internetowym. Dlaczego? Dlatego, że wtedy nie istnieją dla nich żadne bariery odległości i mogą z powodzeniem sprzedawać swoje towary klientom z całego obszaru Niemiec, pracując prawie w Polsce. Prawie, bo przykładowo Goerlitz to Niemcy, ale znajdujący się po drugiej stronie rzeki Zgorzelec to już Polska. Dodatkowo firmom takim będzie zdecydowanie łatwiej wejść na rynki szwajcarski i austriacki, gdzie firmy pochodzące z Niemiec cieszą się szczególnym zaufaniem.

Opiszę szerzej przypadek założenia firmy w Niemczech, ponieważ  sam taką posiadam od czterech lat i mogę podzielić się swoim doświadczeniem. Wynajmujesz lokal, co można zrobić samemu, przeglądając ogłoszenia lub korzystając z pomocy pośredników nieruchomości. Ceny najmu lokali i mieszkań są często niższe niż w Polsce. Rejestrujesz firmę, wcześniej wybierając odpowiednią dla siebie formę prawną. Formalności możesz przypilnować sam lub skorzystać z wyspecjalizowanych firm, których jest sporo i najczęściej są prowadzone przez Polaków lub przynajmniej zatrudniają naszych rodaków. Po załatwieniu wszystkich procedur rozpoczynasz pracę i zarabiasz w euro. 🙂

 

emigracja zarobkowa

 

Plusy posiadania własnego biznesu w Niemczech:

1/ mieszkasz w Polsce

2/ zarabiasz w Niemczech

3/ nie masz szefa 🙂

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby firmę w Niemczech założył ktoś z drugiego końca Polski. W takim przypadku będziesz musiał jedynie zorganizować działanie firmy, zatrudnić pracownika lub pracowników, którym możesz zaufać i powierzyć codzienne sprawy firmy, a Ty nadal mieszkasz w Polsce i tylko od czasu do czasu, w zależności od potrzeb, udajesz się na inspekcję, zgodnie z maksymą ‘pańskie oko konia tuczy’. W taki oto sposób można emigrować nie emigrując. 🙂 Możesz też oczywiście przeprowadzić się do Niemiec, wynająć mieszkanie i nie tylko tam prowadzić firmę, ale zakosztować życia Made In Germany.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, ale sporo osób z niego korzysta i być może komuś z Was podsunę pomysł, dzięki któremu będziecie mogli poczynić krok w kierunku zwiększania własnych dochodów. Proszę Was ponownie o pytania i komentarze. Co sądzisz? Jeżeli moim wpisem przyczynię się do ograniczenia faktycznej emigracji, choć o jedną osobę, a jednocześnie pomogę, choć jednej osobie, powiększyć zarobki, to zapisuję dobry uczynek na moim koncie, a hasło ‚emigracja zarobkowa‚ może nabierze innego wymiaru 🙂

2 komentarzy… add one
 • Odpowiedz Krzysztof 10 sierpnia 2017, 12:27

  Witam wszystkich
  Czy istnieje możliwość otworzenia działalności w Polsce przy pomocy dotacji z unii, a następnie sprzedawać produkty dla klientów na terenie Niemiec.Zapewne VAT trzeba rozliczyć także na terenie Niemiec, pytanie tylko jak? Jak sprzedawać np na ebay.de mając firmę w Polsce? Jest pełno aukcji chińczyków, którzy sprzedają setki tysięcy produktów na niemieckim ebayu i szczerze wątpię, aby płacili tam podatek VAT. Czy muszę mieć założoną działalność w Niemczech, żeby tam sprzedawać do klienta końcowego (wiele czytałem o ochronie niemieckiego rynku)
  Może wystarczy jakaś deklaracja podatkowa, żeby należny VAT przesyłać do Niemiec.

  • Odpowiedz Artur Staśko 10 sierpnia 2017, 15:28

   Witam.

   Odpowiedź na wszystkie pytania to poważna konsultacja, poza blogiem.

   Pozdrawiam

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail