Budżet domowy – automatyzacja finansów osobistych

Jak ogarnąć budżet domowy? Jak sprawić żeby nie było to uciążliwe? Jak nie tracić na to zbyt wiele czasu, a przy tym nie zapomnieć o kontrolowaniu budżetu domowego? Tak, finanse osobiste wymagają od Ciebie poświęcenia czasu i energii. Zazwyczaj spisujesz przychody i wydatki. O ile notowanie przychodów nie zajmuje wiele czasu i jest stosunkowo proste, to już notowanie wydatków staje się problemem. To ciągłe pamiętanie o poniesionych wydatkach – mówię tutaj o dokładnym, skrupulatnym prowadzeniu budżetu domowego

Umówmy się – jaki odsetek osób będzie rzetelnie prowadzić swój budżet domowy w formie notatek? Ile osób nie rzuci wypełniania rubryk w przeróżnych programach służących prowadzeniu budżetu domowego? Tak, na pewno znajdą się osoby, które dadzą radę i potrafią to robić długo, bardzo długo, może nawet przez całe lata. Jednak większość wskutek braku czasu, natłoku zajęć czy zwyczajnie z lenistwa, po pewnym czasie powie ‚stop’. Nie chcę mi się tego dłużej robić. I co wtedy? Na szczęście z pomocą przychodzi nam człowiek, którego pomysły szczerze polecam. Specjalista w zakresie finansów osobistych. Autor wielu interesujących książek oraz kursów w zakresie bogacenia się. Tak, bogacenia się. Nawet swoją stronę nazwał „Nauczę Cię być bogatym” – I Will Teach You to Be Rich.  To Ramit Sethi.

Proponuje on bardzo ciekawe rozwiązanie, polegające na automatyzacji finansów osobistych. Po tym linkiem znajdziecie darmowy przewodnik w języku angielskim w którym szczegółowo opisane zostały różne zagadnienia, takie jak budżet domowy, finanse osobiste, zarządzanie pieniędzmi, poszukiwanie oszczędności w wydatkach i wiele innych.

Ile czasu poświęcasz na zarządzanie swoimi pieniędzmi? Chodzi o zwykłe, codzienne sprawy, takie jak opłacanie rachunków, wykonywanie przelewów na różne cele, itp. Jeżeli więcej niż godzinę tygodniowo, to zdaniem Ramita Sethi zdecydowanie za dużo. Lepiej zautomatyzować tego typu rzeczy, a zaoszczędzony czas wykorzystać na to, co najistotniejsze, a więc szukanie sposobów na to, żeby zarabiać więcej pieniędzy.

Autor tego pomysłu twierdzi, że wprowadzenie automatyzacji finansów osobistych zwyczajnie upraszcza nam życie. Budżet domowy oraz zarządzanie nim, nie kojarzą się wówczas z nużącymi operacjami i poświęceniem dużej ilości czasu. Ramit Sethi sam na wszystkie operacje związane z zarządzaniem budżetem domowym i finansami osobistymi poświęca maksymalnie jedną godzinę miesięcznie.

 

budżet domowy

Budżet domowy – korzyści z automatyzacji finansów osobistych

  • Twoje pieniądze są  automatycznie kierowane tam, gdzie iść powinny

  • Twoje rachunki są opłacane co miesiąc terminowo i automatycznie

  • uzyskujesz automatycznie kwotę na swoje przyjemności

  • automatycznie inwestujesz nadwyżki finansowe

  • redukujesz, a docelowo całkowicie eliminujesz swoje długi.

 

Mnóstwo bardzo dobrze wykształconych ludzi ma poważne problemy finansowe. To osoby, które często mają niezłą wiedzę o finansach osobistych i świecie finansów w ogóle. Jak to możliwe, że nawet oni mogą mieć problemy finansowe? Ramit Sethi uważa, że samo posiadanie informacji i wiedzy ogólnej nie wystarczy. Jeżeli chodzi o budżet domowy i finanse osobiste, to 80% ( lub nawet więcej) Twojego długoterminowego sukcesu finansowego będzie zależeć od zachowania w zakresie oszczędzania, wydawania i inwestowania pieniędzy. Tylko ok. 20% będzie zależało do wiedzy.

Po tym co do tej pory napisałem każdy z Was już intuicyjnie wie o co chodzi w automatyzacji finansów osobistych. Liczby, czyli to czy zaoszczędzisz co miesiąc 5%, 15% czy 35% swoich dochodów nie są najważniejsze. Naturalnie osoby, które są w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt procent swoich dochodów będą szybciej widziały efekty, niż osoby oszczędzające kilka procent zarobków – abstrahuję od sytuacji, kiedy ktoś oszczędza kilka procent dochodów, ale zarabia ogromne kwoty.

Zasadniczo chodzi o system. Automatyczny system, który w pewnym sensie kontroluje Twoje finanse, stoi na straży regularnego oszczędzania, terminowego opłacania zobowiązań, lokowania nadwyżek finansowych oraz eliminowania długów. Możesz dostosować go do swoich potrzeb i odpowiednio zmodyfikować. Idea pozostaje ta sama, a długoterminowy cel jasno określony: tworzenie kapitału na przyszłość i życie wolne do długów.

