10 prostych oszczędności, które poprawią Twój budżet domowy

Oszczędności są dostępne dla wszystkich. Oszczędzanie nie jest trudne jeśli dobrze się do niego przygotujesz i zachowasz dyscyplinę.

Niektórzy sugerują spisywanie wszystkich wydatków oraz dochodów i uważam to za bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu łatwiej zobaczyć jakie sumy wydajesz na utrzymanie mieszkania, wyżywienie, ubrania, samochód lub bilety komunikacji, itd. Kwoty, a zwłaszcza ich miesięczne podliczenie potrafią przemówić do wyobraźni i otworzyć oczy na sprawy, które bez tego spisu mogą umykać Twojej uwadze.

Polecam wszystkim wytrwałym takie podejście, choć sam nigdy tego nie robiłem. Zwyczajnie nie chcę mi się spisywać wszystkiego i obawiam się, że nawet jeśli zacząłbym to robić, to po pewnym czasie dałbym sobie spokój. Osobiście stosuję zasadę: minimax, pozdrawiam Pana Piotra Kaczkowskiego. 🙂

Minimum wydatków, czyli wydaję tylko na to czego faktycznie potrzebuję, z naciskiem na ‚potrzebuję’. Nie ulegam pokusom promocji i okazji jeśli czegoś nie potrzebuję. Przy większych zakupach dokładnie sprawdzam rynek i wybieram starannie najlepszą ofertę. Najlepszą nie zawsze znaczy najtańszą, raczej optymalną.

Maksimum dochodów, czyli staram się osiągać dochody z różnych źródeł i nie ryzykować utrzymywaniem się z tylko jednego źródło, ponieważ to stąpanie po cienkim lodzie. Praca podstawowa, praca dodatkowo, inwestycje finansowe i w nieruchomości. Dochody aktywne i pasywne. 

Wynikiem zazwyczaj jest nadwyżka do reinwestowania i pomnażania kapitału. Celem długoterminowym osiągnięcie takiej nadwyżki, żeby zostać rentierem i polegać prawie wyłącznie, a najlepiej wyłącznie na dochodzie pasywnym.

 

oszczędności

 

10 prostych sposobów oszczędności, które są stosunkowo łatwe do wprowadzenia i dostępne dla każdego chcącego:

 

1/ Sprzedaj rzeczy, których nie potrzebujesz na Allegro 

Każdy z nas trzyma niepotrzebne rzeczy, które zazwyczaj nigdy nie będą nam potrzebne. Im szybciej je sprzedasz, tym więcej masz szansę za nie uzyskać pieniędzy. Poświęć jeden weekend na przejrzenie garderoby, sprzętów, zabawek i wystaw na sprzedaż.

2/ Zmień rachunek bankowy na darmowy lub tańszy niż aktualnie używany

Prawie każdy ma rachunek bankowy. Przyzwyczajamy się do naszego banku i nawet nie sprawdzamy czy można taniej, a może też przy okazji lepiej. Owszem, wymaga to nieco wysiłku i spełnienia kilku formalności, ale warto sprawdzić, ponieważ oszczędności w skali roku mogą być znaczące.

3/ Dokonuj zawsze zakupów wyłącznie według przygotowanej wcześniej listy 

Tak jak często radzi się ludziom żeby nie kupowali żywności wtedy, gdy są głodni, ponieważ zazwyczaj kupują wtedy więcej niż potrzebują, to na podobnej zasadzie kupuj tylko według listy, a resztą się nie interesuj. Ten minimalizm da efekty i ograniczy zakupy pod wpływem emocji.

4/ Rzuć palenie lub inne nałogi rujnujące Twoje oszczędności

Nie ma nic cenniejszego od zdrowia, więc wydawanie pieniędzy na jego niszczenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Oszczędzisz zdrowie i oszczędzisz pieniądze. W miejsce nałogu wprowadź do swojego życia więcej ruchu i sportu, a zyskasz nie tylko finansowo. Dodatkowo poprawisz swoje samopoczucie i będziesz miał więcej energii do pracy.

5/ Zrezygnuj lub ogranicz jedzenie poza domem

Obiad czy kolacja z rodziną lub znajomymi to miła sprawa, ale jeśli jesz wciąż ‚na mieście’, to co prawda zyskujesz nieco na czasie, ale to kosztuje nie mówiąc o tym, że nie zawsze taki tryb odżywiania wyjdzie Ci na zdrowie. Przy okazji sporządzania posiłków w domu możesz nauczyć się gotować i przyrządzać potrawy, czym na pewno miło zaskoczysz najbliższych.

 

oszczędności

 

6/ Ogranicz korzystanie z karty kredytowej tylko do zakupów, które w całości spłacisz w terminie pozwalającym na brak naliczenia odsetek

To udowodnione, że kupując za gotówkę wydajemy mnie niż w przypadku korzystania z karty kredytowej. Wydaje się, że kupowanie za pomocą karty nie boli i to prawda. Boli dopiero przy rozliczeniu miesięcznym kiedy przeglądasz wyciąg z operacji i czasem oczom nie wierzysz.

7/ Przed każdym zakupem zadaj sobie pytanie czy na pewno potrzebujesz tego, co masz zamiar kupić 

Psychologia finansów to klucz. Nie pomogą Ci żadne poradniki, książki i wykłady jeżeli nie zapanujesz nad emocjami jakie towarzyszą pieniądzom. Kusi żeby kupić, wydać i to jest normalne. Jeśli nad tym zapanujesz, to już połowa sukcesu. 🙂

8/ Rozważ inwestycję we własny ogródek pozwalający na uprawę warzyw i owoców 

Nie jest to propozycja dostępna dla wszystkich, ale jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z niej. Poza samym efektem finansowym jest to świetny sposób na zrelaksowanie się i oderwanie od problemów codziennego życia. Zabawa w ogrodnika to zajęcie przyjemne i pożyteczne w jednym.

9/ Staraj się dokonywać drobnych napraw i prac domowych we własnym zakresie

W niektórych krajach usługi są tak dobrze rozwinięte, a ludzie tak do nich przekonani, że spaloną żarówkę wymienia elektryk, a nie właściciel czy najemca mieszkania. Jeśli potrafisz zrobić coś we własnym zakresie, to korzyść finansowa plus satysfakcja z własnej pracy. Warto spróbować.

10/ Skonsoliduj swoje kredyty i stwórz plan ich spłaty

Podobnie jak przyzwyczajamy się do posiadania konta w jednym banku, tak samo jest z kredytami. Sprawdź w wolnej chwili czy możesz uzyskać lepsze warunki spłaty zobowiązań, ponieważ może to przynieść duże oszczędności. To nic nie kosztuje poza poświęceniem czasu, a może znacząco poprawić Twój budżet domowy.

Proszę Cię o pytania i komentarze. Jakie są Twoje propozycje oszczędności, które są łatwe do wprowadzenia? 

Dziękuję za uwagę i ponownie zapraszam do wpisania się na mojego newslettera.

 

 

 

1 komentarz… add one

Napisz komentarz

Wolność finansowa? Proszę zapisz się!

autoresponder system powered by FreshMail