Budżet domowy – schemat automatyzacji finansów osobistych

 

budżet domowy

 

Powyższy schemat to prosty przykład automatyzacji finansów osobistych i takiego zarządzania budżetem domowym, które z jednej strony zapewnia spłacanie wszystkich zobowiązań, a z drugiej pozwala gromadzić oszczędności. Naturalnie podstawowa sprawa to wydawać mniej niż się zarabia. 

Całe Twoje wynagrodzenie, czyli wypłata ląduje na rachunku bankowym typu ROR. Zgodnie ze znaną zasadą „płać najpierw sobie” 10% zarobków staraj się zawsze przenieść na osobny rachunek bankowy, na którym gromadzisz oszczędności. Przykładowo wybrałem 10%, dokładnie tak jak radzi książka „Najbogatszy człowiek w Babilonie” , którą bezpłatnie możesz przeczytać tutaj.

Oszczędności możesz z jednej strony lokować w akcje, obligacje, lokaty bankowe, nieruchomości, itd. Z drugiej strony to pieniądze, które możesz wykorzystać np. na wyjazd na narty, letnie wakacje czy zakup nowego komputera. Im większą kwotę przeznaczysz na inwestycje, tym lepiej, ponieważ te pieniądze zaczną pracować dla Ciebie. 

Część pieniędzy odkładasz na dodatkową emeryturę. Zakładam, że ZUS nie upadnie i otrzymasz należną Ci pieniądze. Przelewasz te przykładowe 5% na osobny rachunek bankowy. Te pieniądze możesz częściowo lokować np. w IKE. Decyzja należy do Ciebie. Możesz inwestować w akcje czy obligacje. Generalna zasada to inwestowanie środków przeznaczonych na ‚jesień życia’ w bezpieczne produkty finansowe. W jednym z kolejnych wpisów przedstawię Ci mój pomysł na powiększenie dochodów na emeryturę i dobry, bezpieczny sposób zabezpieczenia emerytalnego, niezależnie od pieniędzy jakie będziesz otrzymywał z ZUS.

W ten sposób zagospodarowaliśmy 15% Twoich dochodów. Pozostałe 85% muszą Ci wystarczyć na życie i wszystkie z nim związane wydatki. Założyłem, że masz kartę kredytową i co miesiąc spłacasz ją, najlepiej w całości. Jeśli spłacasz kartę w całości, to sprytnie manewrując możesz korzystać z praktycznie darmowego kredytu na 30-45 dni. Jeżeli masz zaległości i nie jesteś w stanie spłacać karty w całości, to przynajmniej od teraz postaraj się spłacać kartę na bieżąco, a zaległość nadpłacaj, żeby w końcu pozbyć się tego długu, ponieważ jak wiadomo jest bardzo drogi.

Następnie mamy rachunki, czyli wszystkie koszty jakie zazwyczaj co miesiąc ponosisz: wyżywienie, koszty utrzymania mieszkania, samochodu, telefon,odzież, itd. Część z tych wydatków możesz opłacać kartą, tak więc mówimy tylko o tych wydatkach, których nie możesz lub nie chcesz opłacać korzystając z karty kredytowej.

Ostatnia pozycja to inne zobowiązania. Może to być np. rata kredytu hipotecznego lub kredytu zaciągniętego na zakupu auta czy sprzętów domowych. 

 

budżet domowy

 

Załóżmy, że otrzymujesz wynagrodzenie pierwszego każdego miesiąca na koncie. Tego samego dnia przesyłasz 10% na rachunek z oszczędnościami i 5% na rachunek nazwijmy go emerytalnym. Na rachunku ROR pozostaje Ci 85%. Kartę kredytową opłacasz zgodnie z terminem spłaty, wszystkie rachunki opłacasz zgodnie z ich terminami , tak samo wszelkie kredyty i inne zobowiązania.

Przyjmijmy w uproszczeniu, że 10 dnia każdego miesiąca opłacasz wszystkie rachunki, kartę kredytową i inne zobowiązania. Po dokonaniu tych operacji widzisz czy pozostały Ci jakieś wolne środki i ile. Jeśli tak, to świetnie. Kolacja z ukochaną osobą? Jasne. Wypad weekendowy ze znajomymi? Czemu nie. 🙂 A jeżeli zostają większe kwoty, to zasil rachunek z oszczędnościami i staraj się umiejętnie inwestować pieniądze.

W osobnym artykule zajmiemy się metodami wychodzenia z długów, więc w tym miejscu chciałbym tylko podkreślić, że automatyzacja finansów osobistych daje nam niesłychany komfort psychiczny. Mówię oczywiście o zdyscyplinowanym jej stosowaniu. Budujesz kapitał, opłacasz rachunki i inne zobowiązania, redukujesz długi, nie zaciągasz bezmyślnie nowych kredytów i jesteś na dobrej drodze do prawdziwej wolności finansowej. Czego Ci szczerze życzę. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail